Slezská orlice odnesla raptorům vítězství
Martin Rell

Opavští debutanti zajistili cenné vítězství

Sotva se nám rozeběhnul Krajský přebor MKŠS, už máme první hrdiny, díky kterým můžeme analyzovat nádherné partie, ba dokonce prožívat okamžiky štěstí a naděje, která svítí u našich mladších hráčů, kteří se stále zlepšují. V rámci prvního kola jsme se vydali na cestu
za kamarády do Orlové. Pokud vezmu v potaz čistě statistické okénko, máme s nimi bilanci v posledních 8 letech následující (7 výher, 1 porážka), i přesto jsme ani dnes nebyli favoritem a mohli jsme pouze překvapit. Jak se činila naše garda, se dozvíte v následujících odstavcích.

8. šachovnice: Robert Kubányi vs. Valdemar Bednarz

Lepší začátek utkání jsme si nemohli přát. Náš nový hráč a debutant Robert ukázal, že s ním musí soupeři počítat i v Krajském přeboru. Bílými figurami zcela zaskočil ve Španělské hře svého silnějšího protivníka, který nedokázal adekvátně reagovat a ve střední hře ztratil kvalitu. Posléze se rozhodnul, že vrhne všechny síly do útoku, ale vynalézavost Roberta se ukázala v nejkritičtějším okamžiku partie.

Situace vypadala velice ošidně, ale náš hráč zahrál s klidem perfektní 30. Vb5!, které eliminuje vrácení kvality, naopak vytváří jednoznačnou hrozbu, se kterou si musí černý poradit. Soupeř hrál 30...Vc2 a Robert následně reagoval povedenou kombinací se ziskem materiálu 31. fxg6 hxg6 32. Db1 Dd2 33. Vxc5 Vxc5 34. Db8+. Úchvatný výkon našeho hráče a zasloužená výhra, věřím, že se Robertovi povede i nadále. 1-0

4. šachovnice: Šimon Šotek vs. Břetislav Kopecký

Na svůj velký den si musel počkat Šimon až do letošní sezony, jelikož okolnosti byly v minulosti proti. Debut zahájil francouzskou hrou, kde vymyslel spíše starší typ struktury, která se hrávala dříve, čímž možná svého soupeře překvapil. Ten se rozhodnul pro méně atraktivní šachy, kdy se vydal možností, že vyměníme všechno, co nám přijde pod ruku, pak se uvidí, jak pozice stojí.

Vznikla vyrovnaná věžová koncovka, kde se měly ukázat zkušenosti, kterými určitě pan Kopecký disponuje. Jenže tentokrát se šeredně spletl, protože Šimon správně tlačil své bílé pěšce vstříc černému valu, který se prolomil a následně z něj vytěžil rozhodující výhodu.

Přesnost útoku byla maximální, a tak jsme se zhruba po dvou hodinách ujali  již dvoubodového vedení v zápase. V pozici na diagramu se černý dostal do svízelné situace, kdy bílý postoupil pěšcem na d6 a posléze využil nevýhody tahu černými kameny, aby zkušeně nejprve jednoho pěšce daroval, následně dva získal s jasnou perspektivou vedoucí k proměně do dámy.

Šimonova cesta Krajským přeborem začala vítězně a držíme mu palce, aby si uchoval všechny aspekty, kterými momentálně disponuje.
1-0

1. šachovnice: Pavel Zabystrzan vs. Martin Mužík

Klíčovou úlohu splnil Martin na nejtěžší šachovnici. Zde se musel potýkat s domácím borcem, který má rovněž nepřeberné množství zkušeností na rozdávání. Bílý pojal zahájení velice netradičně a vytáhnul variantu, která se nehraje příliš často. Přestože se hrála partie přes 2 hodiny, dokončili oba hráči jen 20 tahů a skončili na začátku střední hry. Pro nás nastala ideální varianta, protože domácí hráč nabídnul remízu, kterou jsme okamžitě akceptovali. Důležité udržení první desky v kombinaci s černými figurami pro nás bylo více
než důležité. 1/2 - 1/2

Soustředěný Martin si po zápase povídal i analyzoval se svým soupeřem.

5. šachovnice: Jan Šebesta vs. Martin Rell

Pokud bychom měli vybrat jednu ze slabších a méně napínavých partií, určitě bychom zvolili tuto. Za černé hrající Martin se nedokázal ani v druhém zápase popasovat se zahájením, kde ztratil velké množství času, přestože hrál učebnicové tahy. V pozici se úplně necítil,
ale přílišný respekt bílého vedl do zhruba rovné hry.

Pár záludností se vyskytlo během střední hry, kde měl bílý určitě jemně navrch, ale volil jednodušší řešení, která neměla vítězný účinek. V pozici na diagramu dal správně šach 27. Sb4+, určitě by se našla lepší odpověď, ale černý působil laxně a jeho výkon byl mírně odevzdaný, i proto přišlo slabé 27...Jd6?, které vede do výrazně horší pozice. Jenže bílý si možná pamatoval partii z minulého roku, nevyužil výborného tahu 28. f4!, ba naopak zahrál slabší 28. Sc5 a dokonce nabídnul remízu. Nemusel jsem přemýšlet, ihned jsem ji přijal, ale s výkonem jsem spokojený rozhodně nebyl. 1/2 - 1/2

3. šachovnice: Roman Walica vs. Karel Záleský

Náš Karel dostal černými figurami nejsilnějšího soupeře, který se objevil v domácím družstvu. Roman je velice silný hráč, který dokáže hrát i s šachovými velmistry. V této partii se výrazně potvrdilo, že znalost zahájení, je prvotní krok k úspěšné partii. Karel zvolil náročnou výstavbu, kde se provedla první rošáda až v osmnáctém tahu! Důležitým momentem byla výměna dam, kdy černý ztratil jiskru a spíše musel čekat, co vymyslí bílý?

Ten se chopil příležitosti a ukázkově využil d sloupec, po kterém vniknul do týlu soupeře. Velkým rozdílem byla aktivita figur, kde Karel bohužel zaostal a musel se spokojit pouze s jednou věží ve hře. Roman následně vzorně napasoval obě věže na sedmou řadu, kde vynutil matovou síť, do které se Karel chytil. 1-0

7. šachovnice: Ondřej Šrámek vs. Matěj Šotek

Nesmírně ostrá a krásná partie se odehrála u stolku číslo 7, kde se nacházel náš debutant Matěj, který byl náš nejmenší, zároveň nejmladší člen výpravy. I přes tyto dispozice odehrál suverénně nejaktivnější partii z nás všech. Kormidlo partie se přelévalo ze strany na stranu, ovšem nakonec rozhodovaly zkušenosti i lepší propočet.

Matěj zvolil Caro-Kann, ve kterém se velmi dobře orientoval. Vynutil si tlak po dámském křídle, ale musel zodpovědně hlídat centrum, aby mu soupeř neujel volným pěšcem až do dámy. Situace se dramatizovala i z hlediska času, kde oběma velmi rychle utíkal čas. I následující pozice si žádala maximální soustředění.

Matěj měl v pozici 2 pěkné tahy, kterými by se určitě udržel ve hře a mohl silně pomýšlet minimálně na remízu. Jednou variantou bylo vrácení kvality přes pole e7, přičemž by získal ještě pěšce, tudíž by měl v pozici sice o pěšce méně, ale velice perspektivní pozici, která je otevřená, když navíc máte oba střelce, můžete si v podobném postavení libovat.

Druhou variantou je 28...Kg7, jelikož se musí aktivovat král, který je přímo v rohu, kde hrozí vždycky nebezpečí. Matěj zvolil jiný postup a zkusil 28...Vec8, čímž si získal sympatie diváků, ale nakonec po dlouhém manévrování a jednom přehlédnutí se musel rozloučit prohrou, i když zahrál krásnou partii! 1-0

2. šachovnice: Robin Olšar vs. Roman Mrázek

Dlouhou partii si střihli hráči na druhé šachovnici, kde se bojovalo o hodně. Domácí vycítili šanci, jelikož stáhli manko a z beznadějně vyhlížejícího zápasu se schylovalo k možnosti, že můžou v klubovně zůstat všechny body.

Robin stál určitě ze zahájení lépe. Využil dobré znalosti v Sicilské hře, kde se pokusil o důležitý průlom přes dámské křídlo. Černý měl za úkol neprohrát, a tak postavil účinnou blokádu. Ve střední hře se Robin do pozice zamotával a začal ztrácet čas. Nutno podotknout, že vymýšlet plán, bylo nadmíru těžké, jelikož pozice neměla nic konkrétního, i proto Robin ztrácel čas a Roman si začal více věřit.

Robina trochu vysvobodil Mirek, který měl se svým soupeřem lepší pozici, a tak náš hráč správně vyhodnotil, že když se výrazně nadřel a soupeře nepřehrál, ukončí partii remízou, jelikož každý půl bod pomáhá. Zahrál 53. Vd7, následně 53... Vxd7 54. Sxd7 a s nabídkou remízi se oba hráči rozešli smírem.

6. šachovnice: Miroslav Janeček vs. Jiří Kopta

Zlatý hřeb programu si nachystali protagonisté u šesté desky, kde se rozhodovalo o konečné podobě výsledku. Momentální stav 3,5 ku 3,5 byl neurčitý a potřeboval konečnou podobu. Mirkovi jsem osobně věřil a celou dobu působil svěže. Až po partii jsem se dozvěděl, že si na soupeře věřil, protože ho už v minulosti dvakrát přehrál.

Ve fotbale se nemá měnit vítězná sestava, a tak Mirek neměnil vítězné zahájení. V něm využil pasivnější tahy soupeře, aby získal více prostoru pro manévrování se svými figurkami. Většinu času zabrala bitva o dámské křídlo, kam se soustředila síla obou armád. Z taktických motivů a malých bitev vyšel Mirek vítězněji, jelikož třímal jednoho pěšce navíc, přičemž v dalším průběhu správně využil dalších pouček a dostal se do slibné, nikoliv vyhrané koncovky.

V ní nejprve vyměnil jeden pár věží a pár pěšců. Správně vyhodnotil, že pokud se bude hrát na jedné straně šachovnice, bude lepší manévrovat s jezdcem, který se stal i vítěznou figurou.

Všechno podstatné se událo v samotném závěru, kde měl Mirek více energie, využil pravidla, že pokud celou partii útočíme a soupeřící hráč se musí primárně bránit, dojde mu rychleji šťava. Zde se Jirka dlouho zahleděl do pozice a zahrál 58...Ve5. Mirek se na chvíli zamyslel a zvolil pěkný tah  Jh5, kterým dal jasně najevo, že vidí vidličku na poli f6 a celkově má nakročeno k výhře. Soupeř se rozhodnul pro rychlé 59...Sa4, ale po tazích 60. Jf6+ Kd8 61. d6 pochopil, že dnes si výhru připíše bílý. 1-0

Krásná partie na závěr dlouhého zápasu, který nám přinesl 3 body. Ukázali jsme si, že na svého soupeře umíme, nominovali jsme 3 debutanty, kteří se předvedli ve vynikajícím světle, oba řidiči nás zdárně dovezli i zpět domů a hlavně jsme zahájili sezonu výhrou. Věřím, že na tento úspěch navážeme, protože máme v dalším kole domácí zápas, kdy budeme hostit velice sympatický tým Interchess. Držte nám palce a brzy u Krajského přeboru na rošovanou, Váš Martin.

PS: V galerii najdete všechny naše hráče, kteří jsou seřazeni chronologicky podle jednotlivých šachovnic.

 

Martin Rell, kapitán týmu Slezan Opava B

20. října jsme vyjeli na pouť za krásami Moravskoslezského kraje. Mírný chlad a ostré slunce nás nezastavilo na cestě, a tak jsme mohli odehrát 1. kolo KP proti týmu Slavia Orlová „C“

Komentáře

Zatím žádný komentář

Před vložením komentáře je potřeba se přihlásit

Přihlášení

Registrace