TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Kroužek mládeže
Šachový kroužek Tisk Email
Pondělí, 01 Září 2008 08:45

základní informace: (aktualizováno 31. 8. 2021)


šachový kroužek mládeže - informace rodičům a zájemcům o členství v kroužku mládeže


Jednou z dlouhodobých priorit činnosti šachového oddílu Slezan Opava je výchova nových šachistů z řad mládeže. Kroužek je určen všem zájemcům od 6 do 19 let, začátečníkům i pokročilým. Tréninkovým dnem je vždy pátek od 15:00 do 16:30 (1. skupina - základní úroveň) a od 16:45 do 18:15 (2. skupina - mistrovská úroveň). Tréninkových dnů bude od září 2020 do června 2021 cca 33. V době prázdnin nebo státních svátků trénink neprobíhá, avšak v posledních letech pravidelně pořádáme letní příměstský šachový tábor. V případě zájmu o individuální trénink mimo stanovený čas je možno se dohodnout s trenéry na základě osobní dohody.


V sezóně 2020/2021 budeme vést šachové kroužky v těchto místech:

místotermíntrenérúroveň
TJ Slezan, B. Němcové 20, Opavapátky 15:00 - 16:30Ing. Karel Záleský, trenér 2. třídy, Martin Rell, trenér 4. třídyzačátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí
TJ Slezan, B. Němcové 20, Opava
pátky 16:45 - 18:15
Bc. Radomír Caletka, trenér 3. třídypokročilí
ZŠ Vrchní, Opavabude upřesněno
Mgr. Martin Pardy, trenér 2. třídyzačátečníci a mírně pokročilí
ZŠ Otická, Opavabude upřesněno
Karel Chwistek, trenér 4. třídyzačátečníci
ZŠ Slavkovčtvrtky 13:30 - 15:00 (od října)Ing. Antonín Vilášek, trenér 4. třídyzačátečníci a mírně pokročilí
MŠ 17. listopadu, Opavaúterky 13:00 - 13:45 (od října)Ing. Antonín Vilášek, trenér 4. třídy
začátečníci
MŠ Vaníčkova, Opava
pondělky 13:00 - 13:45 (od října)Ing. Antonín Vilášek, trenér 4. třídy
začátečníci


Šachy jsou sportem, uměním i zábavou dohromady. Vhodné jsou prakticky pro každého, kdo je alespoň trochu hravý nebo soutěživý a není příliš líný. Naučit hrát šachy dokážeme každého. V mnoha zemích světa se výuka šachu stala součástí povinné školní výuky, když bylo zjištěno, že šachy dokáží v dětech všestranným způsobem rozvíjet nejen myšlení, ale také osobnost a sociální dovednosti. Za optimální považujeme výuku po dobu 3 let na 1. stupni základní školy (doporučujeme začít hned od 1. třídy). Co šachy přináší dětem si můžete přečíst tady:http://www.sachydoskol.cz/. Tento projekt aktivně podporujeme.


Tréninky v klubovně šachového oddílu Slezan Opava, která se nachází ve 2. patře budovy TJ Slezan v Opavě na ulici Boženy Němcové 20 probíhají vždy v pátek, podrobný rozpis viz sekce harmonogram.náplň a obsah tréninku:


Trénink je podle obsahu a náročnosti rozdělen do dvou skupin:


1. skupina je určena pro začátečníky a mírně pokročilé šachisty.
V 1. skupině je tréninkový program zaměřen na osvojení si základních technik a možností šachové hry. Probírají se základy jednotlivých zahájení, jednodušší postupy ve střední hře a základy koncovek. Taktika a strategie je vysvětlována na jednoduchých snadno pochopitelných úlohách.


2. skupina je určena pro pokročilejší a zkušenější šachisty.
Ve 2. skupině je tréninkový program zaměřen na složitější techniky šachové hry. Probírají se jednotlivé varianty zahájení včetně vedlejších variant. Střední hra a koncovky jsou probírány komplexněji. Strategie a taktika je vysvětlována na složitějších příkladech z praxe.doplňkové aktivity mimo šachový kroužek


Doplňkovou součástí komplexního rozvoje mladých šachistů je kromě vlastní domácí přípravy také účast na soutěžích a turnajích mládeže, kterých je během sezóny pořádáno celá řada, a kterých se naši mládežníci pravidelně zúčastňují. Teprve zde se dá porovnat, jestli se tréninková píle zúročí v dobrém výsledku v souboji s jinými stejně starými šachisty, anebo se naplno odhalí hráčovy herní slabiny.

Poslední úprava Úterý, 01 Září 2020 11:56
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.