TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Urputná bitva přinesla remízové rozuzlení
Urputná bitva přinesla remízové rozuzlení Tisk Email
Neděle, 01 Březen 2020 20:49

Dlouho očekávané derby mezi naším týmem a Orlem Opava „B“ konečně bylo na pořadu dne. Sestava se mi tvořila až nezvykle úžasně, neboť byla kompletní už týden dopředu, což je nezvyklý jev, který jsem kvitoval s povděkem. Náš soupeř se sice nachází v dolních patrech tabulky, přesto byl před zápasem více než vyrovnaným soupeřem, který bude hodně kousat a celkově nás dokáže velmi potrápit. Nechtěli jsme nic podcenit a důkladně jsme rozebrali možné strategie i hráče, které náš oponent nasadí. Výborným faktorem se staly partie v Dolním Benešově v rámci krajského přeboru, kdy jsme příkladně bojovali a vyzkoušeli si hrát proti opravdu vynikajícím hráčům. Schopnost se udržet v partii, případně i bodovat, nás nakoply na tento zápas, kde jsem podvědomě hodně toužil po první výhře na domácím hřišti, kde prozatímně působíme nepříliš komfortně.

Derby slibovalo napínavou bitvu, kterou budou rozhodovat maličkosti. Nám se podařilo odhadnout sestavu soupeře skoro na jedničku. Další pozitivní věcí byl přístup našich hráčů, kteří všichni přišli včas, a to mě hodně potěšilo, jelikož se to stalo poprvé v sezoně v rámci domácího zápasu, i když už zbývají jen 2 kola do konce soutěže, ale jak by charakterizoval film v hlavní roli s Jackem Nicholsonem, lepší pozdě, než-li později. Začátek zápasu se nesl v líbivé atmosféře, která celou dobu gradovala. Na šachovnicích se dělo opravdu mnoho, takže s chutí jdeme na to!1. šachovnice: FM Radomír Caletka (2295) vs. Jiří Pardy ml. (1950)

Dnes jsem měl trochu problém, se pořádně soustředit, a taky to tak ze začátku vypadalo. Hned ze zahájení jsem mohl získat slušnou výhodu, ale nepokračoval jsem přesně a díky mým špatným manévrům jezdcem soupeř hladce vyrovnal. Nutno říci, že to zahrál černý velmi silně. Partie dospěla do následující pozice.

Diagram číslo 1

diagram 1

Moje poslední dva tahy byly g4 a Kg2 s ideou Vh1,h4,g5 a o něco se pokusit. Zde mě černý velmi mile překvapil svým tahem 20…g5? Zbytečně pozici oslabuje, hlavně pole f5 a h5, kde můžu dostat svého jezdce. Opět se ukázalo, že soupeř měl ze mě příliš velký respekt, místo aby hledal protihru pomocí 20….a5 s ideou …Dc7, …a4 a přesunem věží na dámské křídlo, tak raději se snaží blokovat útok na královském křídle, který tam ale zatím není. Získal jsem tedy velmi velkou výhodu jak ukazuje diagram číslo 2.

Diagram číslo 2

diagram 2

Zde přišla rozhodující chyba 31…f6? (mělo se stát 31…Sf6 s ideou …Dd8 a snažit se bránit královské křídlo, ale i tak má bílý po 32.Df3 s dalším Kg3 a h4 velkou výhodu). Problém tahu f6 je ten, že zavírá střelce d8 a po h4 usnadňuje bílému útok na krále. Přišlo tedy 32.h4! +- ano, bílý už stojí na výhru, jednoduše pronikne přes h sloupec. Partie pokračovala dále, až do pozice diagramu číslo 3.

Diagram číslo 3

diagram 3

Viděl jsem, že mám dvě možnosti jak vniknout do pozice černého a to přes 36.e5 nebo 36.Vh3. Nakonec jsem zvolil jednodušší a silnější 36.Vh3 černý totiž nemá jak krýt h sloupec, pokud vezme na h3, tak doberu dámou a vniknu přes h6 a pokud nevezme, tak se zdvojím a vlezu opět přes h6. To se stalo i v partii. Ještě uvedu závěrečný diagram číslo 4.

Diagram číslo 4

diagram 4

Přišlo jednoduché 42.Dh3 a černý se vzdal, nezabrání tahu Dh8 mat! Zahájení dnes za mě nic moc, ale pak stačilo jedno oslabení za černého …g5 a už se mi to líbilo. Vtipné je to, že jsem na páteční přednášce v kroužku ukazoval partii z extraligy Pontus Carlsson vs. Artur Jakubiec, kde černý také zahrál zbytečně g5 a celkem suverénně prohrál. 1:0

Radek zahrál s přehledem i jistotou. Postupem partie stupňoval tempo a nakonec soupeře uvařil na jeho chybách a došel si pro zasloužené vítězství. Sám nám šel velkým příkladem, když propojil teorii z našich tréninků a uvedl je v praxi na šachovnici při zápase. Bylo velkou radostí se alespoň občas kouknout na tuto partii. Excelentní práce!

2. šachovnice: Jiří Klobouk (1868) vs. Miroslav Janeček (1748)

Mirek byl celý týden pořádně nažhavený na nedělní partii. Velice toužil vyhrát a dokonce vtipkoval na adresu protivníka, že pokud bude hrát právě proti Jirkovi, tak přijde na partii v klobouku, aby byla legrace. Ze začátku partie mu už do smíchu nebylo, v anglickém pojetí se dostal bílý černému na kobylku a vytvořil si větší manévrovací prostor i aktivitu. Přirozeně hrát za černé, k tomu ještě pod tlakem není vůbec žádný med. Pak tu je ovšem Mirek, který dokáže držet pevnou hráz, přes kterou už nepustí soupeře a jakmile se naskytne jakákoliv příležitost, tak nenápadně zpoza hráze vykoukne a zaútočí na kritická pole soupeře.

Jirka si vypracoval výhodu, ale k jeho škodě ji nedokázal uplatnit natolik, aby získal třeba kvalitu nebo jenom pěšce. Čím déle partie postupovala, tím více Mirek otupil tlak soupeře, který v pomyšlení na útok a zisk bodu pro tým, což bylo naprosto korektní, jenže se myšlenka úplně nepropojila s provedením. Takže nakonec Jirka až příliš tlačil, a to mu zajistilo vlastní obsazení pozice. Těžko hodnotit, co v této situaci dělat, ale Mirek byl v příjemném rozjímání, protože všechno hrálo do jeho karet.

Najít nějakou vítěznou fintu z tábora černého nebylo úplně na pořadu dne. Mirek se už dost vyčerpal předchozí obranou a zbytečně ztratit drahocenně vydřenou remízu není ideální, zvláště pokud bychom přihlédli k dění na ostatních šachovnicích + průběžný výsledek zápasu. Remíza více než dobrá, odehrána za černé figury. Já byl velmi spokojený a Mirek určitě taky. Důležitá remíza, která nás pomalu sunula k celkové výhře, která se bohužel zase nedostavila. ½ : ½

3. šachovnice: Kristián Havel (1727) vs. Pavel Martínek (1846)

Tohle byl souboj těžkých vah, kdy ani jeden tomu druhému už z principu nebude chtít uhnout ani o píď a remíza bude přijata maximálně ve chvíli, kdy už tam nebude jediná možnost, jak tomu druhému rozsápat kazajku a tím získat magický amulet k výhře. I tato partie ukázala, že Kris není úplně v optimálním rozpoložení. Přitom je to svým způsobem zvláštní, když se hrálo jeho oblíbené zahájení a strategicky postavená pozice tedy neměla dělat úplně našemu hráči problém.

Zahájení bylo zahráno skvěle. Bílý si postavil figury tam, kam potřeboval, dokázal se lépe vypořádat s určitými variantami, které se mohly vyskytnout na šachovnici, ale černý si nevedl o nic hůře. Vypadalo to na dlouhou bitvu, která bude obsahovat minimálně 40 tahů a spíše i přes 60. Střední hra je klíčem k vylepšení vlastních pozic a naklonit nejen štěstí na vlastní stranu, aby přechod do koncovky byl vítězný. Zde se černý výrazně oklepal a začal hrát mnohem lépe i přesně. Nejdříve hru vyrovnal, a když byla možnost, tak si ponechal vynikajícího černopolného střelce proti bílému jezdci, který má při otevřené hře na obou křídlech horší působnost, jelikož má příliš krátké nožičky.

A po výměně ostatních figur si mohl dokonce spojit pěšce na královském křídle, dále získal výhodu v koncové hře, když správně postupoval do proměny. Jenže to mělo naštěstí jeden háček. Pavel hrál celou partii až příliš rychle, takže v koncovce přehlédl vítěznou kombinaci, po které si může bílý zabalit kufry a jít opět domů s nepříliš příjemnou náladou. Pro náš tým bylo důležité, že se vydal Pavel jiným směrem a náš Kris nadále žil. Pak nastala chvíle, kdy sice bílý získal střelce za pěšce, ale dva spojení pěšci černého + král proti jezdci nebylo úplně to pravé ořechové, abychom mohli pomýšlet na výhru. Sice zablokovaní pěšci ještě na a i b sloupci, ale toto byla jasná chvíle, kdy padla nabídka remízy, která byla přijata. Partie obsahovala přes 70 tahů a jednoznačně byla tím nejlepším gradujícím prvkem celého zápasu, protože v té době byl stav zápasu 3,5 ku 3,5. Oba hráči chtěli hrát na výhru, ale nakonec ji ani jeden z nich k sobě nedostal, proto se zaslouženě rozloučili remízou. ½ : ½

4. šachovnice: Petr Martínek (1784) vs. Martin Rell (1652)

Doma jsem hodně přemýšlel, s kým že si to v neděli zahraji, jelikož se nabízely 2 varianty a byl jsem potěšen, když při psaní sestavy padlo na mě právě toto jméno. S Dankem jsem hrát nechtěl, nejenže bych měl černé, ale bilance s ním je otřesná a několikrát má prohra byla hodně rychlá i trpká, takže co nejdále od něj. Nemohl jsem ovšem podcenit přípravu, a tak jsem se vrhnul na italskou hru i Evansův gambit, kdyby náhodou. Naštěstí ke stolu zasedl někdo jiný, ale nehrálo se mi ani tak úplně příjemně.

Můj oponent na mě vyrukoval s velmi netradičním pojetím zahájení a hned si dovolil ve třetí m tahu zahrát a3. V té chvíli měl na hodinách 1 hodinu a 32 minut, čímž mě doslova omráčil. Kromě nepochopení pointy jeho tahu jsem musel uklidnit sám sebe, protože najet na stejnou rychlost, by znamenalo okamžitý zkrat a ztrátu partie. Jenže pozice nebyla pro mě příliš dobrá, necítil jsem se v ní vůbec dobře, a tak jsem se zatím rozloučil s možností výhry a hledal cestičky k remíze.

Hrálo se: 1. Jf3 d5 2. d4 e6 3. a3 c5 4. c3 Jc6 5. Sg5 Se7 6. Sxe7 Dxe7 7. e3 Jf6 8. Sd3 O-O 9. Je5 cxd4 10. cxd4 Sd7 11. f4 Vac8 12. O-O Je4 13. Jd2 f5 14. Vc1, o pozici jsem měl svoje mínění, že to není žádný med a zablokovaný střelec na poli d7 je prostě špatný. Výměna jezdců mi řeší horší přechod do koncovky, což se mi nechce, ale co mám dělat?

Diagram číslo 1

diagram 1

Nacházíme se ve 14. tahu, kdy potáhne černý, čas na hodinách je vysoce alarmující, protože mám už polovinu času spotřebovanou, tudíž mi zbývá jen 45 minut, kdežto můj soupeř se tetelí blahem a má ještě 85 minut. Rozdíl času je ohromný a pozice za černého nic moc, přestože mnohem více přemýšlí. Tohle je velký nápor na psychiku, protože se člověk snaží něco vymyslet a stejně ho soupeř vykryje tahem, který odehraje do 30 sekund. Při počítání jsem objevil možnost výměny střelce za jezdce, přičemž koncovka už by nemusela být tak špatná. Proto se stalo následující: 14…Jxe5 15. fxe5 Vxc1 16. Dxc1 Vc8 17. Dd1 Sa4 18. De2 Jxd2 (soupeř mi střelce za jezdce nevzal, ale nyní už mi výměna nevadí, protože se konečně bělopolný střelec rozehrál a najednou se dají rozehrát možnosti k výhře, i když je to spíše stále v úrovni teorie) 19. Dxd2 b6 20. Vc1 Vc7 (můj rival odehrál dalších 6 tahů a stejně má na hodinách 81 minut, to u mě se pomalu schyluje i k možnosti, která není lichotivá, protože mám už jenom 29 minut) 20. g3 a5 21. Vc3 Kf8 23. Dc1 Vxc3 24. Dxc3 Dd7 25. b4 Dc6 26. Dd2 Sb5 27. Sxb5 Dxb5 28. Kf2 axb4 29. axb4

Tak se mi podařilo vyměnit všechny figury, nic moc velkého se na šachovnici neudálo a vlastně celkově partie není až tak zajímavá. Jestliže si doma říkáte, že Vás partie nebere, tak nejste jediní, jelikož mě taky až tak nebrala, ale tady jsem zpozorněl a říkal si, že dámskou koncovku bych mohl ovládnout.

Diagram číslo 2

diagram 2

Pro mě byly hodně klíčové ostatní partie. Možnost vzetí případné nabídky remízy ještě nebyla na místě. Úplně jsme všude nestáli ideálně a toto je koncovka, kterou můžete hrát pěkně dlouho. Soupeř hraje stále hodně rychle, ale docela přesně, není moc možností, jak se mu dostat pod kůži, a to je po 2 hodinách hodně frustrující, zvláště pokud přihlédneme-li k tomu, že se hraje spíše na můj čas. Tak jsme začali manévrovat 29…Dc4 30. Db2 b5 31. h3 Kf7 (můj oponent má stále k dispozici 73 minut, kdežto já zase něco ukrojil a už mi zbývá jenom 17 minut, avšak si věřím, že těch dalších 9 tahů zvládnu, abych nespadnul na čas) 33. Kg2 Db3 34. g4= (nemůžu vzít remízu, protože ostatní pozice nejsou ještě na dobré cestě, navíc jsem si přišel zahrát a nechce se mi končit po necelých 2 hodinách) …Db1 35. gxf5 (po tomto tahu soupeř promluvil: „Tak si to rozdáme na férovku!“, a to mě ještě více utvrdilo, abych hrál až do konce) …Dxf5 36. De2 De4+ 37. Kh2 Kg6 38. Kg3 Kg5 39. Kh2 h5
40. Df2 Kh6

Moc jsme se nepohnuli, kromě minut a tahů, které klesaly, a tahů přibývalo. Nyní jsme překročili první časové pásmo a mi se podařilo 46 sekund před vypršením času odehrát 40. tah. Tenhle tah je závazný a v časové tísni se může stát, že hráč zahraje hodně špatně a celou partii si pokazí. Mi se naštěstí povedlo zahrát slušný tah a dalších 30 minut jsem uvítal s nadšením. Oběma se přičetlo stejně, a tak jsme disponovali 31 minutami a 86 minutami. Soupeř hraje rychle, ale neumím nic najít, čím bych ho rozbil.

Následovalo: 41. h4 Dg4 42. De1 g5 43. hxg5 Kxg5 44. Df1 Dh4+ 45. Kg2 De4+ 46. Kh2 Df5
47. Dg2+ Dg4 48. Df1 Df5 49. Dg2+ Kh6 50. Dd2
(soupeř si pro mě připravil menší léčku, na kterou jsem mu neskočil, každopádně jsme se nikam nehnuli a vypadá to na remízu) 51. Df2 Kg6
52. Dc2+ Df5 53. Dg2+ Dg4 54. Df2 Df5=
(už úplně nabroušený, že se nedá s tímto nic udělat, nabízím remízu a soupeř ihned přijal)

Diagram číslo 3

diagram 3

Podle lidského úsudku i počítače jsme pozici, která vykazuje čistou 0, takže remíza je naprosto korektní a nedá se už nic dělat. Kdybych měl zhodnotit svou hru, tak jsem špatně začal, tam byla velká mezera a díky tomu jsem neustále nabíral deficit v času. Po 11 tazích jsem musel přejít do jiné role, jinak bych byl soupeřem smeten, protože jsem hrál spíše jeho hru.

Ve střední hře se mi podařilo konečně uvolnit střelce a nějak rozehrát a vyměnit figury. Přešel jsem nakonec do dámské koncovky, kde se mohl každý splést a nechat soupeři výhru. Nestalo se tak, proto je remíza spravedlivá. Soupeři gratuluji, jelikož odehrál partii opravdu rychle a v podstatě k ničemu výraznému mě nepustil. Výsledný čas hovoří za vše, když mi zbylo 15 minut a soupeři ještě 69 minut. Pro mě je to zklamání, protože jsem přemýšlel hodně dlouho, ale nic kloudného nevymyslel. Sice jsem se vyvlíkl z problémů, ale stačilo to pouze na remízu. Vzal jsem jí tak, že v té chvíli byl stav zápasu 3:2 (bez mého půl bodu), přičemž už hráli jenom Standa a Kris, tak jsem tajně doufal ve výsledek 4,5 ku 3,5. ½ : ½

5. šachovnice Stanislav Mlýnek (1689) vs. Daniel Jureček (1784)

Na Standu vyšel nejvíce neoblíbený hráč z protějšího týmu. Danek není vůbec zákeřný, ale šachově dokáže potrápit kohokoliv, třeba i na simultánce remizoval s Vojtěchem Plátem, a to už není jenom tak. Byl jsem rád, že nevyšel na mě, jelikož s ním neumím hrát, viz vysvětlení výše. Standa měl výhodu bílých figur, ale proti sobě houževnatého oponenta, který byl pevně rozhodnutý, že bude bodovat a nejlépe za plný počet.

Zahájení nebylo našemu hráči příliš po chuti, protože výměnná francouzská hra vede povětšinou do remízy. Náš hráč se rozhodl v zahájení obětovat pěšce za aktivitu, což bylo naprosto správné rozhodnutí, jelikož otevření pozice může vést k rychlému konci a tento typ hry Standovi sedí jako poklička na hrnci. Danek sice měl pěšce, ale pozice byla vyrovnaná, jelikož bílý tahal velmi přesně. Ve střední hře se vyměnily těžké figury, ale nastal jiný problém. Už ve 24. tahu měl Standa na hodinách pouze 14 minut, a to se v koncovce, kde je ještě pár figur i několik pěšců těžko hraje.

Přestože časová výhoda byla na straně soupeře, tak dvojice jezdců úspěšně vzdorovala tandemu jezdec + střelec ze strany rivala. I bílý král se sunul pěkně dopředu, ba dokonce překročil i soupeřovu polovinu. Každý známe ten pocit před 40. tahem, pakliže jsme ještě v časovém presu i v nepřehledné pozici, tak trumfy drží soupeř. Standovi zbýval přesně tah, aby si došel pro bonus 30 minut a hlavně by se mohl uklidnit a koncovku remizovat, ale tentokráte Standa hrobníkovi z lopaty neutekl, zahrál hrubku a musel podepsat partiář s tím, že teprve podruhé v sezoně nebodoval. Velká škoda, jelikož případná remíza by nám přinesla výhru, ale házet vinu zrovna na Standu by bylo krajně nespravedlivé. Udělal chybu po 4 hodinách těžkého boje je naprosto omluvitelné, Standa má ještě 2 kola před sebou a určitě nám znova ukáže, že umí vyhrávat, nevěš hlavu! 0:1

6. šachovnice: Pavel Gazda (1762) vs. Michaela Caletková (1718)

Abych se přiznala, tak hrát se mi moc nechtělo, protože jsem nemocná a marodí mi i moji synové. Nicméně jsem to slíbila a tak jsem nastoupila. Zahájení se mi celkem povedlo a mohla jsem získat velkou výhodu, bohužel jsem vše neviděla a tak byla pozice pořád v mezích rovnováhy. Pak ale bílý hrál moc odvážně a pozici si oslaboval, viz následující diagram.

Diagram číslo 1

diagram 1

Mohla jsem získat velkou výhodu po silném 19…Dd8! -/+ bílý má problém pokrýt pěšce h4. Co má bílý hrát? Po 20.g5 vezmu a otevřu si h sloupec a h5 nejde, to také vezmu. Bála jsem se ale 20.Dc1 s ideou vzít na h6, to ale byla zbytečná obava pro 20…f5 nebo …f6 s otevřením královského křídla a rozhodující výhodou černého. Bohužel jsem to špatně vyhodnotila a zahrála chybné 19…f5? A po jednoduchém 20.g5 je pozice rovná. Vše se vyměnilo přes g5 a pak i h sloupec a ve 31. tahu jsme to dali za remízu. ½ : ½

Míša je doopravdy velmi obětavá a ukazuje se, že ženy dokážou více vydržet než my. Inu nyní si připadám jako sociální inženýr, který je odborníkem na gender. Každopádně je velká odvaha odehrát utkání, když mi není nejlépe, když jsou mé ratolesti navíc nemocné. Radek zaslouží taktéž pochvalu, že se oba obětovali a pomohli týmu. Remíza je výborným výsledkem pro Míšu, jelikož prakticky nehraje a opět remizovala černými figurami, a to je vždycky v konečném zúčtování přínosné. Za mě jí milerád uděluji opět jedničku s hvězdičkou!

7. šachovnice: Tomáš Witassek (1534) vs. Leo Müller (1749)

Tom přišel na utkání dokonce před samotnou oficiální částí, čímž mě mile překvapil a doufal jsem, že tento pozoruhodný výkon se odrazí i na jeho šachovnici. Zasedl za ní a zatáhl první tah. Jeho soupeř nereagoval ihned, jelikož se zatím nedostavil. Přišel totiž o 10 minut později, ale nevypadal, že by ho to nějak výrazně poznamenalo.

Otevřená hra, souhra figur a aktivita měla na tomto stole obrovský náboj. O taktické motivy nebylo nouze a každý propočet mohl kohokoliv stát partii. V zahájení si Tom vzal k srdci všechny naučené poučky i cit pro danou pozici. Nedovolil černému nic, co by ho mohlo ohrozit, ba naopak se jal svého soupeře pomalu utlačovat, aby si došel pro své další vítězství. Větší aktivita i prostor pro figury byl solidní vklad pro další účinkování a možné vítězné dotlačení partie. Ani Leo se nechtěl nechat zahanbit a začal našemu hráči komplikovat hru. Tom totiž nedostal slabého hráče, ba dokonce musel být neustále na pozoru, protože pokud by nabídl soupeři možnost vyrovnání hry, tak ten by neváhal a využil toho.

Ve střední hře se Tom dokázal v taktickém motivu dostat ke kvalitě, kdy měl sám věž + 2 střelce a soupeř měl 2 věže a taky méně pěšců. Pozice byla naštěstí otevřená, jelikož při případném zablokování pozice by se více hodili jezdci. Tom dokázal vynutit výměnu věže za střelce, a to ho katapultovalo definitivně na vítěznou vlnu. Přesto se ještě soupeř snažil vařit z vody a zkomplikovat cesty k výhře. Nepočínal si vůbec špatně a dokázal vcelku umně prodlužovat partii. Jenže náš hráč byl v laufu a koncovku dotáhl do vítězného postavení, dokázal zafixovat všechny slabiny a navíc ideální vnikl do prostoru černého krále. Oponent se vzdal, jelikož už neměl, co nabídnout, aby zajistil vlastním barvám aspoň remízu. Tom odehrál partii výborně a rozehrál se. Jeho výkony postupně rostou a věřím, že na konci sezony budou gradovat, báječná práce! 1:0

8. šachovnice: Lukáš Fryč (1444) vs. Dominik Klapuch (1110)

Byla to dost nevydařená partie. Hrál jsem proti Lukášovi Fryčovi. Prvních 7 tahů by se dalo říct, že se hrálo podle teorie: 1. e4 c5 2. Jf3 d6 3. Jc3 e6 4. d4 cxd4 5. Jxd4 a6 6. Se2 Jf6 7. Se3 Se7


V samotném zahájení bych za sebe tentokráte nehledal žádný problém, zde si černý dokázal prozatím pohlídat jakékoliv problémy a rozehrál svoji pozici zdravě. Vlastní figury může rozehrát přesně podle teorie a navíc nehrozí žádný taktický obrat, který by ihned ukončil partii. Není potřeba být nervózní. Navíc Lukáš přišel taktéž na partii pozdě a byl to on, komu trochu času chybělo. Domča si byl v zahájení jistý, a to jsem vnímal jako klíčový faktor, který by mohl postupem času v partii rozhodnout, určitě jsem si nemyslel, že se bude hrát pouze hodinu. Nyní se podívejme na první diagram, jak že to zatím oba protagonisté postavili.

Diagram číslo 1

diagram 1

Teď podle mě Lukáš zahrál nepřesnost a to 10. Sf3, podle mého názoru mělo přijít f4 nebo 0-0 s ideou f4. Odehrálo se pár tahů a poslední tah bílého byl De2, věděl jsem, že to nebyl moc dobrý tah, jelikož si zavřel střelce na poli f3.

Diagram číslo 2

diagram 2

Přišlo 10 …Je5 11. Vfd1 Jxf3+ 12. gxf3 e5 13. Jb3 a já jsem zahrál 14…Jb8, jelikož mi bylo jasné, že bílý chce útočit, protože si tahem gxf3 otevřel volný g sloupec přímo na krále a tak jsem začal po delším uvažování jednat Jb8 s myšlenkou f5.

Pozice pokračovala několika tahy a rozhodně nevypadala, že by se mělo rychle skončit. Hlavní problém vyvstal s časem, jelikož Lukáš hrál hodně rychle a Domča akceptoval jeho tempo, tímto způsobem se mu chytře dostal Lukáš pod kůži, jelikož Domča zbytečně odbočil z vlastního konceptu a nechal se silně ovlivnit soupeřem. Ten pochopil, že získal psychologickou výhodu a chystal další háček, u kterého doufal, že mu přinese rozhodující možnost k ukončení partie. Podívejme se na diagram číslo 3.

Diagram číslo 3

diagram 3

A tady nastal zlom celé partie, viděl i jsem to tušil, že můj soupeř zahraje Sb6, ale viděl jsem obranu pomocí tahů: 16. Sb6 Dd7 17. Jc5 De8


Soupeř zahrál tedy Sb6 a rychle se postavil ze židle a utíkal to říct asi svému trenérovi nebo kdo to byl, a ten mu pověděl něco ve smyslu super, ale nesmíš přestat přemýšlet, ať tam ještě něco nepokazíš. V ten moment jsem si myslel, že moje obrana nefunguje a tak jsem ji nezahrál, a to byla chyba, která rozhodla celou partii. Mně se pozice líbila až do tahu Db5 kdy jsem pochopil, že budu hrát bez figurky. Zkoušel jsem to hrát ještě 8 tahů, ale k figurce se přidal pěšec a za ním další pěšec. V ten moment jsem se vzdal. 1:0Tah Sb6 není nikterak nepříjemný, Domča viděl naprosto správnou obranu, ale proč poslouchal soupeře a nesoustředil se jen sám na sebe? Tohle je další cenná zkušenost do dalších partií. Možná Lukáš chtěl jen našeho hráče rozhodit, či sám opravdu viděl jinou posloupnost tahů. Tady rozhodla zbrklost a rychlost nad zdravým úsudkem. Místo toho, aby Domča využil svůj čas, kterého měl požehnaně přes 75 minut, tak zahrál zbytečnost, které ho stála celou partii. Určitě bych do dalších zápasů poradil vnitřní koncentraci jen na sebe samého a nezaobírat se soupeřem, pokud to není nezbytně nutné. Samotná pozice je totiž pro černého komfortní, a pokud by Domča správně nalezenou obranu našel, tak by bílý uvízl v pasti a určitě by nevyhrál. Prohry nás učí nejen v šachu a snažíme se z nich poučit, abychom je v budoucnu neopakovali, takže doufám, že se Domča hodně poučil a příště to bude určitě lepší. Není potřeba se z toho hroutit, jelikož důvěru celého mužstva stále má!

Ani na čtvrtý pokus se nám nepodařilo doma vyhrát. Prozatímní bilance je zisk pouhých 2 bodů z možných 12, což je opravdu žalostně málo. Dnes jsme se ovšem setkali s dobře připraveným soupeřem, který hraje o záchranu a nastoupil nejen díky tomu v plné zbroji. Pro nás je hodně přínosné, že můžeme odehrát tolik partií v rámci krajské soutěže. Každý zápas cítím, že se mí kamarádi a zároveň spoluhráči sunou pomalu ale jistě kupředu. Společně nás zápasy hodně baví, a proto zcela jednoznačně je pro mě tato sezona absolutně nejlepší z těch všech, které jsem zatím zažil.

V následujících zápasech nás čeká Dolní Benešov „B“ a doma Ludgeřovice, kdy uzavřeme i celý ročník. K oběma zápasům přistupujeme s respektem k soupeři, jelikož mají kvalitní sestavy a tentokráte se bude každý bod počítat. Hlavně derby v Dolním Benešově bude mít velký náboj, jelikož můžeme pomoci našemu Béčku, aby si ještě lépe upevnilo první pozici v soutěži. Díky konstelace ostatních výsledků, můžeme stále pomýšlet na pomyslný bronzový stupínek, ale bude to mimořádně obtížné, ale ne nemožné. Uvidíme, co nám přinesou další zápasy, každopádně dnešním soupeřům děkujeme za pěkné i bojovné šachy a přejeme jim, aby se v soutěži udrželi, jelikož do ní rozhodně patří!

Vážení čtenáři, moc Vám děkuji, jestli jste to dočetli až do posledního odstavce. Doufám, že jste se opět nenudili a odnesli jste si nejen nové šachové poznatky. Mějte se hezky a zase brzy napočtenou, s úctou a pozdravem, Váš Martin.
Poslední úprava Neděle, 01 Březen 2020 20:51
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.