TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Dva zápasy jedním vrzem ….
Dva zápasy jedním vrzem …. Tisk Email
Neděle, 05 Leden 2020 19:06


ŠK Slavoj Poruba D


Slezan Opava A

Dobrovolský Ladislav Z

2278

1

-

0

2224

Nábělek Marek Z

Čempel Jaroslav V Z

2032

½

-

½

2167

Mužík Martin Z

Vícha Marek Z

1958

½

-

½

2037

Chwistek Karel Z

Václavík David Z

2026

1

-

0

2050

Záleský Karel Z

Dostál Radim

1997

1

-

0

1964

Rambousek Jan Z

Oborný Lubor K

1909

½

-

½

1982

Vícha Martin K Z

Kondula Lukáš

1898

0

-

1

2005

Olšar Robin

Kondula Dominik

1712

½

-

½

1722

Janeček Miroslav


5

-

3
Zdravím všechny příznivce šachové hry a Slezanu zvláště. Dnes jsem spojil hodnocení dvou zcela rozdílných zápasů do jednoho článku. Důvod byl ten, že po napsání článku jedna, jsem zjistil, že pokud ho nechám zveřejnit, tak po Novém roce mě spoluhráči ukamenují. Ale teď trochu vážně, nechtěl jsem nikomu kazit konec roku a potřeboval jsem „nabuzené“ hráče na zápas proti Havířovu.

Tak k prvnímu zápasu, který byl zároveň posledním v roce 2019. Hráli jsme na Slavoji Ostrava. Klukům ze Slavoje nezávidím, připadá mi, že mají každý rok novou klubovnu, tak snad jim tato vydrží trošku déle. Trasa připomínala trochu cestu kolem světa … ulice ukrajinská, řecká, mongolská, ruská a hurá …. vietnamská a jsme tady. Na vrátnici jsme vyfasovali modré návleky a šup do hracího sálu. Určitě znáte takový ten pocit, že dnes to nějak nepůjde, a taky že to moc nešlo, prostě den blbec.


Na první šachovnici Marek Nábělek přehlédl ztrátu figury a pak už to byl proti IM boj za ztracenou věc. Na druhé Martin Mužík dusil soupeře až do koncovky, kterou hráli hódně dlouho, a nakonec vydusil remízu. Třetí desku hájil Karel Chwistek a se soupeřem se dohodli na remíze v trošku lepší pozici. Na čtvrté desce se nezadařilo Karlovi Záleskému, který dostal svého neoblíbeného soupeře a už v hodně špatné pozici dostal mat. Pátou desku bránil zuby nehty Honza Rambousek, bohužel neubránil a byl soupeřem rozmetán. Na šesté desce hrál Martin Vícha proti kapitánovi domácích a už po třinácti tazích to dali za remis, aby mohli povzbuzovat své ovečky (domácímu kapitánovi to šlo trošku lépe). Sedmá deska a první bodík, který uhrál výborně hrající Robin Olšar. Osmá deska a další remíza, tentokrát v podání Mirka Janečka. Mirek stál trochu lépe, ale remíza je dobrá.

Takže celkový výsledek bohužel 3:5 v neprospěch Slezanu.

Slezan Opava A


Baník Havířov B

Mužík Martin Z

2157

½

-

½

1896

Vízner Jaroslav K Z

Chwistek Karel Z

2051

1

-

0

1945

Funiok Richard Z

Záleský Karel Z

2049

1

-

0

1892

Podlesný Petr Z

Vícha Martin K Z

1987

½

-

½

1887

Bulawa Marek Z

Olšar Robin

2026

1

-

0

1893

Holeksa Miloš Z

Pardy Martin

1954

0

-

1

1849

Drbůl Pavel Z

Černý Pavel

1865

1

-

0

1813

Dušek Libor Z

Janeček Miroslav

1729

1

-

0

1971

Ramík Jan


6

-

2A teď jen samá chvála. Dnešní zápas proti Baníku Havířov byl úplně odlišný. Sice mě trošku napínali tři naši hráči, kteří s úsměvem na rtech dokráčeli 5 minut po deváté, ale přežil jsem to ve zdraví. Bylo skoro cítit ve vzduchu, že dnes to určitě vyhrajeme. Viděl jsem ty spokojené obličeje vykrmené přes sváteční dny a toto mě utvrdilo, že dnes to bude pro soupeře hodně nepříjemné. Havířov přijel se sedmi hráči základní sestavy a my jen se čtyřmi, ale i tak to nebylo vůbec poznat, spíše naopak. A teď k zápasu.

Jako první skončil na sedmé desce hrající Pavel Černý. Pavel byl docela natěšený, jak si zahraje a vyhrál dost bleskově …. 21 tahů, to je fakt dobře vykonaná práce. Byl to jeho první zápas v sezóně v krajském přeboru a hrál na jedničku. Soupeře přehrál a pak umrtvil (na šachovnici).

Druhý a také vítězně skončil na osmé šachovnici hrající Mirek Janeček. Mirek měl hodně nepříjemného a silného soupeře. Po oboustranné snaze o získání nějaké výhody se soupeř Mirka přehlédl a bylo zaděláno na druhou výhru v zápase. Takový rychlý, a hlavně vítězný vstup do zápasu jsem tedy nečekal.

Po těchto dvou výhrách následovala remíza na čtvrté desce, kterou hájil Martin Vícha. V momentě, kdy soupeř nabídl remízu zrovna skončil hrát Mirek. Mrknul jsem se, jak to dopadlo, a i když měl soupeř na hodinách něco okolo pěti minut na 12 tahů, rozhodl jsem se remízu takticky přijmout. Po rozboru partie jsme zjistili, že to bylo rozumné, protože na výhru mohl i s málo časem hrát pouze soupeř.

Další bodík do naší sbírky přidal na páté desce Robin Olšar. Soupeř mu nabídl také remízu, Robin informoval kapitána s tím, že by rád hrál, i když nestojí zase nějak super. Kapitán souhlasil pod podmínkou, že nesmí prohrát. No a Robin jako vždy splnil do puntíku …. vyhrál.

Na druhé desce výborně zahrál Karel Chwistek. Soupeře přehrál, získal pěšáka a pak skvělou pozici, kdy neustále hrozil matem. Soupeř sice okopával Karlovi kotníky, co to jen šlo, ale to nebylo nic platné. Karel předvedl opravdu dobrý odhad pozice a propočet a vyhrál naprosto zaslouženě. Nechci to moc zakřiknout, doufám že Karlovi vydrží chuť do hry a forma a uhraje si v brzké době KM.

Tak a už je vlastně po zápase, vedeme 4,5:0,5. Je to opravdu masakr motorovou pilou, docela jsem koukal, co se to děje. Ani další partie totiž nevypadaly pro naše barvy zle.

Třetí deska a Karel Záleský. Karel hrál hodně koncentrovaně, neviděl jsem ho dnes vstát od partie do doby, než bylo jisté, že hrát na výhru bude pouze on, protože soupeř už měl hodně nahnutou pozici. Karel soupeře přehrál, získal kvalitu a výbornou pozici, kdy si už jen vybíral způsob, jak co nejjistěji soupeře dorazit. Vybral si zdvojení věží s hrozbou matu a soupeř po delším přemýšlení vzdal.

Předposlední partie, první šachovnice a Martin Mužík. Martin ze zahájení získal pěšáka, ale soupeř měl kompenzaci v dobře rozestavěných figurách. Určitě se to nehrálo moc dobře, Martin při snaze vyhrát ztratil dost času a potom i nějaké ty pěšáky, takže byl to on, kdo měl pak co dělat, aby uhájil remis. Prohlásil něco v tom smyslu, že to hrál jako …. není ještě deset večer, tak to nenapíšu, neprošlo by to cenzurou. Z mého pohledu, ale hrál výborně, no jen ten čas ….

Takže zatím 6:1 pro Slezan a poslední partie.

Šestá šachovnice a Martin Pardy. Je zvláštní, když za Slezan v krajském přeboru hrají tři a více Martinové, tak tým vyhraje. Doporučuji pro případ, že by Slezan potřeboval postoupit do vyšších soutěží, aby se ostatní přejmenovali …. Martin Pardy hrál v klidu a vypadalo to, že se dohodnou se soupeřem na remíze, ale ten i když neměl času nazbyt v koncovce Martina přehrál. Byla to trošku škoda, přál jsem si, abychom uhráli zápas bez jediné prohry, ale ta koncovka byla už hodně složitá a soupeř Martina měl všechny trumfy v ruce.

Výhra 6:2 je vážně hezká, dobře se na to kouká, máme 9 bodů a měla by stačit ještě jedna výhra, abychom měli klid od záchranářských prací, což si myslím, že by mělo klapnout. Díky všem za dnešní boj.

Martin VíchaPoslední úprava Neděle, 05 Leden 2020 19:07
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.