TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy „Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci a proto taky hrajete KS“ aneb první letošní prohra
„Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci a proto taky hrajete KS“ aneb první letošní prohra Tisk Email
Pátek, 20 Prosinec 2019 09:58


Slezan Opava B


TJ Ludgeřovice

Olšar Robin Z

2005

1

-

0

1854

Škrle Vladimír Z

Pavelek Karel Z

2092

½

-

½

1767

Pudich Petr K Z

Sovadina Jiří Z

1934

0

-

1

1936

Melecký Jaroslav H Z

Hromada Jan Z

1852

1

-

0

1671

Navrat Roman H Z

Kozák Lubomír

1879

0

-

1

1827

Orság Jaroslav Z

Černý Pavel

1857

1

-

0

1475

Gemsová Tereza H Z

Palyza Lukáš

1314

0

-

1

1641

Kočur Radim Z

Chwistek Marek

1060

0

-

1

1608

Lipka Petr


-
Tato parafráze legendárního výroku Pepíka Hnátka celkem pěkně vystihuje dění na šachovnicích. V tomto zápase jsme se opravdu prezentovali jako „dřeváci“ a pokazili toho opravdu dost…

V posledním letošním kole KS „C“ jsme doma přivítali TJ Ludgeřovice. Naše sestava měla k ideálu daleko, ale i tak jsme se chtěli pokusit o co nejlepší výsledek. Zápas vypadal všelijak. Jednu chvíli to vypadalo, že vyhrajeme, potom, že to bude remíza a nakonec jsme to ještě prohráli. Pojďme se teď trochu podívat na partie. Pokud nyní čekáte kvalitní a obsáhlé rozbory, na které jste zvyklí od našich Martinů, tak už dál rovnou nečtěte. Já totiž budu naopak velmi stručný a jenom subjektivně popíšu, jak jsem to celé viděl. Fanoušci objektivní šachové pravdy si samozřejmě mohou zapnout své Fritze…..

Robin Olšar – Vladimír Škrle

Na první šachovnici by člověk asi očekával alespoň trochu kvalitní hru bez větších hrubek. To se ale tentokrát vůbec nekonalo. Ze zahájení jsem měl prostorovou převahu, ale jinak nic, co by stálo za řeč. V následující manévrovací fázi jsme oba ztratili spoustu času a výsledkem bylo, že figury obou armád stály hůře než na začátku. Zhruba v tento moment se vyjasnilo, že musím hrát na výhru, jinak asi prohrajeme. Vzpomenul jsem si na Bořka Nováka a přesně v jeho stylu jsem obětoval koně. Bylo to asi úplně zdechlé, ale v časovce jsem měl jisté praktické šance. Soupeř naštěstí obranu nezvládl a já jsem se tak prohaluzil až k celému bodu.


Petr Pudich– Karel Pavelek

Karel sehrál zahájení rutinérsky a celkem rychle se dostal černými do menší výhody, kterou si udržoval po celou partii. Soupeř se ale ukázal jako pořádný „tuhoň“ a pozici držel zuby nehty. Na můj pokyn Karel rovněž odmítl remízu a dál bojoval o vítězství. Soupeř však jeho tlak ustál a tak nakonec došlo k dělbě bodu.


Jiří Sovadina – Jaroslav Melecký

Jirka to měl dneska těžké, protože zároveň dělal i rozhodčího. Tento „souběh funkcí“ mu evidentně nesvědčí, jak mi sdělil po partii. Což plně chápu, prostě to narušuje koncentraci. Ze zahájení stál Jirka bílými trochu hůře a vše nakonec ukončila hrubka už v jasně horší pozici. I tak bych chtěl Jirkovi poděkovat za bojovný výkon a „pískání“ zápasu.


Roman Návrat – Jan Hromada

Honza se ve své oblíbené Skandinávské výborně orientuje a v zahájení neměl sebemenší problém. Jeho pozice byla trochu lepší. Následně hra přešla do koncovky S proti J. V ní měl Honza trvalou poziční převahu díky lepšímu jezdci. Počítač vám sice asi zahlásí, že to je remíza, ale z lidského hlediska má černý výborné šance na výhru, protože bílý si musí pořád dávat pozor a černý vůbec nic neriskuje. Honza podal výborný technický výkon a nakonec mohl slavit zasloužený bod.


Lubomír Kozák – Jaroslav Orság

Tahle partie mi připomíná klasickou situaci z futsalu: Přišpendlíte soupeře k vlastní bráně a obléháte ho. Nějak se vám ale pořád nedaří vstřelit gól, trefujete tyčky apod. Pak soupeři zoufale odkopnou balon daleko dopředu na jediného útočníka a z brejku vám dají gól. Ve futsale to až tak moc nevadí – pořád můžete vyrovnat. V šachu ale žádná další šance není. Luboš perfektně využil poněkud svérázného pojetí Aljechinky svého soupeře a vybudoval si místy až zdrcující převahu. Pak ale bohužel najednou úplně ztratil nad partií kontrolu a soupeři se podařilo dotlačit balon za čáru….


Tereza Gemsová – Pavel Černý

Pavel evidentně spěchal na oběd a soupeřku černými bleskově smetl. Perfektní výkon! Ocením ale i Terezu – její partiář byl jednoznačně ze všech nejlépe čitelný.


Lukáš Palyza – Radim Kočur

Lukášovi se dnes partie moc nepovedla. Zřejmě zatím ještě není obeznámen se všemi jemnostmi Caro-kannu. Jezdec na c3 stál prostě špatně a bílý na to později také dojel.


Petr Lipka – Marek Chwistek

Marek si odbyl svou premiéru za béčko a zpočátku si vedl celkem dobře. Pak ale stačilo jedno malé přehlédnutí a bylo po partii.


Závěrem bych chtěl všem poděkovat za předvedený výkon a popřát hezké prožití Vánočních svátků. Tentokrát nám to sice nevyšlo, příští rok to bude určitě lepší. Zároveň jsme si ověřili, že bez Martina Mužíka to prostě nejde :). Sluší se rovněž ocenit hosty z Ludgeřovic, kteří bezezbytku využili své šance. I přes prohru je naše situace v tabulce nadále komfortní a nejsou žádné důvody k panice. Příští kolo si musíme napravit reputaci!


Robin Olšar


Poslední úprava Pátek, 20 Prosinec 2019 10:00
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.