TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy KRAJSKÝ PŘEBOR (BŠŠ FRÝDEK-MÍSTEK „D“ : SLEZAN OPAVA „A“) 2,5 : 5,5
KRAJSKÝ PŘEBOR (BŠŠ FRÝDEK-MÍSTEK „D“ : SLEZAN OPAVA „A“) 2,5 : 5,5 Tisk Email
Pondělí, 11 Listopad 2019 00:37

BSŠ Frýdek-Místek D
Slezan Opava A
Kozel Jiří Z 2099 ½ - ½ 2148 Mužík Martin Z
Weissmann Lukáš K Z 2144 ½ - ½ 1966 Rambousek Jan Z
Kuchař Matěj Z 2019 0 - 1 1957 Vícha Martin K Z
Holeček Vladimír Z 1909 ½ - ½ 2011 Olšar Robin
Paseka Matyáš 1885 0 - 1 1950 Pardy Martin
Vaníček Michal 1826 0 - 1 1666 Havel Kristián
Židek Daniel 1752 ½ - ½ 1614 Rell Martin
Rechtenberg Karel 1670 ½ - ½ 1815 Vilášek Antonín

-


Na dnešní zápas se mi sháněli hráči opravdu hodně těžce. Už jsem počítal trochu s tím, že pojedeme v sedmi. Naštěstí mě torzo týmu nenechalo na holičkách a osm se nás sešlo. Ve Frýdku se nám tradičně vůbec nedaří, ale dnes to byla výjimka a štěstíčko bylo tak pekelně unavené, že si sedlo na kapitána a drželo se jako klíště. Nebudu to tentokrát moc natahovat a přejdeme k partiím.
Jako první skončil na osmé desce Tonda Vilášek. Byl jsem rád, že se obětoval a dělal i řidiče. Měl povoleno dělat si co chce a nebyl ničím omezován v jeho rozhodování na šachovnici. Ujal se toho opravdu tvrdě a soupeř se nestačil divit. Tonda se chvíli přehraboval po kapsách a najednou z jedné z nich vytáhl ….. orangutána! Se soupeřem to notně zacloumalo a po Tondově hlášce, že za remízu to můžou dát kdykoli byla půlka na světě ½ : ½.


V rychlém sledu skončily další partie. Na druhé šachovnici dostal nabídku na remis od soupeře Honza Rambousek a nebyl důvod nepřijmout. 1:1.


Sedmou desku hájil Martin Rell a i tady skončila partie po několika tazích remízou 1,5:1,5.


Pak už jsem si nebyl jistý, jestli skončil dříve Robin nebo Kristián.


Na čtvrté desce Robin Olšar dost zajímavě obětoval pěšáka a soupeři pořád kladl k řešení zajímavé úkoly. Ten to nevydržel a nabídl remízu. Robin se přišel způsobně kapitána zeptat, co s tím. Povolil jsem mu vše, jen s jednou výjimkou, že by neměl prohrát. Robin splnil a zaknihoval důležitou půlku. 2:2.


Na šesté desce to drtil Kristián Havel a bylo se na co dívat. Kristián získal ze zahájení pěšáka, i když byl pod tlakem, soupeř nenašel cestu, jak kryt kolem jeho krále rozbít a Kristián trpělivě zvyšoval výhodu a zaslouženě vyhrál. Je vidět, že si vzal k srdci rady, že nemusí nikam spěchat a že se dá hrát proti každému. Pěkný výkon a zasloužený bodík. 3:2.


Tak a je tu hrůza na třetí šachovnici. Martin Vícha ….má maličkost. Ze zahájení, kdy jsem to tam plácal tah za tahem, jak mi to přišlo pod ruce, jsem najednou získal pěknou pozici. Začal jsem přemýšlet, a to byla chyba …. Pozice se zhoršila a po několika „chytrých“ tazích jsem se dostal do koncovky, kdy jsem byl o dva pěšce chudší. Každý měl dámu a pěšáky. Říkal jsem si, že dám ještě pár truc šachů a dostanu rychle na budku, jen co se soupeřův král schová mimo dosah mé dámy. Soupeř už viděl zapsanou jedničku ve svém partiáři, a udělal tah pěšcem…..a přišel po šachu o dámu. Vedeme 4:2 !!!


Teď už bylo jasné, že po dlouhé době přivezeme z Frýdku body …. Pravděpodobně dokonce tři. Martin Mužík na první desce zkušeně popotahoval figurky a s přehledem v koncovce dal za remis. Bylo to hodně zajímavé, ale určitě to byl Martin, kdo stál celou partii lépe. 4,5:2,5.


Poslední partie a na páté šachovnici bojující Martin Pardy. Další Martin v naší sestavě (celkem hráli za nás dokonce čtyři) a naše tajná zbraň. Dostal mladého a malého soupeře, který si musel sice na židli vyšplhat, ale Martina docela překvapoval svou silou za šachovnicí. Naštěstí není Martin žádné ořezávátko a klidnou a trpělivou hrou soupeře přehrál a v koncovce završil několika tahy své vítězství. 5,5:2,5.


Díky všem za hru, nečekal jsem, že to dnes takto pěkně dopadne. Martin VíchaA ještě komentář Martina Rella k jeho partii:


Zhodnocení mého menšího výstupu na sedmé šachovnici nebude kdovíjak veselé. Co by si tak čtenář odnesl z mých 12 zahraných tahů? Inu přeci jen by se něco málo našlo. Rozhodně zde nehodlám obhajovat rychlou remízu, protože to není nic k chlubení. Každopádně pár důvodů jsem měl, proto jsem tohle nakonec udělal a soupeř milerád přijal.


Všechno začalo už na konci října, když jsem slíbil našemu kapitánovi, že tedy se mnou může do Frýdku – Místku počítat. Mezitím se mi podařilo odehrát několik partií. Problém však nastal až minulý týden. Najednou jsem přehlížel to, co bych normálně viděl. Absolutně nedotažené kombinace nebo taky výjevy, kdy jsem mohl jít do varianty, ale cosi mi v hlavě řeklo, že to nejde hrát, ale ono to hrát šlo. V posledních 3 partiích jsem se vyloženě protrápil, a to je dělilo jen 6 dní, takže jsem měl mnoho důvodů k tomu, abych kapitánovi sdělil, že fakt hrát nechci, jelikož jsem koule u nohy našeho družstva, aby hrál někdo jiný, kdo má zájem, šachy ho momentálně baví a hlavně se neděsí u svých výkonů.


Jenže už tak měl náš kapitán potíže se sestavou, takže jsem se rozhodl problému postavit čelem, dodržet slovo jako správný chlap a jít do boje. Odjížděl jsem s pocitem, že se nechci u partie trápit, to se mi ještě nikdy nestalo… Soupeřem mi byl jistý Daniel Židek (bílé figury), který se rozhodl hrát prvním tahem d4. Udělal mi tím radost a dostali jsme do varianty, která se odborně nazývá: Queen's Gambit Declined: Modern Variation, Normal Line;


Zahájení probíhalo podle teorie, ale soupeř mě trochu překvapil, když nejprve vzal v osmém tahu jezdce na poli d5, až poté měnil na poli e7. Vznikl mi z toho izolovaný pěšec. Taková slabina, na kterou se dá zaměřit a třeba i vyhrát partie. Moc jsem to neřešil, chtěl jsem hlavně vyvinout zbylé figury na dámském křídle. Nakonec jsme se dostali do této varianty, kdy posledním tahem bylo 12…Jxc5 =.


BNT

diagram 1

Partie by měla určitě pokračovat. I černý by se měl pokoušet o to, aby v této pozici něco vymyslel. Z nouze přišla ctnost a remíza byla na světě. Jsem za to rád, jelikož pomohla družstvu, jinak však dobře vím, že takové rychlé remízy mě ničemu nenaučí. Každopádně se mi vnitřně ulevilo a nyní budu snad podávat stabilnější výkony.


A doplnění od Martina Mužíka:

Jen bych chtěl trochu poupravit Martinův komentář k mé partii. Určitě se nehodí napsat, že jsem stál celou partii lépe. To určitě ne. Pravda je taková, že ze zahájení jsem získal díky tomu, že se soupeř v daném schématu neorientoval nejlépe, přivyhranou pozici a posléze dokonce získal i pěšce. Bohužel jsem naprosto podcenil jeden šikovný taktický úder, který mne vrhl do šílené časové tísně (asi cca posledních pět tahů na minutě) a až na samotný pokraj prohry. Byl jsem nucen zmobilizovat všechny své duševní síly a zabojovat. Strategický základ pozice byl však natolik dobrý, že mi bylo dovoleno to přežít. Naštěstí pak i časová tíseň skončila právě včas, neboť jsem se chystal v 41. tahu zahrát ještě v módu časové tísně „automaticky první tah, co mne napadne“. Něco mne však varovalo a donutilo zpomalit a raději se zamyslet. Poté jsem odhalil další skrytý taktický motiv bílého a rozhodl se vše směřovat do koncovky, kterou už jsem v žádném případě nemohl prohrát. Tedy samozřejmě prohrát se dá všechno, ale kdybych hrát aspoň trochu normálně, tak prohrát nemůžu a budu spíše usilovat o výhru. Koncovka nastala a soupeř mi hned s výměnou dam nabídl remízu. Přijal jsem možná v lepší pozici (dvojice střelců a potencionální vzdálený volný pěšec) ze dvou důvodů – stačilo to na výhru v zápase, po dvou podcenění taktiky jsem si nemohl být jistý sám sebou. Proto raději zaknihovaná remíza po velmi zajímavém průběhu...

Samozřejmě jsem taky šťastný, že jsme konečně zlomili prokletí Frýdku-Místku a konečně zde vyhráli. Museli jsme však pro tento pocit klesnout až do Krajského přeboru a měřit síly až s Frýdeckým Déčkem!!!


Poslední úprava Pondělí, 11 Listopad 2019 18:32
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.