Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Stříbrná sobota v Krnově
Stříbrná sobota v Krnově Tisk Email
Neděle, 20 Říjen 2019 19:27

V sobotu 19.10. 2019 se ve sportovní hale v Krnově odehrál první z pěti turnajů krajského přeboru mládeže v rapid šachu. Turnaje se zúčastnilo 165 dětí v kategoriích:

1. chlapci a dívky nar. 2010 a mladší - HD10

2. chlapci a dívky nar. 2008 a mladší - HD12

3. chlapci a dívky nar. 2006 a mladší - HD14

4. chlapci a dívky nar. 2002 a mladší - HD18

V rámci nejmladší kategorie byla ještě podkategorie do osmi let HD8.

Hrálo se tempem 2x 15 minut na partii + 5 sekund na každý provedený tah, švýcarským systémem na 7 kol.

Želízka v ohni jsme měli ve všech kategoriích, některým se vedlo lépe, jiným trochu hůře. Díky třem stříbrným medailím se však bezesporu vracela naše výprava do Opavy spokojená. K vidění byly tuhé bitvy, stejně jako partie rozhodnuté v pátém tahu; nezvládnuté matování dámou a dvěma věžemi, které skončilo neslavně patem; ale také kuriozity, jako že hráč, který je v patu, se marně snaží přijít na to kam hrát, až mu málem dojde čas.

Za sebe jako vedoucí výpravy mohu s uspokojením konstatovat, že se mi líbilo hlavně chování členů naší výpravy. Zatímco ostatní děti ve volných chvílích pobíhaly po tělocvičně a dělaly hluk, naši se chovali zcela kultivovaně. Na čem je naopak třeba zapracovat, je rychlost hraní. To je vždycky bum bum bum a najednou přijdeme na to, že jsme ztratili dámu a na hodinách přitom máme 15 minut. To je opravdu škoda.

V kategorii nejmladších jsme měli největší zastoupení. Největšího úspěchu dosáhli bratři Šotkovi, když Šimon vybojoval druhé místo v kategorii H10 a Matěj taktéž druhé místo v kategorii H8.

Matěj Šotek

Matěj Šotek

Šimon Šotek

Šimon Šotek

Vyzdvihnout je třeba také parádní výkon Dennyho Hulvy, který získal 5/7 bodů stejně jako Šimon, a jen díky horšímu pomocnému hodnocení skončil o několik míst za ním.

V této kategorii náš klub reprezentovali ještě Eduard Formánek (4 body), Ondřej Kožiál (2 body) a Jakub Neuvirt (1,5 bodu).

V kategorii do 12 let jsme měli trojí zastoupení a to trio David Sobek (4,5 bodu), Hubert Hudeček (3 body) a Kryštof Holaň (3 body).

Nejméně se nám dařilo v kategorii do 14 let, ve které válčili Matouš Nikel (3 body) a Antonín Kozelský (2,5 bodu).

Dva hráče jsme měli v nejstarší kategorii do 18 let a ve tvrdé konkurenci se vůbec neztratili, naopak. Dominik Klapuch vybojoval se 4 body slušné osmé místo a Stanislav Mlýnek s 5 body nakonec skončil se stříbrnou medailí.