TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Družební setkání šachistů na Slovensku
Družební setkání šachistů na Slovensku Tisk Email
Úterý, 17 Září 2019 22:19

V pátek 6.9. vyrazilo několik Opavských šachistů na tradiční družební setkání na Slovensko. Byla to akce okresního šachového svazu, takže se na cestě podílelo několik oddílů. I z tohoto důvodu jsme jeli třemi auty a do cíle dorazili různě. Nejdéle to trvalo autu pod řidičským vedením Zdeňka Mrákoty a to ne protože by jel nějak pomalu, ale protože musel ještě dva hráče (Cyroň a Mužík) vyzvednout po cestě v Ostravě. No a jak všichni víme, tak projet v pátek Ostravou není vůbec snadný úkol… Naštěstí pak už vše proběhlo relativně bez větších problémů a s malinkatým zpožděním jsme nakonec byli všichni přivítání v Liptovském Mikuláši, kde už na nás čekala nejen výborná večeře, ale i plánovaný přátelský turnaj v bleskovém šachu.


Hrálo se trochu netradičně na sedm kol s tím, že se to pojalo jako zápas družstev, kdy se mohl střetnout pouze Čech a Slovák, nikoliv však třeba Čech proti Čechovi. Zprvu se zdál být tento souboj vyrovnaný, ale pak Češi využili ve svůj prospěch skutečnost, že značná část domácích borců si nechala svou pozornost rozptýlit sledováním nedobrého počínání slovenské fotbalové reprezentace v kvalifikačním zápase proti Chorvatsku (prohra doma 0:4 opravdu nemohla fanouškovské srdce vůbec potěšit). Takže suma sumárum – i za pomocí chorvatských fotbalistů jsme nakonec překlopili misky vah na naší stranu v poměru 28:20 (aha pozorný čtenář si jistě všiml, že tady něco nesedí, vždyť, když se hrálo sedm kol o sedmi hráčích, tak by výsledný součet měl být 49 bodů nikoliv jen 48, tady tedy něco nesedí. No a máte pravdu – vysvětlení je v tom, že jeden náš hráč netrefil přijít na první kolo včas a domácí k tomu přistoupili šlechetně - místo kontumace se zasmáli a zápas nezapočítali…)


V sobotu nás pak čekal velice příjemný turnaj v rapid šachu v Liptovském Hrádku s názvem o pohár primátora města. I když si naše výprava samozřejmě brousila zuby na první cenu a chtěla si tento pohár odvézt domů, tak musíme sportovně uznat, že tentokráte byli domácí o dost lepší a pohár zůstal zcela zaslouženě na Slovensku. Přesto se naši hráči ve výsledkové listině neztratili a vybojovali mimo jiné páté a šesté místo. Nejhodnotnější šachy hrál určitě Radek Caletka, ale jak už to tak někdy ve švýcarském systému bývá, tak ho v konečném pořadí o jedno místo předstihl, především díky famóznímu finiši, Martin Mužík. Pokud máte zájem si prohlédnout další podrobnosti o turnaji, tak máte možnost vše prozkoumat na této adrese:

http://chess-results.com/tnr464354.aspx?lan=4&art=1&turdet=YES


Po turnaji šla jedna část relaxovat na místní jarmark a druhá část se šla podívat, zda náhodou čeští fotbalisté v kvalifikačním zápase v Kosovu nenapodobí senzační jízdu basketbalistů na mistrovství světa (neskutečná výhra proti favorizovaným Brazilcům). Nakonec však dopadly obě části výpravy stejně – vypadaly jako zmoklé slepice. První část díky tomu, že se venku mezitím docela slušně rozpršelo a druhá část proto, že fotbalisté, stejně jako den předtím Slováci, naprosto nepochopitelně selhali…


V neděli pak už nás čekal jen přátelský zápas, který si můžete ze záznamu on-line přenosu prohlédnout zde:

http://sach2.csprint.sk/liptov_opava19/


Myslím, že mezinárodní ostudu jsme neudělali. Bohužel však vše uteklo velice rychle a my po krásně prožitém šachovém víkendu museli odcestovat zpátky domů. Na samotný závěr ještě musím poděkovat všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na organizaci tj. především okresnímu šachovému svazu, Slezanu, ŠK Kravaře a také samozřejmě našim hostitelům na Slovensku!


Děkuji a budu se těšit někdy příště…


Martin Mužík


foto 1


foto 2

Poslední úprava Úterý, 17 Září 2019 22:19
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.