TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Šimon Šotek krajským přeborníkem!
Šimon Šotek krajským přeborníkem! Tisk Email
Pondělí, 09 Září 2019 00:24

nejprve výsledky: http://chess-results.com/tnr464614.aspx?lan=5&art=1&rd=7&turdet=YES


... a nyní pojďme na to v netradičním komentáři dvou trenérů Jeden turnaj, dva pohledy (K = Kristián Havel, M = Martin Rell)


K: Cesta uběhla bez problému.


M: Být hlavním organizátorem celé akce, není rozhodně žádný med. Už od počátku jsem tušil, že je potřeba udělat důkladnou prevenci před možnou depresí. Ve čtvrtek večer jsem obdržel telefonát, kdy se nám omlouval Kryštof Jamnický, že onemocněl, takže s námi nepojede. Cestovalo nás tedy nakonec sedm trpaslíků, kteří však měli gigantická očekávání. Cesta vlakem ubíhala velmi zvesela a tentokráte jsem nestihl ani ztratit vlastní tašku ve vlaku. Naše důkladná domácí příprava nám pomohla k tomu, že jsme se na místo konání šachového turnaje dostali v předstihu, což bylo důležité k tomu, aby se naši svěřenci dokázali správně zaklimatizovat a šlo se na první kolo.


K: Figurky postaveny, hráči usazeni, jdeme do prvního kola. Turnaj byl rozdělen do tří kategorií: U10 (Šimon Šotek), U12 (David Sobek, Kryštof Holaň) a U14+16. (Dominik Klapuch a Tonda Kozelský) Začalo se opravdu velkým tempem, jelikož proti sobě los “dvanáctek” svedl oba dva rychlíky naší výpravy. Partie David - Kryštof svým tempem připomínala spíše zápas stolního tenisu, než-li šachu, vítězně z něj vyšel zkušenější David, svým výkonem nám ale připomněli, jak je důležité jim připomínat, že šachy se hrají pomalu.


M: Už je to takový náš dobrý zvyk, že nevíme, kam si máme sednout, či si pomýlíme šachovnice nejlépe ještě o kategorii. Tentokráte však naši hráči překvapili a ve vší tichosti se usadili všichni tam, kam patřili. Souboj dvou kamarádů vyšel vítězně pro Davida, však jsme si s Kristiánem nestačili ani pořádně sednout a už jsme slyšeli jejich hlasy, jak si povídají o konci této partie. Nechtěným rekordmanem se stal však Šimon, jelikož v prvním kole dostal solidní nakládačku od své protivnice. Ta se podle výkonu určitě inspirovala od filmu brutální Nikita. V nejstarší spojené kategorii se odehrály dva odlišné zápasy. Tonda působil, že si ještě myšlení nechal v Opavě, což nakonec vedlo k tomu, že na šachovnici mu v podstatě nic nezbylo. Dominik hrál jako jediný delší dobu a vcelku se držel. Jeho soupeř však dokázal vykrýt všechny možné útrapy, a tak nakonec převaha jednoho pěšce se přetavila na zisk dvou pěšců, tudíž i prohranou koncovku. Dominik nám však již touto partií ukázal, že bude jediný bezproblémový hráč z našeho kolektivu.


K: Dále malé gladiátory čekal oběd a příprava na druhé kolo. V něm proti sobě usedli opět dva Opaváci, tentokrát v nejvyšší kategorii. Dominik nejprve promyšlenou kombinací získal pěšce, a poté celou figuru. Tondovi se, na druhou stranu, po této partii povedlo uklidnit a do postele šel s odhodláním rozdrtit svého dalšího soupeře. Nejširším úsměvem na tváři mě v druhém kole obdařil Kryštof Holaň, který sice získal bod pouze za volné kolo, ve volném čase však nezahálel a houževnatě řešil všechny diagramy, které jsem mu zadal.


M: Ne každý končil ve stejnou dobu, ještě že byl pátek a bylo tzv. denní menu, jinak by se někteří účastníci z výpravy nedoplatili. Po vydatném obědě jsme se opět dostali k šachovnicím. Někteří si naše rady vzali k srdci a odrazilo se to na jejich výkonech. Takový Kryštof nemusel udělat ani jeden tah, přitom slavil výhru za volné kolo. Šimon tentokráte více zapřemýšlel, a obral soupeře o tolik figur, že jeho protivník usoudil, že bude lepší položit krále. David měl možnost si zahrát s nejkvalitnějším hráčem v rámci kategorie. Jakoby však kdosi hrách na stěnu házel a už v pátém tahu byl David pozadu o jednu figuru. Snažil se srdnatě dohnat tuto ztrátu, ale jeho soupeř mu nic nepovolil a ještě více utáhl šrouby, takže David rezignovaně podepsal partiář a se ziskem jednoho bodu se plahočil k nám na půdu ohledně rozboru partie. Dominik si střihl malé derby s kamarádem Tondou. Zkušenosti i trpělivost nakonec přisoudily výhru právě Dominikovi, i když průběh partie, hlavně ze začátku, nabízel větší možnosti právě pro Tondu.


Klapuch - Kozelský

Dominik vs. Antonín

K: Večerní program byl jasný. Nejprve fajnová večeře, poté na pokoje a připravovat se na další den. Přípravu pojali naši svěřenci velice kreativně, když se s plnými břichy zmáčkli u jednoho notebooku, aby se dívali na film. Trenéři naproti tomu usedli k jednomu stolu, aby uklidnili svou vlastní touhu po šachu, namísto blitzání si však stanovili mnohem složitější úkol. Společně analyzovali tuto pozici:

diagram 1

Jedná se o 12. partii zápasu o mistra světa Smyslov - Botvinik. BNT Co si o pozici myslíte, napište na diskuzní fórum.


M: Po druhém kole a jeho zanalyzování jsme se dohodli s našimi hráči, že proběhne regenerace a sejdeme se u nás před šestou večerní, abychom šli na společnou večeři. Díky tomuto plánu jsem mohl prozkoumat drobné úpravy, které se zde za rok udály. Sociální zařízení poskytovalo výrazný komfort v podobě několika ruliček toaletního papíru, ba dokonce nově přibyl závěs, takže samá pozitiva. Baterie ke sprchování nebyla děravá, tak jsem jí hned vyzkoušel. Ukázalo se, že největší problém se naskýtá v tom, jak si nastavit správnou teplotu vody, nakonec jsem přišel na to, že musím pustit oba kohoutky současně, jinak můžu na sprchování zapomenout. Velkou neznámou byly ručníky, které voněly jako bychom už nebyli jejich prvním uživatelem v tento den. Každopádně skříně byly čisté a mohli jsme si v klidu vybalit věci, jen ten balkon by to chtělo ještě uklidit. Nemůžeme však každý rok čekat takové zázraky. Ono to jednou přijde. Nakonec jsme jako dva bardi usedli k šachovnici a analyzovali jsme pozici, již popsanou kousek výše. Naše děti se uvelebily ke společné zábavě na jednom pokoji a chovaly se tak vzorně, že jsme je slyšeli až ve chvíli, kdy na nás zaklepaly, že je čas na večeři. Šli jsme do oblíbené restaurace Dvorek, kde jsem opět vytasil trumfy a dal si vynikající kachničku a dále čokoládový fondant. Všichni se chovali velmi vybraně, což nám dávalo šanci k tomu, že se zde můžeme objevit i zítra.


K: Druhý den turnaje zahájil trenérský doprovod líným vstáváním. Nechybělo mnoho, aby nás museli vzbudit děti, z postelí nás ale nakonec vyprovodilo o něco rychleji ranní slunce a vše se nám tudíž povedlo stihnout včas. Po opětovném příchodu na místo činu jsme nezapomněli naším želízkům v ohni připomenout pomalou hru, a abychom našim naše slova stvrdili činem, odešli jsme se nasnídat do výše zmiňovaného dvorku. Přeze všechen náš důraz jsme nicméně po hodině nepřítomnosti našli valnou část výpravy s podepsanými partiáři. Naše prvotní rozhořčení nas rychle přešlo poté, co se většina pochlubila plným počtem bodů. Výhry si připsali Dominik s Tondou a Šimonem, remis pak David a jediným smutným poraženým zůstal rychlík Kryštof. Po tomto kole si však vzal naše rady konečně k srdci.


M: Ranní ptáče dál doskáče. Já jsem však všemi 10 noční sova, takže i proto jsme nakoupili s dětmi už v pátek večer, abychom mohli v sobotu trochu déle spát. Začalo se projevovat, že naše děti dokáží být docela samostatné, což nám rozhodně ulehčilo mnohokrát práci. Vydali jsme se směr hrací místnost, plní očekávání, co nám dnešní hrací den přinese. Vysvětlili jsme našim svěřencům, že hrát déle se vyplatí, jelikož toho více uvidí, tudíž budou častěji vítězit. Naše rady tentokráte vyšly tak napůl, jelikož jsme si sice vychutnali vynikající snídani, ale po opětovném příchodu jsme našli všechny svěřence na půdě. Při vstupu už někteří ukazovali své partiáře a zubili se na celé kolo, jelikož já jsem vyhrál, tak se koukni. Rozbor partií ukazoval, že mnohdy naši svěřenci vítězí díky tomu, že jejich soupeř se dobrovolně vzdá nějaké té figury. Tonda si však své vítězství velmi těžce vybojoval, a tak celá naše výprava už měla na svém kontě nějaký ten bod.


K: Dnešní děti jsou nenáročné. K obědu si odhlasovaly prostý turecký fast food, takže se najedly rychle a včas usedly k druhé ze tří partií dne. Zatímco malí hráli, velcí, dle všeho mnohem vybíravější, tohoto prostoru využili k takřka královskému obědu u kterého zhodnotili dosavadní průběh turnaje. Pak jsme se s břichy k prasknutí a úsměvy na tváři odkutáleli zpět za našimi dětmi, kteří na nás opět čekali se svými výkony. První výhru nahlásil Kryštof, následovaný Šimonem, - tomu naše nepřítomnost nejspíše prospívala - dobrou remízu pak předvedl Dominik.


Šimon Šotek

Šimon


M: Delší pauza byla využita k tomu, abychom využili nějakou restauraci k obědu. Tonda se však postavil a hrdě vedl skupinku dětí ke kebabu, zkrátka věděl, co je dobré. My jsme díky němu měli volnější ruce, a tak jsme si mohli na půdě trochu odpočinout. Naši svěřenci se vrátili s nadšením zpátky a těšili se dokonce na šachy, což byl velký pokrok. Udělili jsme jim zase nezbytné rady, a jakmile začali hrát, tak se role vyměnily, oni začali přemýšlet, my se zvesela odebrali na oběd. Gigantické řízky nám velmi zvedly náladu, a tak jsme se i my vraceli s úsměvem zpátky do hrací místnosti. Tentokráte jsme nenašli na půdě úplně všechny, jelikož někteří ještě hráli. Kryštof se naparoval jako pravý opavský páv, jelikož vyhrál a dokonce následný rozbor ukázal, že tentokráte to rozhodně stálo za to. Mezitím se již se známým dusotem na schodech řítil i Šimon, který vyhrál. Dominik ve velmi složité situaci hájil svoje postavení a rezultovala z toho remíza. David s Tondou prohráli, oba ztratili figurku, oba to hráli tentokráte hůře než minule. Je jisté, že v tom měl určitě prsty ten kebab…


K: Sám jsem o sobě vždy tvrdil, že mi více kol za den nevadí, ba dokonce že je mám rád, čím více toho totiž za den odehrajete, tím podstatnější je fyzická připravenost. Ponaučení pro příště. Králové tentokrát na šachovnicích padali jako hrušky po dešti. Jediný Tonda se svému soupeři bránil dost houževnatě na to, aby vybojoval remízu. Velice houževnatě…


M: Trojkolo bývá velmi zrádné, zvláště pak jeho poslední část. Obvykle se zde láme chleba a odděluje se zrno od plev. Taktéž se vybuduje pozice, která se hájí v poslední den. Nám se tato část hrubě nepovedla. Tentokráte naši soupeři hráli chytře, čekali na chyby, které se i dostavily. Všechno s výhodou potrestali, a tak jediný Tonda sám osamocený v poli urval remízu. I když pokud přihlédneme k průběhu této partie, tak jeho soupeř vedl o dva pěšce a věž, přesto nabídnul Tondovi remízu. Jedná se pouze o dvě možnosti: Možná se mu Tondy zželelo nebo se cítil zdravotně indisponován natolik, že raději zvolil toto řešení, než aby nakonec musel partii vzdát.


K: Všichni unavení jsme s otevřenou náručí uvítali červenající se západ slunce. Děti se jaly opakovat svůj rituál z předešlého večera a koukali se na pohádky, my jsme však náš večer pojali jinak. Zatímco Martin zvolil krátkou večerní procházku, já relaxaci v posteli a poslech hudby.


M: Partie se tedy nakonec až tak nepovedly, ale s úsměvem se naše ratolesti vrhly na večeři a pak vzhůru na pohádky atd. My jsme nejprve zakotvili ve Dvorku, kde jsem si tentokráte dal medailonky, kdežto Kristián stále bojoval uvnitř sebe s gigantickým řízkem, takže jsme se ukázkově rozdělili a Kristián začal pečlivě vybírat z nápojového lístku. Zastihl nás zde i drobný deštík, tak jsem ještě ochutnal jahodový pohár, kdyby náhodou někdo z našich svěřenců splnil to, za co mu náležela odměna právě v podobě nějakého dezertu. Po večeři jsme se rozdělili, Kristián šel na pokoj relaxovat. Já si potřeboval dát dohromady vlastní myšlenky a na některé situace zvolit jiný úhel pohledu. Prošel jsem se až k nádraží a zase zpátky s menší oklikou. Kapky deště mi nevadily, ba naopak velkolepě dokreslovaly celou situaci. Cítil jsem se nabitý pozitivní energií. Nakonec jsme ještě s Kristiánem po mém příchodu zkontrolovali naše děti, na které bylo opravdu spolehnutí a začali jsme takový hlubší filosofický rozhovor. Po něm se opravdu výborně usínalo a čekal nás poslední den, velké rozuzlení...


K: ...a velká očekávání. Do hry vstoupila lehká matematika. Naši borci nehráli totiž pouze o umístění v samotném turnaji, ale taky o klubovou kvalifikaci na MMaS. Napětí by se dalo krájet. První, kdo tohoto cíle s kolovým předstihem dosáhl byl David, o pár minut později ho následoval Šimon. Šanci napodobit stejný počin měl i Dominik, který si ale po skvělém úvodu do partie a úspěšném převodu do vyhrané koncovky vybral svou nůši smůly, když přehlédl střelce. Tato partie Domču asi maličko zasáhla, a v poslední partii se mu nezadařilo.


To ale nic nemění na faktu, že ze všech našich účastníků předvedl nejlepší šachy. Šťastnou tečku za svým snažením si mohli připsat Kryštof s Tondou. Aneb konec dobrý, všechno dobré. Pozici hvězdy turnaje ve své kategorii potvrdil Šimon, který v posledním kole zahrál na jistotu a připsal si půlbod, tudíž i první místo v turnaji.


David

David


M: Moc dobře jsme věděli, že naši svěřenci mají obecně v posledních kolech velké problémy a zbytečně ztrácí body, které jim v konečném zúčtování chybí. Probudilo nás nedělní slunce, které jakoby předvídalo naši světlou budoucnost. Pokoje byly v mžiku zkontrolované a mohli jsme ubytovnu opustit s vědomím, že jsme za klub žádnou ostudu zde nezpůsobili. Kritické šesté kolo se podepisovalo na všech hráčích, nervozita by se dala krájet. My jsme nikterak na naše borce netlačili, věděli jsme dobře, že nyní je to hlavně o nich a bylo vidět, že každý si stanovil vlastní chvilku před partií, kdy se zabořil sám do sebe, aby pak mohl hrát v naprostém klidu. David nastoupil do partie naprosto soustředěný a konzistentním výkonem získal velkou převahu v podobě tří figurek, až nakonec soupeřka sama uznala za vhodné položit krále a dále se u této partie netrápit. Šimon hrál s mladším z rodu Matusíků a tentokráte se radovaly naše barvy. Šimon tentokráte opravdu velmi trpělivě svého soka vehnal do úzkých, až i on nakonec musel s králem na ležato. Kryštof se od počátku potýkal se svými figurkami, které postavil prapodivně, když už to vypadlo, že se z nejhoršího dostal, ba dokonce měl výhodu několika figur, tak přehlédl poslední možnost soupeře, který mu nakonec dal mat. Tonda se v úvodu partie bránil a ztrácel. Postupem času však v sobě objevil, že ty šachy přece dokáže na této úrovni hrát a na soupeře udeřil, když však měl přejít do věžové koncovky, kdy měl dokonce o pěšce více a pozici naprosto komfortní, tak se trochu zalekl a způsobil si problémy, které naštěstí nakonec skončily u domluvy na remíze. Noční můra se rozhodla trápit našeho Dominika, ten tentokráte za černé vymyslel opravdu solidní zápletku a řádně přitlačil bílého krále do kouta. Následovalo manévrování, když tu najednou nešikovně Domča nastavil figurku, soupeř si však taktiky nevšiml a jelo se dál. Náš mladý šikula se probojoval do vyhrané koncovky, kdy dával vazbu na krále a mohl poměnit figurky a přejít do velmi výhodné koncovky, kdy by oba sice dojeli pěšcem pro dámu, ale Dominik by začal šachovat jako první a hlavně by měl k dispozici ještě dva pěšce. Nebo mohl přejít do vyhrané věžové koncovky o 3 pěšce více, bohužel se rozhodl pro jiný tah, ztratil střelce a nakonec byl rád za remízu. Obrovská škoda, jelikož si zasloužil vyhrát.


Vzali jsme děti na oběd a trochu jim ještě vysvětlili, že je poslední kolo, mnozí už se nesoustředí, tak můžeme posbírat ještě bodíky navíc. Oběd v podobě kebabu či vepřových medailonků s pečenými bramborami byl skvělý koktejl, který bylo vhodné správně využít. Kryštof to vzal způsobem start cíl a svoji soupeřku přejel jako parní válec. David se sice nechal inspirovat Kryštofem, že na soupeře zdárně bafne, ten se však nezalekl a trpělivě si došel pro zisk figury. David se snažil hru komplikovat, ale nakonec zkomplikoval život svému jezdci a nakonec se musel vzdát. Tonda se nakopnul k vynikajícímu výkonu, troufám si tvrdit, že to byl celkově jeden z nejlepších výkonů na turnaji napříč kategoriemi. Tonda absolutně vynechal rošádu a jal se bílého krále doslova ukřižovat vlastními figurami, házel tam neskutečné oběti jezdcem, jezdil s věžemi sem a tam po správných řadách, dáma všechno kormidlovala a nakonec se soupeř pod obrovskou tíhou přetížení zlomil a nechal dopadnout krále na šachovnici. Co udělá psychika a velká frustrace z předešlé partie se plně odrazilo na posledním klání, kterého se účastnil Dominik. Zkrátka ne vždycky se zadaří, možná když chceme strašně moc, tak to povětšinou stojí absolutně za nic. Sám ten pocit znám, o to horší bylo vidět, jak Dominikovi v poslední partii nevyšlo vážně nic. Trápil se sám nad sebou a soupeřka ho tzv. vymazala z kurtu. Byl to jeden z nejsmutnějších konců na turnaji, které jsem kdy zažil. To Šimon úřadoval na šachovnici jako správný (Š)šotek. Ve své partii se stále více vyjasnilo, že se přejde do věžové koncovky, když už se zdálo, že Šimon by si mohl dojet pro výhru, tak se podepsala remíza. Pokud by se jednalo o družstva, tak bych Šimonovi řekl, aby hrál dál a procvičil si to, takto měl svobodnou vůli, jelikož já mu nemůžu do partie mluvit, natož i radit. Zahrál to zkušeně a nakonec se mohl radovat z toho, že je první mezi kluky ve své kategorii. Udělal tím i skvělou reklamu pro náš klub!


Šimon Šotek

První Šimonův (uprostřed) turnaj v dlouhých partiích a hned titul Krajského přeborníka - skvělé !!!


Cestu domů se rozdělila nakonec na dva tábory, ten početnější byl plný oslav a veselí, jelikož klubko dětí s Kristiánem si turnaj opravdu užili a výsledek Šimona to nakonec nejvíce potvrdil. Vepředu jsme měli menší tryznu, Dominik byl opravdu hodně zkroušený, bylo mi ho doopravdy líto. Častokrát jsem vlastní porážky nebo i remízy neuměl vstřebat a dohánělo mě to ke smutku, tady to však bolelo ještě více. Bez debat hrál od nás Domča nejlepší šachy, vykázal úžasný progres za celou sezonu, neskutečně se zlepšil, ale bohužel tento turnaj ho vyvedl z rovnováhy. I mi třeba osobně ukázal, že se mám šachově ještě, co učit. Byl jsem v roli jeho povzbuzujícího staršího kamaráda, nakonec se nám povedlo i Dominika rozesmát, takže cesta samotným vlakem už byla naprosto úžasná. Chtěl bych všem poděkovat za velmi příjemný turnaj, po dlouhé době vezeme takto úžasné umístění, blahopřeji právě Šimonu Šotkovi, Davidu Sobkovi a Dominiku Klapuchovi, kteří nás budou reprezentovat na MMaS. Jsem si jistý, že nám neudělají ostudu a budeme jim držet palce. Pokud měl někdy organizátor výhrady k chování některých účastníků, tak tentokráte jsme nejen u šachu velmi důstojně reprezentovali náš klub, což je důležitý signál i trend do budoucna, který by se měl stát samozřejmostí. Doufám, že se Vám takto pojatý článek líbil a brzy zase u čtení družstev milí čtenáři NAPOČTENOU, s pozdravem Váš Martin Rell.


K: A Kristián Havel.


Poslední úprava Pondělí, 09 Září 2019 00:26
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.