TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy KONÍK 2019 a tři Martini s Cibulkou
KONÍK 2019 a tři Martini s Cibulkou Tisk Email
Neděle, 05 Květen 2019 19:47

Plný dojmů z právě skončeného Mistrovství České republiky v Ostravě v Domě kultury dávám malé info. Jak asi většina hráčů a příznivců šachu ví, konalo se v Ostravě v rámci festivalu Ostravský koník Mistrovství republiky v klasickém šachu a také tři doprovodné turnaje A, B, C rozdělené dle ELO hráčů. A turnaj hráči nad 2000 ELO včetně, B turnaj 1700–1999 a C turnaj hráči do 1699 ELO. Mohu za sebe říci, že toto rozdělení mi připadá rozumnější a setkávají se hráči na přibližně stejné úrovni.


Pravděpodobně poprvé bylo použito na Mistrovství republiky Sofijské pravidlo!!! A to, že remíza do třicátého tahu se nemohla nabízet. Přispělo to konečně k větší bojovnosti hráčů s tituly IM a GM, a už se dalo na co koukat. Přece jenom tito hráči ví, jak si na tom ve třicátém tahu stojí a na remízu to už většinou nebylo. Gratulace Davidovi Navarovi k dalšímu titulu přeborníka ČR, 7 výher a dvě remízy hovoří za vše. Neodpustím si poznámku, vzhledem k tomu, že si někdy přečtu i komentáře na Novoborském a některé osůbky se strašně diví, proč že tam David vůbec hraje, když je to přece jasné, že vyhraje a zbytek mu dělá jen sparingpartnery. Například bratři Pospíšilové v kolové (pro ty, kdo ví, kdo to je) byli snad dvacetinásobní mistři republiky a světa, a přesto vždy pro další titul přijeli zabojovat, i když neměli ve své době konkurenci. A to, že je někdo tak dobrý není přece jeho chyba a titul mistra republiky Vám nikdo nesebere.


Druhý skončil IM Černoušek Lukáš se sedmi body (splnil si pravděpodobně poslední GM normu) a třetí GM Šimáček Pavel se šesti a půl body.


A co hráči Slezanu? Turnajů A,B,C se Sofijské pravidlo netýkalo, ale nebylo vůbec třeba, protože jen málo partií skončilo remízou, a i ty byly ve většině případů hodně bojovné.


V A turnaji srdnatě nastavil svou kůži FM Martin Mužík. Bojoval, co to jen šlo, byl nasazený jako turnajová sedmička a skončil šestnáctý s 5,5 body za čtyři výhry, tři remízy a dvě prohry (upsal -17 bodíků). Prohry byly bohužel s mladými nadějnými hráči, ale jinak to Martin zkušeně drtil.


V B turnaji jako turnajová čtyřka hrál Martin Pardy. Skončil sedmý se 6,5 body za šest výher, jednu remízu a dvě prohry (připsal 6 bodíků). Martin začal klidně, ale prohry v pátém a šestém kole ho trošku zbrzdily. Zdravě se ale naštval a třemi výhrami po sobě skoro obhájil své nasazení. Martin jako jediný z hráčů Slezanu bral cenu, gratuluju.


V B turnaji jako turnajová pětka hrál také Martin Vícha. Konečné třicáté místo s 5,5 body za čtyři výhry, tři remízy a dvě prohry (upsal -25 bodíků) není žádná sláva, ale mohlo to být horší. Výhry v posledních dvou kolech, kdy byly dvě remízové koncovky pomohly upravit kosmeticky výsledek.


V C turnaji jako 35 nasazený bojoval Michal Cibulka. Skončil 44 s 4,5 body za čtyři výhry, jednu remízu a čtyři prohry (upsal -50 bodíků). Bohužel měl Michal smůlu v tom, že vyhrál většinou s hráči, kteří neměli FIDE ELO a prohrál s těmi, co FIDE ELO měli, proto ten bodový úbytek.


Pořadatelům velká poklona za organizaci, zvládnout okolo 320 hráčů je docela nápor.


Více o turnaji zde: https://www.ostravskykonik.cz/


Martin Vícha


Poslední úprava Neděle, 05 Květen 2019 20:04
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.