TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy KRAJSKÝ PŘEBOR STONAVA – SLEZAN OPAVA 2,5 : 5,5
KRAJSKÝ PŘEBOR STONAVA – SLEZAN OPAVA 2,5 : 5,5 Tisk Email
Pondělí, 04 Březen 2019 00:26

Jak jen popsat přípravu na dnešní zápas a jeho průběh? Ještě v pátek ráno jsem byl spokojen s naší sestavou a jedním tajným náhradníkem připraveným pro všechny případy. Odpoledne přišel email od Luboše, že je přepaden chřipkou :). Tajný náhradník Tonda přestal být tajný a pod příslibem světlých zítřků byl přesvědčen, že výlet do Stonavy po sportovním plese je to nejlepší, co ho může v neděli potkat. Je tu sobota a telefonát od Martina Rella. Nemohl moc mluvit, kýchal, chroptěl a funěl, že je trošku nachlazen a v neděli to asi nedá. Jako kapitán jsem vše vyřešil po poradě s nejvyšším vedením (Karlem) a oba jsme se shodli, že před zápasem je marod jen Martin a po zápase, když nastoupí bude pravděpodobně nakažen celý tým, a to jsme nemohli riskovat :). Martin se ještě nabídnul, že ho můžeme napsat do sestavy, aby se neplatila pokuta. Jedno záložní řešení bylo ještě oslovit Honzu Hromadu, ale večer v sobotu už jsem to nepovažoval za vhodné. Těsně před zápasem jsme se rozhodli, že budeme hrát v sedmi a nebudeme situaci hrotit. Ukázalo se to jako super řešení, a s troškou štěstíčka jsme soupeře dost vysoko porazili i v sedmi lidech.


Plyne z toho poučení, že před takovým zápasem je třeba objednat práškovací letadlo a celou oblast Opavy posypat nějakým antibakteriálním sajrajtem :).


Cesta proběhla skvěle, ve Stonavě jsme byli s předstihem a mohli si projít klubovnu umístěnou v místním pohostinství s bohatou sportovní výzdobou (fakt se mi to líbilo). Vynikající byly hrací stoly, asi jedny z nejlepších, na kterých jsem měl možnost hrát. Dostatek místa a na šachy ideální. Po partii jsem ještě prošel sportovní areál a pokecal s brankářem místního týmu. Ten byl zkoušet anglický trávník tréninkového hřiště.


I vzhledem k oslabení o jednoho hráče jsme byli dle ela favorité zápasu, což se moc často nestává. Domácím moc nenastupují hosté, tak to museli poskládat, jak jen to šlo. Tak už se konečně dostanu k zápasu (budu pouze chválit, nic jiného mi dnes nezbývá).


1. Martin Mužík jako vždy hrál soustředěně, s nikým se moc nevybavoval a hezkou obětí figury za zničení krytu u soupeřova krále získal krásnou výhodu. Soupeře dost tlačil a jako třešničku na dortu dal dokonce mat! To se jen tak nevidí v takové soutěži a na první šachovnici. Určitě to Martina dost potěšilo. Na zpáteční cestě se i trošku prospal, tak věřím v další super výkony.


2. Karel Záleský uplatnil své zkušenosti a taky hezky zatlačil soupeře do defenzívy. Neměl jsem šanci to sledovat, ale najednou si lebedil Karlův pěšec na sedmé řadě soupeře a Karel manévrováním a neustálými hrozbami totálně rozvrátil soupeřovu pozici. Pěkná výhra.


3. Karel Chwistek se taky rozparádil a klidnou hrou s následným taktickým obratem získal kvalitu a pěknou pozici. Karel je už taky zkušený matador a výhru si nenechal vzít. Soupeř to ještě chvilku zkoušel, ale nechtěl bych to bránit ani za nic.


4. Robin Olšar hraje poslední dobou (teda už delší čas) opravdu super a je těžké ho mít za soupeře. Odehrál si svou hru, i když po partii při analýze našli asi možnou výhru soupeře, ale naštěstí se to nestalo při partii. V průběhu hry mu byla nabídnuta remíza, kterou se rozhodl nevzít (ptal se jako vzorný hráč kapitána) a rozhodl se správně. V koncovce našel cestu k výhře a tu zkušeně realizoval.


5. Pavel Černý se v průběhu hry dostal do docela zajímavé a asi i trošku horší pozice, ale má dost sebevědomí, což je dobře a vůbec si nepřipouštěl, že by to byl on, kdo by mohl prohrát. Měl pravdu, partii s klidem pokerového hráče držel a soupeř pod časovým tlakem raději bral remis.


6. Martin Vícha jako správný kapitán nemohl zůstat pozadu. Ze zahájení byla získána prostorová převaha a soupeř byl zatlačen na svou půlku. Nebylo to zase tak jednoduché, jak to vypadalo a teprve po chybě v koncovce byl získán pěšec navíc a vzhledem k ubývajícímu času udělal soupeř ještě jednu chybu a partii už neudržel. Tak nakonec výhra.


7. Tonda Vilášek a naše tajná zbraň. Tonda byl opravdu dost zničen z plesu i z nachlazení, které se ho drží, ale obětoval se a jel si zahrát. Za to fakt hodně díky. Bohužel nastoupil proti o dost silnějšímu soupeři a ten ho v koncovce nestejnobarevných střelců přehrál. Tonda se ale opravdu držel a bojoval jako lev.


Výhra dnes je opravdu hezká vizitka pro celý tým. Jsme bojovně naladěni a už bychom neměli ani teoreticky spadnout. Díky, budu se těšit na další zápas tentokrát doma s Ostravou.


partie: PARTIE NA WEBU MKŠS


Martin Vícha


Poslední úprava Pondělí, 04 Březen 2019 00:27
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.