TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Navlékáme další korálek z proher, nyní s Vrbnem
Navlékáme další korálek z proher, nyní s Vrbnem Tisk Email
Pondělí, 25 Únor 2019 13:54

hráno dne 10.2.2019


KVS EKODIVIZE Opava


Sokol Vrbno pod P.

Mužík Martin Z

2178

0

-

1

2447

Stachowiak Kamil C Z

Muratidis Nikos Z

2166

½

-

½


Dubiński Mateusz C

Rambousek Jan Z

1992

½

-

½

2263

Vaněk Ladislav Z

Pardy Martin

1995

0

-

1

2238

Tustanowski Robert C

Záleský Karel

2059

0

-

1

2115

Zdražil Tomáš Z

Chwistek Karel

2030

½

-

½

2034

Pán Vladimír Z

Vícha Martin

2002

0

-

1

1972

Zdražil Jan

Janeček Miroslav

1700

½

-

½

1892

Máj Svatopluk


2

-

6Velmi dobří šachoví přátelé z Vrbna byli okolnostmi donuceni na nás vyrukovat s velice silnou sestavou vyztuženou hned třemi zkušenými polskými hráči. A to protože se jim letos zatím příliš moc nedařilo. Místo toho, aby se rvali o postup, tak se kupodivu ocitli s námi v nebezpečných sestupových vodách. Na rozdíl od nás však mají kam šáhnout a můžou si dovolit v kritických chvílích už tak dobré družstvo ještě vylepšit. O nás se to bohužel říci nedá a navíc ještě ve středu před zápasem měl jeden náš kolega vážný problém, který mu asi zabrání na nějaký čas hrát šachy (pevně však doufám, že to nakonec dobře dopadne! Myslím, že nejen já mu určitě držíme aspoň takto na dálku palce a přejeme mu do dalšího života jen to nejlepší! Samozřejmě hlavně to zdraví!).

Už to tak u nás bývá pomalu zvykem, že soupeři si nemůžou dovolit s námi ztrácet body, nastoupí tedy velmi silní. My sice bojujeme, jak to jen jde. Ale ono to bohužel spíše nejde… A po docela dobře rozehraném začátku se projeví zkušenosti hráčů a my odcházíme s prázdnou. Tak to bohužel je. No aspoň si nemůžeme stěžovat na nějakou nestabilitu formy a podáváme celkem konstantní výkony. Nyní navlékáme na náš pomyslný účet už celkem pátý korálek z proher za sebou a to neznamená nic jiného, než osamostatnění se na posledním místě v tabulce…

No nám to sice až tak moc nejde, ale aspoň můžeme dělat dobré skutky a rozdávat radost našim soupeřům…
Mužík Martin-Stachowiak Kamil

Z dnešní partie jsem byl přímo nadšen. Vždyť kolikrát máte možnost měřit své síly na naší úrovni a poměry 2 ligy s tak špičkovým hráčem s ratingem blížícím se 2450 ELO bodům? Navíc se mi po skoro po celou dobu partie dařilo držet s velkým favoritem krok. A to jak pozičně, tak dokonce i ve spotřebě času, což u mne nebývá vždy zvykem. Nakonec však přece jenom rozhodla větší zkušenost a herní praxe a miska vah byla na stranu soupeře překloněna až v oboustranné časové tísni. Pojďme se podívat na rozhodující moment prostřednictvím následujícího diagramu (černý na tahu, 34 tah):

diagram 1

Černý je na tom malinko lépe už jen tím, že pro otevřenou pozici se lépe hodí střelec než jezdec (ten má krátké nohy). Dále jezdec na d6 sice vypadá opticky hezky, ale také se může bohužel stát terčem útoku. Nicméně i přes tyto mírné nedostatky má pozice silně remízový charakter. Na výhru však může asi hrát jen černý a proto mi soupeř také před několika tahy odmítl nabídku remízy… A jak se má hrát na výhru v moment, kdy se v partii moc nedaří, mi předvedl soupeř naprosto ukázkově! Říká se, že je dobré připravit soupeři prostor k tomu, aby se sám spletl a dostal se ještě před splněním 40 ti tahového limitu do neřešitelných potíží. Proto přišlo velmi šikovné a zkušené 34. – Sc7! čistě šachově je to naprosto obyčejný tah, ale z psychologického hlediska je to naopak tah extrémně silný. Klade totiž pastičku, které je nesmírně těžké odolat. Pole f6 nyní působí jako magnet! Jak je to jednoduché - dám si šach, naskočí mi 30 sekund a pak si teprve promyslím, co dále…35. Df6+? Nechci říct, že je to přímo prohrávající chyba, ale určitě je to tah, který problémy vůbec neřeší, nýbrž je naopak na sebe nalepuje! Nejlepší reakcí, která mne vůbec nenapadla, byl tah 35. Vd1! On je to však na objevení hodně těžký tah – v mysli totiž pořád máte, že věží nikam z e-sloupce, kvůli krytí pěšce na e5, jít nelze… Navíc když tam máte takový jednoduchý tah Df6+, hledali byste v časovce vůbec něco jiného? Po správném 35. Vd1 by to sice byl pořád boj o přežití, ale k remíze by to bylo opravdu hodně blízko… 35. – Kg8 problém je, co teď dělat s tím jezdcem na d6, navíc čas neúprosně běží… Vypadá to, že minimálně pěšec je ztracen a tak je třeba vymyslet, jak ho nejlépe odevzdat. Já v rychlosti spočítal variantu 36. Jb7? Sxe5 37. Df3 Dxb7 38. Vxe5 a zdálo se mi, že bych se mohl jakž tak držet. Na hledání jiného tahu nebyl čas. Potáhl jsem skoro v poslední sekundě… přišlo však smrtící 36. – Dc6! a já na to chvíli smutně koukal a pak si už jen nechal spadnout praporek. Upřímně soupeři tisknu ruku – gratulace, závěr zahrál opravdu excelentně a také poděkování za to, že mi pomohl prožít si výjimečný šachový zážitek!


Dubiňski Mateusz-Muratidis Nikos

Pokud mi něco v této naší nepovedené sezóně dělá radost a naději do budoucna, tak je to Nikosův návrat k šachu. A není to jen tak, jak to bývávalo dříve zvykem, že si odehrál pár tahů, nabídl remízu a rychle od partie utíkal pryč. V této dnešní partii byl jako vyměněný a připomínalo to nějaké bájné opětovné zrození řeckého hrdiny. Nikos bojoval do posledního dechu a v době, kdy už o „nic“ nešlo a zápas byl celkově prohraný, tak přesto makal dál a dokonce odmítl přijmout od svého zkušenějšího soupeře remízu! Ještě ovšem všechno to snažení není úplně ono, citelně chybí větší vyhranost. Nikos totiž sem tam zapomene zmáčknout hodiny, nebo třeba nerozpozná na hodinách, zda mu zbývá na přemýšlení do konce 20 minut či jestli to není třeba jen pouhých 20 sekund apod. Ale to jsou drobné věci – důležitější je zápal pro hru a to se mu začíná znovu postupně pomalu navracet... Šelma se začíná probouzet...

Nikos zvolil méně hranou variantu Slovanské obrany, kde je základní ideou že černý sice odevzdá většinou dobrovolně svou dvojici střelců, má za to však naprosto pevnou pozici bez jakékoliv slabiny. V dalším průběhu se černý vzorně také zbavil potencionální slabiny v koncovce a vyměnil svého izolovaného d-pěšce. Následoval manévrovací boj, kdy se chvíli zdálo, že by se snad mohl bílý chopit lehké iniciativy, ale nepočínal si úplně rázně a tak iniciativa časem nejen naprosto vyšuměla, ale po časovce se mohl otěží zápasu zase pro změnu ujmout černý. Ten však taky minul velice silný tah 41. – Dg5 s útokem, a pak už tam za obě strany víc než opakování tahů asi nebylo. Gratulace Nikosovi! Velice cenná a bojovná remíza!


Rambousek Jan-Vaněk Ladislav

Honza konečně po třech porážkách zase boduje! Pomohlo mu k tomu solidní klidné zahájení, po kterém následoval dlouhý manévrovací boj. Černý se v něm sice dostal k lehké prostorové převaze, ale tu uplatnit k výhře by bylo asi velice těžké. Po hromadných výměnách se navíc bílému citelně ulevilo. Na šachovnici už oběma borcům moc figurek nezbylo a tak byla remíza logickým zakončením souboje. Gratulace Honzovi – solidní úspěch se silným soupeřem.


Tustanowski Robert-Pardy Martin

Zajímavé bylo, že se spolu střetli dva zastánci Philidorovy obrany. Martin ji však tentokráte pojal hodně originálně a třeba už v 11. tahu vytáhl svou věž na pole a6. To se opravdu málokdy vidí. Jenže originalita ještě nemusí znamenat, že je to také zahráno zdravě i pozičně. To bohužel nebylo a černý musel řešit velké problémy prakticky už od samého zahájení. Sice se snažil kalit vody jak to šlo a na šachovnici vznikal naprostý chaos figurek. Přesto když se situace stabilizovala a zakalené vody projasnili, tak na pažbě bílého zůstal solidní zářez – měl o figurku více. Takový zisk už si pak bílý nenechal vzít a zkušeně dovedl celou partii do vítězného konce. No hra sice není špatná, ale bude to asi ještě chtít vybrousit trošinku to zahájení. Když to nesedne, tak už se pak i celý zbytek partie hraje totiž velice těžko...


Záleský Karel-Zdražil Tomáš

První Karlova prohra v soutěži! Ale co naplat vždycky to vyjít nemusí a je třeba přiznat, že soupeř zejména závěr partie zahrál ve velkém stylu. Se zahájením museli oba soupeři být asi spokojeni – vznikla asi přibližně rovná hra, ale s otevřenými šancemi pro zajímavou hru pro obě strany. Karel bohužel ve své snaze získat nějakou aspoň prostorovou převahu na královském křídle, vytáhl svého pěšce až na pole h5. To se však ukázalo jako ne moc dobré řešení, protože tím jen oslabil obranné pěšcové valy před svým králem, ale také uvolnil pole g5 pro rejdy především černé dámy. Od té doby, co se ocitl bílý pěšec na h5 to šlo s Karlem jenom z kopce. Byly tam různé vazby, oslabený král apod. Soupeř naopak ožil a hrál partii opravdu výborně, zkoncentroval všechny své síly do útoku a zcela zaslouženě zvítězil. Pojďme se podívat na výsledek jeho dobré práce pomocí diagramu:

diagram 2

O naprosté dominanci figurek černého nemůže být žádného sporu. Přišlo také drtivé 37. – Jg3 na což nezbylo bílému než se vzdát… Ale napadlo by vás, že v této pozici může být také dvoutahový mat? Schválně najdete ho? Vždyť přece dvojtažec – to musí být jednoduché ne?


Pán Vladimír-Chwistek Karel

Tato partie byla naprosto luxusní záležitost. Ne tím, že by to bylo bez nějakých těch lidských chybiček, ale tím s jakou chutí se do sebe oba soupeři pustili. Oba to hráli naprosto nekompromisně na výhru. A vznikaly díky tomu velice zajímavé věci - byly zde oběti figurek, totální naprostý chaos na šachovnici, ohrožený král bílého a změť variant. Myslím si, že si dnes kluci užili opravdovou radost ze šachu a nakonec, když se po různých střetech vyměnily skoro všechny figurky a nebylo už s čím zakroutit krkem soupeři, tak se oba ač asi neradi, tak museli spokojit s dělbou bodů. Kdyby všechny partie byly tak napjaté jako tady, tak to by byla naprostá paráda nejen šachy hrát, ale i se na ně třeba jen chodit dívat…


Vícha Martin-Zdražil Jan

Na partii bylo zajímavé to, že Martin byl se svou pozicí dlouho velmi spokojený. Říkal, že to vypadá sice spíše remízově, ale že to ještě za remízu určitě dávat zatím nebude, že si to chce zkusit užít a bude hrát dále. No jo jenže v tu dobu už měl soupeř k dispozici velmi nebezpečnou dvojici střelců… A kdyby Martin jen tušil, jak s nimi bude mistrovsky umět soupeř zacházet, tak by určitě nějakou tu remízku raději spíše hledal, než nehledal. Podívejte se třeba jen na tento luxusní taktický obrat (černý na tahu):

diagram 3

30. – Vxg3! 31. Kxg3 Sxf4+ 32. Kg2 Sxd2 a z „ničeho nic“ je figurka fuč…Nebo se můžeme podívat na toto vtipné zjednodušení pozice (opět černý na tahu)

diagram 4

Partie už je sice vyhraná, ale přesto se mi líbí hezké zjednodušení pozice, které zbavuje bílého jakéhokoliv nástinu nějaké šance na obrat 39. – Vh3+ 40. Kxh3 Se6 Inu černý si se střelci opravdu rozumí a za několik tahů získal zcela zasloužený celý bod…


Máj Svatopluk-Janeček Miroslav

Mirkův další dílčí úspěch! Po dobře sehraném zahájení se dostal do dílčích potíží, protože bílému se podařilo získat určitou prostorovou převahu a k tomu nebezpečnou dvojici střelců. Naštěstí však bílý příliš bojovně naladěn nebyl. A tak se soupeři dohodli na remíze v době, kdy měl bílý takovou lidsky velmi příjemnou pozici, kdy to mohl zkoušet hrát naprosto bez rizika na výhru. Takže suma sumárum – dobrá remíza!


Malý dovětek:

No jo tak prohráváme – no a co? Hlavně mi dělá radost, že i přes to, že se výsledkově vůbec nedaří, tak se vždy najde dost hráčů, kteří se od toho dokáží oprostit a hrají to čistě pro radost. Všem samozřejmě aspoň takto moc děkuji!

No a když už bych měl teď trochu předčasně malinko bilancovat, tak nás zřejmě nic jiného než sestup nečeká. Ale to nevadí – není ještě všem dnům konec a my se určitě budeme chtít do této soutěže někdy v budoucnu vrátit a pak všem ukážeme, že to s tím šachem v Opavě není zase úplně tak špatné!


Martin Mužík


Poslední úprava Pondělí, 25 Únor 2019 13:59
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.