TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Další příděl si vezeme tentokrát z Labortechu
Další příděl si vezeme tentokrát z Labortechu Tisk Email
Pondělí, 11 Únor 2019 00:19

hráno dne 27.1.2019


Labortech Ostrava "B"


KVS EKODIVIZE Opava

Fiřt Stanislav Z

2195

½

-

½

2156

Mužík Martin Z

Krajina Aleš Z

2121

½

-

½

2172

Muratidis Nikos Z

Kaňok Jaroslav Z

2142

1

-

0

2004

Rambousek Jan Z

Bachořík Otto

2144

½

-

½

2001

Pardy Martin

Leite Oralová Catarina C

2105

½

-

½

2043

Záleský Karel

Didi Jan H

2027

½

-

½

2044

Chwistek Karel

Kander Ladislav

2043

1

-

0

1701

Janeček Miroslav

Trombík Karel

1946

1

-

0

1631

Havel Kristián


5 ½

-

2 ½Labortech v tomto utkání zvolil velmi jednoduchou, avšak bohužel pro nás, velmi účinnou taktiku. V partiích, kde si nebyli úplně jistí v kramflecích, velice rychle nabídli remízy. S tím, že nás ve zbývajících partiích, kde si naopak byli hodně jistí, už nějak dorazí. Tak se i stalo. A protože naši hráči neměli moc důvodů takové nabídky odmítat, tak byl brzy stav zápasu 2:2. No nevadí. Myslím, že to nebylo špatné a kluci mohli být aspoň už na oběd doma… Ve zbývajících partiích to pak dopadlo (až na mou čestnou výjimku) přesně tak, jak si domácí přáli a my díky tomu vezeme domů opět hezký příděl a ocitáme se téměř na samém dně tabulky pro 2. ligu…
Fiřt Stanislav-Mužík Martin

Myslím, že teď už mohu snad všem prozradit mé malé tajemství – tato partie pro mne byla totiž osobně nesmírně těžká v tom, že jsem musel být z jistých důvodů už ve dvě hodiny v Ostravě na úplně jiném místě než někde na šachách. To znamenalo jediné. Pokusit se hrát velmi rychle skoro v rapidovém tempu a věřit, že budu mít možnost v nějakém příhodném okamžiku nabídnout remízu… Byl jsem připraven i na variantu, že pokud to nevyjde, tak se prostě budu muset vzdát a odejít od rozehrané partie.

Musím říct, že to pro mne byla velice zajímavá a poučná zkušenost už jenom z těchto dvou psychologických důvodů: za prvé, já jako vyhlášený časovkář jsem musel hrát opravdu docela rychle a za druhé úplně u mne odpadl nějaký strach z prohry. Nastoupil jsem už předem v nastavení, že nějaká prohra vůbec nevadí a jakýkoliv bodový zisk by pro mne byl vlastně opravdu nečekaným bonusem. Velmi osvobozující pocit!

Pojďme už, ale na konkrétní šachové věci. Velmi mi pomohlo, že soupeř šel do varianty, kterou už jsem jednou hrál a tak jsem to měl o hodně jednodušší. Věděl jsem aspoň přibližně, kam se mají správně figurky stavět. Dokonce se mi zdálo, že soupeře přehrávám. Proto jsem v pozici na diagramu (černý na tahu), připravil malou „léčku“:

diagram 1

26. – Vf7 ani nevím vlastně jakým znaménkem ten tah označit. Sám o sobě není špatný. Úplně mimo je však motiv, proč jsem jej zahrál. Jde o to, že jsem chtěl mít po očividném braní bílého střelcem na f5 k dispozici odskok jezdcem s napadením bílé dámy, kterou tímto tahem připravuji o šach na poli e6 (pozorný čtenář si jistě pomyslí, co to vlastně melu – vždyť pole e6 je kryto ještě i černým jezdcem z c7. No myslete si o mé formě, co chcete, ale já tuto drobnost prostě v propočtu nějak neviděl) A jak to dopadlo – no skoro jako vždycky, když chystám nějakou léčku – legračně: 27. Sxf5 jupí soupeř se nachytal Sxf5 28. Dxf5 no a teď mu to ukážu! Získám pěšce a za chvíli bude po partii! Já to snad dokonce i vyhraju! Jfxd5? 28. Jxd5! Co to? Aha! Ježišmarjá opět přehlédnutá drobná taktika! Ta dáma mne bude stát kvůli vidlím na e7 setsakramentsky draho! Tak to je v pytli! Mám se rychle vzdát a jít si po svých? Naštěstí jsem se rychle uklidnil – vždyť o nic nejde, jak už jsem psal v úvodu, nějaká prohra opravdu nevadí. Času do dvou hodin je ještě dost, tak to zkusím nějak ještě chvilku důstojně hrát a pak se uvidí. Vidina toho, že by mi soupeř přijal remízu byla však už v nedohlednu. No co se dá dělat ještě tedy zkusím těch pár tahů a pak od toho rychle uteču…Tolik tedy moje tehdejší úvahy a dostáváme se do rozhodující fáze partie, kdy si pro změnu probereme moje oblíbené téma – rozdíl mezi lidským a počítačovým šachem…(černý na tahu)

diagram 2

Jedinou šancí, kterou tady černý má je, že se mu podaří nějak rychle rozjet své černé pěšáčky do dámy a přitom bílý nestihne ten samý úkol s pěšcem h5. Přišel tedy naprosto logický a lidský tah: 36. – c4 no jo jenže to je chyba! Počítač to vidí okamžitě a hlásí i jediný tah, který drží rovnou hru. Skoro bych si však vsadil, že najít řešení při partii by nedokázal snad skoro žádný normální smrtelník a v klidu domova snad jen nějaký hodně zkušený velmistr. No schválně si to můžete zkusit, ale dle mého názoru neuspějete. Na konci článku vám to prozradím. Teď sledujme, jak partie pokračovala dále.

37. bxc4 dxc4 38. Je4 c3 a máme tu otázku za milión, kam dát jezdcem šach – na poli d6 nebo f6? Jak se rozhodnete?

39. Jf6+ počítač okamžitě řve - ne tam ne, to je blbě! Tady je to maximálně remíza. Ale pro člověka to tak snadné není. Navíc, když vidí, že v této variantě už má remízu věčným šachem v kapse, no a ve druhé to na první pohled nevypadá úplně jasně…Opět krásné lidské řešení, ale naprosto špatné!

Po počítačovém 39. Jd6+ Kf8 (samozřejmě ne 39. – Kd8 40. Sf6 mat) má však bílý k dispozici dva brutální zvedáky 40. Vf7+! (už to nemusí být snadné vidět. Pole f7 je kryto dámou z a2) Kg8 a právě zabijácké 41. Ve7!! krásná matová síť (pole f7 kryje jezdec!) ze které je jediné vykoupení – oběť dámy (věčný šach černý nemá) a tím i prohra partie…

39. – Kd8 40. Vd7+ Kc8 41. Vc7+ Kd8 (víte že po 41. – Kb8 je tam třítahový mat? Najdete ho?) 42. Vd7 Kc8 43. Vc7 Kd8 44. Vd7+ remíza! Neuvěřitelné – mise byla splněna…Uf…


Muratidis Nikos-Krajina Aleš

Všichni jsme se těšili na pověstné extravagantní Krajinovy kousky v zahájení. Tentokrát se však nic takového nestalo a v naprosto rovné pozici se soupeři dohodli na remíze…


Kaňok Jaroslav-Rambousek Jan

Honza dnes bohužel nedostal ze zahájení pozici, kterou by potřeboval a místo nějaké divočiny z toho byl jen manévrovací boj. To Honzovi očividně moc po chuti nebylo. Bílému se dařilo hlavně svými pěšci zahánět figurky černého do pasivity. Získal prostorovou převahu a vypadalo to, že bude Honzu postupně pozičně mačkat jako citrón. Už v dosti nepohodlné pozici však černý zakončil partii hrubou chybou:

diagram 3

29. – Vd7? 30. f5 a nešťastný černý střelec je lapen uprostřed šachovnice! Honza se okamžitě vzdal…


Pardy Martin-Bachořík Otto

Poslušně hlásím, že v partii se nic zajímavého nestalo. Korektní 13 tahová remíza. Vzhledem k ELO bodům soupeře můžeme být spokojeni.


Leite Oralová Catarina-Záleský Karel

Poslušně hlásím, že v partii se nic zajímavého nestalo. Korektní 13 tahová remíza. Vzhledem k ELO bodům soupeřky můžeme být spokojeni.


Chwistek Karel-Didi Jan

Další poměrně rychlá remíza. Tady je to taky v pořádku, neboť v závěrečné pozici stojí černý velmi pohodlně a perspektivně hrát na výhru to může asi jedině on.


Kander Ladislav-Janeček Miroslav

Mirek měl bohužel opět o hodně silnějšího soupeře. Někde se ta více než 300 Elobodová převaha asi projevit musela. Soupeř podal velice soustředěný výkon a prakticky čistě strategicky černého přehrál. Ilustruje to velice dobře třeba tato pozice:

diagram 4

Materiálně je ještě pozice sice vyrovnaná, ale přesto je to už pozičně naprosto neudržitelné postavení. Rozdíl je především v aktivním nastavení všech figurek bílého – každá něco napadá. U černého jsou naproti tomu téměř všechny figurky (kromě dámy) v pasívním postavení a něco brání. Střelec a jezdec na okraji šachovnice bez nějaké perspektivy je převést na nějaké lepší opěrná pole. Věž na a8 je přikována k obraně pěšce na a7 na věčné časy… Další drobný rozdíl je třeba v tom, že pěšec na b5 sám zvládá velmi efektivně zadržet hned dva pěšce černého (a7 a b6), což je pro případně vzniklou koncovku obrovská výhoda. I postavení králů se mi zdá trochu bezpečnější toho bílého (i když mu chybí pěšcový kryt, tak není moc pravděpodobné, že by černý dokázal zorganizovat nějaký útok na něj) než černého…


Mirek sice bojoval, jak nejlíp uměl. Ale i tak se mu už tuto pozici zachránit nepodařilo…Havel Kristián-Trombík Karel

Kristián si odbyl hodně těžkou premiéru za A-družstvo. Soupeřem mu byl totiž velmi zkušený a známý hráč Karel Trombík. V souvislosti s ním nemůžu zapomenout na jednu už letitou příhodu z naší klubovny. Pan Trombík je všeobecně znám tím, že si potřebuje velice často odskakovat od partie kvůli tomu, aby si mohl venku na čerstvém vzduchu vychutnat pár doušků cigaretového kouře. Při jednom takovém odskočení byl tak zabrán do úvah o své partii, že při návratu do klubovny si zapomněl otevřít skleněné dveře a natvrdo jimi prošel…Nedovedete si představit jaké bylo naše překvapení, když se pan Trombík objevil znovu zpátky v klubovně a ze všech stran byl obsypán skleněnými střepy...Naštěstí se mu však nic vážného nestalo. Od té doby ho však mám zařazeného do kategorie největších tvrďáků! Je to prostě „ten, co prošel skleněnými dveřmi a nic se mu nestalo“…


Ale dost už té „humorné“ vložky, pojďme se raději opět věnovat šachu. Kristián zvolil jako zahájení velice solidní výstavbu typu stonewall. Ve střední hře se oba hráči dopustili nějakých malých drobných strategických nepřesností, až vše pokročilo do této rozhodující fáze partie:

diagram 5

Kristián zde v naprosto rovné pozici dostal dobrou myšlenku, že by vůbec nebylo marné převést svého střelce na diagonálu a2-g8. Její provedení však nestálo za nic, až ho tato idea nakonec zavedla na úplné zcestí a už se to pak zachránit nedalo: 24. b3?! Dxb3 25. Vab1 Dd5 26. Sc2? Jejda to ne! Ten střelec přece také kryl důležité pole e2! Škoda, protože je to sice pěšec míň, ale díky dvojici střelců a aktivním figurkám se to dalo ještě úplně v pohodě hrát. Nyní je už konec 26. – Ve2 a bílý nemůže zabránit velkým materiálním ztrátám…


Správné provedení dobré myšlenky si představuji spíše nějak takto: 24. Vac1 Se6 25. Sc4 Dxd4 26. Dxd4 Vxd4 27. Sxe6 fxe6 28. Vc7, kdy je to sice opět pěšec míň, ale tentokrát jsou bílé figurky ještě více aktivnější než v předchozím příkladě a černý by musel hrát velmi opatrně, aby to ještě neprohrál…


Malý dovětek:

Slíbil jsem vám řešení druhého diagramu z mé partie. Tak tady to je. Jediný tah je krok zpátky černou dámou 36. – Da3!! Vysvětlení je v tom, že černý opravdu musí prosadit c4, ale jen tak, aby zároveň bílý jezdec nemohl beztrestně skočit na pole e4. Variant, co může bílý hrát je tu ještě hodně, ale žádná k nějaké výhodě nevede. Dokazovat a vypisovat to tady všechno nebudu. Myslím, že se v tomto případě dá počítači věřit. Když tak prověření na šachovnici nechám už na vás…


No a ještě si na úplný závěr dovolím trochu popíchnout svého zástupce Karla Záleského. Já vám tedy řeknu, jemu taky něco svěřit do rukou! To zavání naprostým fiaskem! Dokud jsem měl zápas pod kapitánským dohledem já, tak bylo všechno v pořádku a my drželi vyrovnaný stav 2,5:2,5. Pak jsem však předal kapitánský dohled Karlovi a odešel si po svých záležitostech – no a byla z toho totální katastrofa. Všechny zbývající partie jsme úspěšně projeli - tři porážky!


Samozřejmě si dělám legraci, Karel za to nijak nemohl. Naopak mu moc děkuji, že disciplinovaně počkal na ostatní a taky je pak v pořádku odvezl zpátky domů!


Martin Mužík


Poslední úprava Pondělí, 11 Únor 2019 00:25
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.