TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Podařená repríza
Podařená repríza Tisk Email
Sobota, 24 Listopad 2018 18:09

Vážení milí čtenáři, předně Vám chci poděkovat za Vaši trpělivost, že článek píši až nyní ve čtvrtek, ale dříve jsem se k tomu jaksi pro neodkladné studijní povinnosti nedostal. Doufám, že i tento článek se Vám bude líbit, určitě netrpělivě čekáte na perly, co budou sršet z mého „geniálního“ mozku.


Poprvé jsme jeli ven, a to dokonce do Budišova nad Budišovkou. Pakliže máte rádi Formuli 1, tak Vám milerád doporučím cestování s Milanem Kratochvílem, jelikož to byla opravdu Jízda! Bohužel Tondu Viláška skolila nemoc, a tak jsem i přes menší odpor hrál partii i já. V tomto kole jsem chtěl dát přednost jiným hráčům, kteří šachově rozhodně umí, navíc mi to opravdu nejde podle představ, takže menší změna, oddych a větší podpora spoluhráčů stála za mým prvotním rozhodnutím. Nemoc si však vybrala, a tak jsem hrál v čele našeho týmu na první desce a doufal, že se body přikutálí k našemu týmu na dalších deskách.


Jako už je mým novým dobrým zvykem, tak Vám nejdříve popíši úryvky z partií mých spoluhráčů a jako zlatý hřeb bude moje partii, i když očekávám oprávněnou kritiku.


2. deska: Slavomír Jaššo x Robin Olšar: Náš milovaný pedagog se rozhodl, že si nebude příliš lámat hlavu se zahájením a oprášil anglickou hru. Důmyslně rozestavěl figury a jako pravý anglický gentleman čekal, co mu soupeř nabídne za šanci. Ten nakonec nezvolil úplně správné pokračování ve střední hře, kdy při výměně mnoha lehkých figur došlo k tomu, že se otevřel e sloupec, kde mohl svoji převahu uplatnit maximálně Robin. Navíc v táboře černého byla slabina na d6. Obdivoval jsem Robina za maximální stoický klid a s jakou lehkostí vplul do tábora černého. Je pravdou, že výměna dam výrazně srazila černému šance na případný bodový zisk. Na desce probíhala věžová koncovka a bílý získával stále větší a větší převahu, počet pěšců se rapidně změnil, 2 věže se vzaly a nakonec černý musel kapitulovat. Nutno podotknout, že oba hráči hráli dlouho a kapitán hostujícího výběru bojoval jako lev, ale nestačilo to. Robin nás opět nadchnul a jeho bodový příspěvek výrazně pomohl k naší celkové výhře.


3. deska: Martin Bartošek x Luboš Kozák: Luboš si na sebe trochu upletl bič, jelikož se rozhodl za černé hrát velice náročnou variantu Královské indické. Ze začátku vše probíhalo tak, jak mělo, hrála se varianta se střelcem na e3. Věděl jsem o té pozici docela dost, díky tréninku a hlavně našemu trenérovi Radomírovi Caletkovi. Manévr s Jezdcem na h5 opticky i teoreticky proběhl správně, avšak další postup v boji o centrum a pole d4 už nedopadl podle představ. Na dámském křídle se postupem času otevřel a sloupec, z čehož bohužel mohl těžit pouze bílý. Navíc Luboš se dostal opět pod menší tlak kvůli času a nakonec přišla osudová chyba, kdy dvojitě napadnutá figurka na a6 zůstala stát a soupeř ji v klidu dobral s vědomím, že má o čistého Jezdce navíc. Nastalo moudré rozhodnutí, kdy Luboš vypnul hodiny a vzdal se. Ne vždycky se prostě zadaří, takže věřím tomu, že třeba do třetice už bod bude u Luboše, předpoklady na to rozhodně má, taktéž i moji důvěru.


4. deska: Antonín Vlček x Karel Pavlík: To byla Španělská jako řemen! Hrála se varianta s pěšcem na d4 a soupeř trochu překvapil Karla originálními tahy, když trochu odbočil od teorie. Celá partie se nesla v bojovném duchu a nakonec to taky byla rozhodující partie. Soupeř se rozhodl zatnout našemu hráči tipec a nekorektně obětoval celou věž. Na druhou stranu pozice byla velmi ostrá a případná chyba Karla mohla celou partii zvrátit na Budišovskou stranu. Naštěstí se tak nestalo. Karel se velmi zkušeně vypořádal s časem i pozicí. Soupeři vyvrátil jeho domněnky a vynikajícím myšlením přidal do naší opavské pokladničky celé bod. Velmi si vážím toho, jak se Karel s pozicí popasoval. Taktéž mu děkuji za to, že byl řidičem při naší cestě. Svým výkonem potvrdil, že šachově je stále vytříbený, svěží a na výši.


5. deska: Milan Milián x Mirek Janeček: Líbilo se mi na Mirkovi, že partii chtěl vyhrát a obětoval i kvalitu, kompenzací za otevření pozice a možných matových sítí. Po polofinále si chtěl rozhodně spravit náladu a o remíze moc nechtěl slyšet. Velmi si vážím toho, že když mu soupeř tuto nabídku navrhl, tak se na mě podíval a zeptal se mě, jestli má hrát dál. Myslím si, že jsme zvolili správnou strategii, jelikož Mirek v partii pokračoval, a i když nakonec nenašel mat ani výhru, tak rozhodně soupeři černými figurami řádně zatápěl a připsal si velmi zaslouženou remízu. Líbilo se mi nasazení, celkový přístup ke hře, jelikož Mirek se od své partie prakticky nehnul, výjimkou byl úplný začátek partie. Pak už zabořen do židle spřádal plány. Moc mu děkuji za povedený výkon.


6. deska: Jaroslav Karásek x Milan Kratochvíl: Kdo by se jen chvíli díval na partii, tak by ihned pochopil, že Milanův útok bílými je asi stejně rychlý, přesný a účinný jako japonské Šinkanzeny. Soupeře mačkal svými figurami jako citron na čaj a od začátku partie zařadil jako na své Mazdě nejvyšší rychlostní převodový stupeň. Byla to úžasná ostrá partie, která mě opravdu jako sem tam kolemjdoucího bavila a ještě větší veselí se objevilo ve chvíli, kdy Milan získal čistou věž navíc. Černý se okamžitě vzdal a další výhra pro naše barvy byla na světě. Rozhodně se nebojte, o Milanovi v tomto ročníku ještě 100% uslyšíme.


7. deska: Tomáš Rak x Kristián Havel: Hrála se Sicilská, a to přesně Svěšnikova varianta. Kristián rozhodně zná v tomto zahájení teorii, takže přestože hrál za černého, tak získal menší převahu hned na začátku. Je třeba poznamenat, že partii poznamenal velmi zajímavý moment, kdy Kristián zatáhl tah, soupeř byl na tahu, daný tah však neprovedl a opustil místnost s omluvou, že musí jít na toaletu. Protože Kristiána známe, tak samozřejmě na daný moment upozornil. O tom jestli měl pravdu nebo ne, tak jsem nahlédnul až doma do pravidel. Zjistil jsem toto: podle článku 11.2.3. Pouze se svolením rozhodčího smí - 11.2.3.2 hráč opustit „hrací místnost“, k čemuž ovšem souhlas prokazatelně dán nebyl! Pokud bychom tedy chtěli být důslední, tak by se muselo postupovat podle pravidla 12.9, kdy má rozhodčí v následných ustanoveních volbu uložit tyto tresty: napomenutí, přidání času hráči, jehož soupeř se provinil, odebrání času hráči, který se provinil, předem stanovená pokuta, prohlášení partie za prohranou hráči, který se provinil (rozhodčí rovněž rozhodne o bodovém zisku soupeře). Inu je to velice zajímavé a vzhledem k tomu, že se hrálo u nich doma, tak se tento menší prohřešek neřešil, jelikož jsem to ani jako vedoucí výpravy nepožadoval. Spíše by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby daný prohřešek udělal hostující hráč, a to třeba u nás nebo v Budišově. Rozhodčí je totiž delegovaný většinou z domácího týmu, takže za mě je to v tomto případě velmi jednostranné. Rozhodčí by mohl prohlásit partii za prohranou a bylo by kolem toho hodně zbytečné „zlé krve“. Partie se dále vyvíjela a domácí hráč postupně dokázal zkonsolidovat své figury tak, že mohl pomýšlet na bodový zisk. Nakonec však předvedl hrubou chybu, kdy našemu Kristiánovi nabídl možnost dát pěkný mat. Kris všechno spočítal a taktéž by se mu i povedlo dát krásný mat, ale soupeř se pár tahů před ním vzdal. Solidní práce za černého a další bod byl na naší straně.


8. deska Vladimír Metelka x Tom Witassek: Milovníci královského gambitu by si určitě mnuli ruce, jelikož Tom se rozhodl, že soupeře opět vymáchá v nějaké variantě, která mu přinese vítězství. Skutečně pálil na soupeře jako u Verdunu a získal převahu i pěšce. Bohužel postupem času se přešlo do koncovky, která při rozložení sil bílého a černého byla brána v potaz jako teoretická remíza, jelikož černopolný střelec za bílého spíše bránil své pěšce a černého jezdec dokázal krýt volného krytého pěšce. Rozhodně však Tom ukázal svůj potenciál a opět předvedl nápadité ostré šachy, které rozhodně pár přihlížejících bavily. Určitě i příště uvidíme Toma v akci, pokud bude mít čas, nominace na něj rozhodně čeká! 1. deska Jan Bergloviec (1878) x Martin Rell (1511)

Svého soupeře jsem znal pouze z vyprávění, takže jsem se na partii těšil. Nepočítal jsem s ničím jiným, než s tím, že zkusím zahrát pěknou partii a možná se něco dostaví na klubový i můj bodový účet.

Měl se hrát Queen´s Gambit Declined Traditional Variantion (trocha angličtiny neuškodí), jenže jaksi mi tam chyběl jeden podstatný tah, takže zahájení bylo trochu podivné a na páteční oprávněnou kritiku ze strany mého trenéra se těším, jelikož mi určitě vysvětlí, že to šlo zahrát mnohem lépe.

 1. d4 – d5

 2. c4 – e6

 3. Jf3 – Jf6

 4. Sg5 – Se7 (Je velice zajímavé, že normálně třeba na „lichess“ i v kroužku hraji dxc4, tady jsem si však na to tolik nevěřil)

 5. e3 – h6

 6. Sh4 – 0-0

 7. Jc3 – Jbd7 (Nastal trošku menší problém, já nemůžu už zahrát c5, které je v této variantě docela nutné, rozhodně šlo jít i do varianty se Sb7, ale nakonec jsem zahrál toto a prokázalo se, že to nebylo úplně nejlepší rozhodnutí)

 8. Vc1 – a6 (Chtěl jsem vytlačit střelce na a2, počítal jsem s tím, že vezmu na c4, tak jsem chtěl mít náskok, ale raději jsem se měl soustředit na to, že můj střelec je vážně zavřený a partii si rozhodně neužívá, taky mě docela děsila představa toho, že věž na c1 je rozhodující tah, jak jsem se několikrát přesvědčil při hraní obdobných variant s Robinem)

 9. a3 – dxc4

 10. Sxc4 – b5

 11. Sd3 – Sb7 (To byla poslední šance zahrát c5, nevím, proč jsem opět nezahrál nejsilnější tah v pozici, rozhodně špatná volba. Při vší úctě po c5, by bílý musel pěšce vzít nebo uhnout střelcem. Poté se hodí Sb7 a při vzetí pěšce a braní jezdcem na c5, stojí černý lépe než bílý. Bohužel toto jsem nezahrál, tak jsem se dost poučil až doma.)

 12. b4 – Vc8 (To bohužel nebylo to pravé ořechové, rozhodně se hodily lepší tahy, možná zkusit i a5 nebo c6. Soupeř se dostal poprvé do výhody, a to byl začátek mého trápení)

 13. 0-0 – Jd5

 14. Sxe7 – Dxe7

 15. Je4 – Jd5f6 (skočil jsem s jezdcem na d5, abych se triumfálně vrátil na zpětné pole. Rozhodně bylo lepší skočit na b6, ale tak co už…)

 16. Jc5 – Jxc5

 17. Vxc5 – Jd7 (Trocha radosti nad tím, že jeho jeden nebezpečný jezdec je pryč, ale stále mu zbývá dost figur a má slabina na c6 je viditelná…)

 18. Vc3 – c6 (My odborníci, co zažili Liptovský Mikuláš, tomu říkáme geniální úder, akorát tentokráte je to ideální pro mého soupeře. Myslím si, že to byl rozhodně jeden z nejhorších tahů v pozici, střelec se proměnil v pěšce a má ztíženou pozici hlídače. Bílý aniž by nějak chtěl, tak díky mým neznalostem nabyl solidní převahy přes 1.0)

 19. Sb1 – Df6

 20. Jd2 – Dd8 (Kritika je opět na místě, proč hraji dvakrát za sebou se stejnou figurkou? Neumím na to nyní odpovědět, ale přičítám to opět k tomu, že se musím zlepšit. Samozřejmě že nyní není čas přemýšlet a vyčítat si to, že tah c5 prostě nepřišel a nyní rozhodně chybí.)

 21. Je4 – De7 = (Nazval bych to obrovskou drzostí, je jasné, že pozice pro bílého je parádní, takže proč by remízu bral? Trochu jsem ho chtěl poškádlit, jelikož v té době byl družstevní výsledek na naší straně)

 22. Dd3 – f5 (Po osmi minutách jsem to tam vrazil s vědomím, že když prohrát, tak minimálně se ctí, že jsem něco málo aktivního předvedl, když předtím není moc, co pěkně hodnotit.)

 23. Jc5 – Jxc5

 24. Vxc5 – Vcd8 (Nyní jsem si zapsal čas nás obou: Bílý má 20 minut a já 38 minut. Zdání ovšem klame, jelikož můj soupeř je poctivý kuřák, takže několik cigaret během partie zvládl, taktéž si nějakou tu půlku nabídl z domácích zásob, takže v konečném součtu hrál svoje tahy mnohem rychleji než já. Nyní si dáme trochu lehčí matematiky, pakliže Bonus je 30 sekund za tah, tak 24 krát 30 = 720:60 = 12 minut; Můj čas je 38 minut a počáteční byl 90 minut, takže jsem přemýšlel přesně 64 minut nad svými 24 tahy, což je 64:24 = 2.67 periodických minut na 1 tah, což při přepočtu toho, že prvotní tahy se hrály velkou rychlostí, tak je docela dobré využití času. Ti co však šachu rozumí, by si mohli říci, že jsem spotřeboval dost času, přesto hraji některé tahy otřesně. Bohužel musím s nimi, ač nerad, souhlasit.)

 25. f4 – Vd5 (Ten tah není až tak špatný, akorát má zase jednu citelnou slabinu, a to je prostě tah Sa2, se kterým jsem v úvahách počítal.)

 26. Vc3 – Vdd8

 27. Vfc1 – Dd6 (Možná mi to nebudete věřit, ale byl jsem spokojený, že jsem našel asi nejsilnější obranu, pořád mám však dostatek problémů.)

 28. Sa2 – Kh8 (Za každou cenu musím uhnout z vazby, akorát zpětné manévry se střelcem na b1 a dámou na d3 mohou vést k matu na h7, byl jsem však obezřetný.)

 29. Vc5 – Vfe8 (Mám v podstatě svázané všechny figury, nějak to držím, ale to není to, co jsem si před úvodním tahem představoval. Stále vzpomínáte na to, že jsem měl hrát c5….? Já taky…)

 30. Sb1 – Vf8 (Vracím se, přesně vidím, že hrozí ten mat na h7, pokud by nějak hýbal pěšci dopředu na královském křídle a já měnil, což rozhodně nehodlám.)

 31. Ve5 – Sc8 (Takže střelec si podruhé zahrál v partii, aby působil na svém zahajujícím místě, myslím si, že kdyby mohl, tak mi pěkně od plic vynadá, co si o svém počínání na šachovnici myslí.)

 32. Dc2 – Sd7

 33. Df2 – Sc8 (Další mizerný a zbytečný tah, nevím po pravdě, co mám hrát, ale opět si můžeme vzpomenout na to, že už dříve v partii mělo přijít, když ne c5, tak později obrana pomocí a5…)

 34. Df3 – Sd7

 35. g4 – Vc8 (Taky byste místo toho hráli a5? Já po domácí analýze taky…)

 36. Dh3 – Vf6 (Vidím další tah smrtící g5. Budu mít o pěšce méně v horší pozici.)

 37. gxf5 – exf5 (Tomuhle se říká druhá šance v partii.)

 38. Sxf5 – Sxf5

 39. Vxf5 – De6 (Nemám k tomu moc, co říci. Každý kdo dělá taktiku, tak to vidí. I já bych to měl v předchozím tahu vidět, že mnohem lepší bylo Vxf5 rovnou s kvalitou navíc. Bohužel svých 15 minut jsem nevyužil dobře a Sxf5 jsem zahrál automaticky. Po pravdě si prostě nezasloužím vyhrát ani tuto partii.)

 40. Vh5 – Ve8 = (Nečekám, že mi remízu vezme, ale mrzí mě spíše něco jiného, že jsem neměl odvahu zahrát s dámou a vyhnout se výměně, takto se přešlo do věžové koncovky, která je pro mě prohraná, jak se můžu přesvědčit.)

 41. Dxe6 – Vfxe6

 42. Ve5 – Vxe5

 43. dxe5 – g5

 44. Vxc6 – gxf4

 45. exf4 – Vf8 (Je to prohrané, totálně na ručník, chci ještě něco zkusit, ale vnitřně jsem už prohrál.)

 46. Vxh6+ - Kg7

 47. Vh4 – Kg6

 48. Kf2 – Vc8

 49. Vh3 – Kf4 (Minimálně mám snahu něco s tím dělat, ale to je prostě strašně pozdě. Měl jsem hrát lépe předtím, nyní je to už taková labutí písnička na rozloučenou.)

 50. Ve3 – Kxf4

 51. e6 – Ve8 (To je určitě prohrávající tah v už tak prohrané koncovce. Nejhorším na tom je to, že nic jiného hrát nejde.)

 52. e7 – Kf5

 53. Kf3 1:0

Tato partie opět odtajnila moje slabiny, což mě rozhodně zlobí. Příště snad odehraji lepší partii s lepším výsledkem. Dnes jsem si vyhrát nezasloužil, pokud se podíváme na nejdůležitější momenty, tak to bylo rozhodně opakovaně zahrát c5, nejít do varianty, kterou hraji normálně, nezahrát opakovaně a5 v některých pozicích, otřesné Vc8 a c6, zavření střelce a někdy jen tahání figurkou, jelikož nebylo moc místa pro pohyb = pasivita figur.

Mám tedy toho dost na zlepšení. Budu se o to přirozeně snažit, abych pomohl týmu i sobě, aby trenér měl ze mě radost a klub taky. Příští zápas hrajeme doma s Dolním Benešovem, bude to náročné utkání, ale věřím tomu, že bychom ho mohli opět zvládnout.

Nakonec chci pochválit celý tým Slezan Opava „C“, jelikož se hraje urputně, se zaujetím a díky tomu máme zatím ze dvou zápasů 6 bodů, s čímž jsem ani já nepočítal. Jsem pyšný na náš tým a při stoletém výročí šachu v Opavě se budeme snažit udělat, co nejlepší výsledek v krajské soutěži. Přeji příjemné víkendové snění a při čtení článku uvolnění, trochu úsměvu a zase někdy napočtenou.


S pozdravem Martin Rell


Poslední úprava Sobota, 24 Listopad 2018 18:13
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.