Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy 1. turnaj GRAND PRIX v rapid šachu mládeže, Velká Polom
1. turnaj GRAND PRIX v rapid šachu mládeže, Velká Polom Tisk Email
Úterý, 06 Listopad 2018 09:42

V sobotu 3. 11. 2018 proběhl ve Velké Polomi 1. turnaj Grand Prix. Karel Záleský byl předtím několik dnů na Mistrovství Moravy a Slezska v Koutech, tak mě požádal, zda bych nemohl s dětmi do Polomi jet. Neměl jsem v sobotu nic v plánu, tak jsem se s nimi vydal jako vedoucí výpravy.

Nakonec se nás z Opavy sjelo 10 dětí, z toho jeden z SVČ Opava. Na startu se sešlo 26 mladých šachistek a šachistů, ostřílených, ale i začínajících. Při pohledu na startovní listinu jsem nebyl moc optimisticky naladěn, byla tu řada již zkušených hráčů a hráček, snad něco urveme z medailové žně. Hrálo se na 7 kol s tempem 2 x 15 minut na partii.

Nejprve jsem se musel seznámit s našimi mladými, protože na jejich tréninky nechodím. Pak jsem je po očku sledoval, jak hrají. Ti mladší ještě musejí přece jen trochu hráčsky vyzrát, byly tam školácké chyby, rychlost hraní, figura sem, figura tam. Ovšem kategorie U18 byla hodně nabitá, kde jsou hráči a hráčka, které už startují v soutěži družstev dospělých.

Nejvýše nasazená byla Anna Kateřina Janošová (DB), pak náš Klapuch, třetí Moravec (Hradec) atd. Nebyl zde jasný favorit, jak to většinou na těchto turnajích bývá. O první místo se bojovalo do posledního kola, které bylo velmi dramatické. Čtyři šachisti měli po pěti bodech a naději na celkové vítězství v turnaji. Prohra Janošové s Moravcem ji připravila o první místo. Naopak vítězství Marka Chwistka, který v předposledním kole prohrál s Janošovou, ale předtím porazil Moravce na čas ve zdechlé pozici, nad polomeckým Dostálem znamenalo překvapivé, ale zasloužené první místo v turnaji. Marek byl nasazen jako sedmý hráč. Nakonec celkovým vítězem i vítězem U 18 se stal Marek Chwistek se 6 body, druhý skončil Moravec se 6 body, ale horším pomocným hodnocením, třetí byla Anna Kateřina Janošová s pěti body. Za ní byli další tři hráči s 5 body.

Umístění ostatních opavských hráčů:

• U18: 9. Dominik Klapuch 4 body.

• U13: 1. Antonín Kozelský (!) 4 body, 4. Hubert Hudeček 3 body, 6. Matouš Nikel 2 body, 8. Kryštof Holáň 1 bod.

• U10: 1. Michal Běťák (SVČ Opava) 4 body (proč ještě není u nás v kroužku?), 3. David Sobek 3 body, 4. Šimon Šotek 3 body, 5. Eduard Formánek 3 body.

Výborný výsledek rovněž udělal Tonda Kozelský, který vyhrál kategorii U13. Za očekáváním byly výkony Davida Sobka, který pouze dvě partie vyhrál a dvě remizoval, což neodpovídá jeho kvalitám. Zase hrál rychle a začal přemýšlet, až když udělal chybu!

Jak je vidět z výsledků, tak „Opava“ brala všechna první místa, což mě velmi mile překvapilo.

Hostitelé z Velké Polomi se o startující i doprovod velmi dobře postarali, všichni dostali oplatek, nealko pití a párek. První tři v každé kategorii obdrželi medaili, diplom a věcné či sladké ceny. Nastavili pro další pořadatele laťku hodně vysoko.

Příští turnaj GRAND PRIX se uskuteční 1. 12. 2018 v klubovně Slezanu Opava.