TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Candidates Rd.2
Candidates Rd.2 Tisk Email
Pondělí, 12 Březen 2018 17:20

Zdravím vás všechny! Právě čtete reportáž k druhému kolu Turnaje kandidátů 2018 v Berlíně. Již nyní můžeme s jistotou říct, že se nejedná o nudný turnaj. O vzrušení je postaráno na šachovnicích i mimo ně.

Ke Grischukově kritice hracích podmínek se připojil i Sergei Karjakin (dva rusáci – náhoda?), který přitvrdil a řekl doslova toto:

"Well, actually I don't like almost anything about the organisation of the tournament. I don't like the hotel, I don't like the venue and also it was a few times very noisy during the game. I don't want to say that I lost because of all these things, but basically, I don't like anything."

Zatímco jeho krajan si stěžoval na nedostatek vody na toaletách, Karjakin se opřel do celé organizace.

To ale není všechno, co hýbe světem šachu v posledních dnech. Velmi zajímavá je skutečnost, že Kramnikovi na turnaji pomáhá s přípravou Anish Giri. Dvojice si vysloužila titul Dream team a zatím to vypadá, že Giri je Kramnikovi ku prospěchu. Skutečnost, že sekundantem exmistra světa je právě Giri, si nemohl odpustit neokomentovat mistr světa Magnus Carlsen. Mezi ním a Girim se posléze na Twitteru strhla slovní přestřelka, kterou s údivem četli fanoušci obou hráčů. Pokud vás zajímá, podívejte se na Twitter.

 

Teď už k partiím druhého kola. Zatímco včera jsem nebyl příliš úspěšný, dnes mi vyšly všechny čtyři tipy. Že bych přece jen zkusil sportku?


 


Mamedyarov – Aronian

 

Z Nimcovičovy indické vznikla po d5 a c6 Poloslovanská obrana Dámského gambitu. Po deseti tazích pozice vypadala takto:

diagram 1 

 

 

Zde Mamedyarov ukázal, že je kreativním hráčem. Zahrál 1.Sh3!. Dle mého názoru je cílem tohoto tahu zmatení soupeře a vyhnutí se teorii. Jestli někoho napadla strategická myšlenka za tímto tahem, napište ji prosím do komentářů.

Partie pokračovala 1…b6 2.cxd5, cxd5 3.Dc6, Vb8

Hra se poté soustředila na otevřený sloupec c. Černému se podařilo dostat bělopolného střelce na pole c4, ale bílý měl protihru:

diagram 2 

 

 

Stalo se 1.b3, b5 2.Dxa5, Sxb3 3.Vc7, Sc4 4.Da7, Va8 5.Db7, Vab8. Remíza opakováním tahů.

½

 

Kramnik – Karjakin

 

Chlapci rozehráli Berlínskou zeď – variantu Španělské, která v 99% partií na jejich úrovni končí remízou. Díky této variantě se v roce 2000 stal Kramnik mistrem světa. Proti Kasparovovi vyhrál bílými jednu partii a všechny ostatní remizoval. Kasparov prostě nebyl schopen rozbít jeho Berlínskou zeď. Tento zápas danou variantu zpopularizoval.

 

Těsně po dosažení časové kontroly vypadala pozice takto:

diagram 3 

 

 

Bílý má za pěšce aktivitu, ale nemá jak prorazit obranu černého. Po dlouhém manévrování se tady Kramnik rozhodl, že pozici „rozsekne“.

1.e6, fxe6 2.g5, Vh8 3.Vxe6, Vf8 4.V6e5, Sc2 5.f6, gxf6 6.gxf6, Vh7

2.fxe6, Vg6 3.e7, Sd7 4.Ve4, Sc6 =

Během chvilky se vyměnily oba páry věží a koncovka s různobarevnými střelci se ani nehrála. Oba hráči věděli, že jde o remízu.

½

 

Grischuk - So

 

Dva poražení z prvního kola rozehráli klasickou variantu Španělské. Pozice byla rovná až do devatenáctého tahu:

diagram 4 


Zde se černý rozhodl zlikvidovat centrálního jezdce bílého, ale neuvědomil si, že tím ztratí důležitého ochránce královského křídla a zároveň pustí do hry bílé věže. Po pár tazích najednou zjistil, že je ve velmi svízelné situaci.

1…Jxe4 2.Vxe4, Sf6 3.Vg4, Kh8 4.Vc5, Vad8 5.Dc1 Najednou všechny bílé figurky útočily na černého krále. I věž na c5 byla připravena na převod na h5. Pozice černého se během pár tahů rozpadla, jako domeček z karet.

 

diagram 5 

 

Situace o několik tahů dál. Černý má napadeného střelce i dámu. Zkouší ještě zoufalé 1…De4 2.f3, Db4 3.Vxb7, Sxb2! Bílý byl ve veliké časové tísni a do časové kontroly zbývalo deset tahů, proto So bojuje a nevzdává se s figurou méně. Vzít nabízeného druhého střelce ovšem nelze: 4.Dxb2, De1+ 5.Kh2, Dh4+ 6.Kg1, De1+ ½

Místo toho se stalo 4.Df1 a Grischuk dokázal do časové kontroly neudělat chybu. Krátce po čtyřicátém tahu se černý vzdal.

1:0

 

Ding – Caruana

 

diagram 6 

 

Zahájení proběhlo normálně, avšak tady začal neočekávaný průběh partie. Ding využil možnosti zahrát silné 1.Je5 a každý čekal odpověď 1…Jd5. Caruana se však nezalekl poziční oběti kvality (jistě si ji doma několik hodin připravoval) a odpověděl 1...Dxd4!.

2.Sxa8 Černá věž padla rychleji než věže Světového obchodního centra. 2…Dxe5 3.Sf3, Jd5 4.Dxc4

O sedm tahů později si milovníci taktiky jistě přišli na své:

diagram 7

 

 

Černý má třikrát napadeného jezdce d4 a krytého pouze dvakrát. Není možné ho znovu pokrýt. Když jezdec uhne, padne důležitý centrální pěšec d5. Jak z toho ven?

1.Jf3+!!, exf3 2.d4 (hrozí Dxf3), f4 3.dxc3, bxc3 4.Sf3, Vd3 a černý má lehkou výhodu díky aktivitě svých figur.

Dalo se hrát také 1.Jxe2+, Jxe2 2.d4, Sf4 3.g5, f3 4.gxf4, Jxf4

Dvojice střelců zajišťovala černému kompenzaci. Po výměně černopolných střelců držel černý rovnou pozici díky ovládání klíčové diagonály h1-a8.

 

diagram 8 

 

Zde hrál bílý 1.f6 a černý odpověděl 1…g6. Ti pozorní z vás se jistě zeptají, proč nevzít 1…gxf6, když bílý nemůže pěšce dobrat. Ano, nemůže! Neboť po 2.Vxg6 přijde 2…Ve2+!! a bílý prohraje: 3.Kh3, Dd7+ 4.g4, Sg2+ 5.Dxg2, Vxg2 6.Kxg2, Dd2+

1…gxf6 však není dobré, neboť místo braní má bílý tah 2.Vcf3 a nyní už vzít hrozí. Z tohoto důvodu se Caruana rozhodl pěšce přetáhnout a udělal dobře, neboť tím udržel rovnou pozici a o sedm tahů později se soupeři dohodli na rovném rozdělení bodu.

½

 

Jediným vítězem druhého kola se stal Grischuk, takže se na pořadí nic nezměnilo, v čele jsou stále Fabiano Caruana, Shakhriyar Mamedyarov a exmistr světa Vladimir Kramnik. V pondělí hráče čeká třetí kolo a pak zasloužený den volna.

Tipy na výsledky třetího kola:

 

Aronian – Kramnik 1:0

Caruana – Mamedyarov ½

Karjakin – Grischuk ½

So – Ding ½

 

Miroslav Janeček


Poslední úprava Pondělí, 12 Březen 2018 17:21
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.