TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Seriál Okresního přeboru v rapid šachu ovládl Kristián Havel
Seriál Okresního přeboru v rapid šachu ovládl Kristián Havel Tisk Email
Úterý, 27 Únor 2018 11:01

V Dolním Benešově byl v sobotu 24.2.2018 završen 4. turnajem letošní cyklus OP mládeže v rapid šachu Grand-Prix 2017/2018. Turnaje se pod vedením trenéra Martina Rella zúčastnila i početná výprava z našeho klubu. Nejlépe se v turnaji vedlo Kristiánu Havlovi, který vybojoval v kategorii U18 výborné 2. místo, které mu zajistilo prvenství v celém seriálu. V kategorii U13 pak ještě získal bronz Dominik Klapuch. Celkové výsledky seriálu bohužel stále nejsou zveřejněny.

 

Výsledky 4. turnaje: http://chess-results.com/tnr334698.aspx?lan=5&art=1&rd=7

 

 

A jak své působení v posledním turnaji viděl Kristián Havel si můžete přečíst z následujících řádků:

 

Vzpomínám si jaké to bylo, když jsem na Slezan přišel poprvé. Bez zkušeností, bez znalostí, rovnou do silnější skupiny. Zpětně musím uznat, že tehdejší dohady o mojí kompetenci trénovati pod Markem byly oprávněné. I když bych to v tu dobu nikdy nepřiznal. Od té chvíle však uběhlo mnoho času a i já ušel dlouhou cestu. Přesto by mě před sezónou ani nenapadlo pomyšlení na prvenství kterého jsme v sobotu dosáhli.

 

Dnes ráno jsem vstal. V krku mě bolelo a hlava mi třeštila, věděl jsem, že je můj den. Teď. Ještě před odjezdem jsem si připravil místo pro pohár. Tak moc jsem si byl jistý. Po třetím turnaji jsem začal počítat. V celkovém pořadí jsem zaujímal třetí místo. Přede mnou Jakub Křefký z Dolního Benešova a Hynek Moravec z Hradce nad Moravicí. Potřebuju je porazit.

 

První kolo tohoto turnaje mám již delší dobu spojené s jednoduchým bodem. Ani tento nebyl výjimkou. Z mých hodin neuběhla minuta a už jsem hlásil mat.

 

Druhá partie se nesla ve znamení mého klubového souboje s Dominikem Klapuchem. Dominik doplatil na neznalost zahájení a brzy ztratil figuru. Musím však vyzdvihnout jeho hru v materiální nevýhodě. Tempa která jsem já investoval do zisku jezdce využil můj oponent k uvedení mého krále pod silný tlak. A já musel opravdu dlouho počítat, abych se ubránil matu.

 

Třetí partii považuji za svůj klenot. Bezesporu to byla nejlepší partie, kterou jsem na turnaji zahrál a dost možná i má nejlepší partie v seriálu Grand prix. Mou obětí se stal Jakub Křefký, jeden z výše zmiňovaných aspirantů na titul. Křefkého naděje však vyhasly stejně rychle jako olympijský oheň v Pchjongčchangu.

 

Ve čtvrtém kole se svého bratra rozhodl pomstít mladší Křefký Ondřej. Zde se perfektně hodí upravená replika Standy Mlýnka: Když jsem víc než Křefký, budu logicky také více než odmocnina z Křefkého. Čtvrtý bod.

 

Ve čtvrtém kole mě svým heroickým výkonem potěšil Lukáš Palyza, který zahrál skvělou remízu s Hynkem Moravcem, mým druhým soupeřem v boji o celkové prvenství. K poháru mi nyní stačilo šest bodu. Tak jsem si dovolil prohrát v pátém kole s Tomášem Kučerou.

 

Šestou partii jsem, opět v bratrovražedném souboji s Lukášem Palyzou, proměnil ve svou exhibici poté, co jsem po oběti dvou figur dal působivý mat jezdcem.

 

Sedmé, poslední kolo. Věděl jsem, že je to blízko. V cestě mi stála už jediná soupeřka - Kateřina Janošová. Úvodními tahy 1.e4 c5 jsme se shodli na Sicilské obraně. Katka mě potěšila volbou otevřené varianty a já rozehrál svého oblíbeného Svěšnikova. Ovšem poprvé v tomto turnaji se mi stalo, že jsem ze zahájení stál hůř. Nu což, ve střední hře si, ale bílá lodivodkyně počínala poněkud ustrašeně, toho jsem využil k přejmutí iniciativy a dostal jsem své věže na sedmou řadu.

V koncovce se Kateřina dostala do časové tísně a stala se svolnější k nevýhodným výměnám. Výsledkem mi byla příjemná převaha dvou pěšců v jednoduché koncovce a rozhodující vítězství.

 

“Vítězem letošního ročníku Grand prix se stal…” Naposledy jsem vzepjal ruce k vítěznému gestu a nechal se unášet potleskem mých soupeřů.

 

Příští rok budu moci hrát tuto soutěž naposled a jsem připraven své prvenství obhájit.

 

Hrálo se v Dolním Benešově a dovolím si všem ctihodným čtenářům poradit. Vozte si sem vlastní toaleťák. Jeho absence na záchodech nás nemile překvapila.

 

Uvědomuji si ale, že jsem to nebyl jen já, kdo tohoto úspěchu dosáhl. Nebýt mé rodiny, která mi pro studium šachu ochotně poskytuje skvělé podmínky, skvělých trenérů a spoluhráčů, kteří mi v nejtěžších hodinách dodávali sebevědomí, nic z toho by se nestalo. Svým způsobem mě v mém tažení podporovali i zasvěcení spolužáci. A zvláštní dík patří mým soupeřům, kteří mě motivují k práci a lepším výkonům. Díky, že jste se mnou.

 

 

Kristián Havel

 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.