TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy P O S T U P D O 1. L I G Y
P O S T U P D O 1. L I G Y Tisk Email
Pondělí, 07 Duben 2014 23:50

Komentář k utkání 11. kola 2. ligy-F KVS EKODIVIZE Opava – Sokol Dobrá

Hráno dne 6.4.2014KVS EKODIVIZE Opava

 

 

Sokol Dobrá

 

Caletka Radomír, FM

2355

1 – 0

Lys Josef

2192

Nábělek Marek

2274

0,5 – 0,5

Slanina Miroslav

2164

Černín Radim, FM

2265

0,5 – 0,5

Holeksa Zdeněk

2181

Muratidis Nikos

2194

0,5 – 0,5

Kalivoda Zdeněk

2195

Židek Václav

2135

1 – 0

Štukner Šimon

2155

Mužík Martin

2155

0,5 – 0,5

Beseda Roman

2107

Rakús Pavel

2177

1 – 0

Čech Tomáš

2163

Záleský Karel

2043

0,5 – 0,5

Tvrdý Petr

1865

 

 

5,5 – 2,5

 

 

 

Před posledním kolem byly karty rozdány jasně. Pro jistotu prvního místa bylo nutné vyhrát jakýmkoliv rozdílem. S velkou pravděpodobností měla stačit i remíza. V posledním kole letošního ročníku 2. ligy F jsme přivítali soupeře ze Sokolu Dobrá. Tento tým je naším oblíbeným soupeřem, kterého pravidelně porážíme a tak jsme doufali, že si vítěznou sérii prodloužíme. Oba týmy nastoupily skoro s tím nejlepším, co jim soupisky nabízely. I tak jsme byli mírnými favority. Zápas se vyvíjel dobře. Černými se povedlo vyrovnat. Bílými jsme postupně získávali určitou převahu. S blížící se první časovou kontrolou se začaly pozice vyjasňovat. Nejprve skončila remízou partie na druhé šachovnici, když ani jeden z hráčů nechtěl riskovat v blížící se oboustranné časové tísni. O chvíli později přidal první celý bod Vašek Židek, kterému se povedla kuriózní série čtyř skoků po sobě následujících tahů, když každým tahem vzal soupeři pěšce. S výhodou čtyř pěšců si poradil bez větších problémů a brzy to jeho soupeř vzdal. Na ostatních šachovnicích jsme si udržovali většinou převahu, ale v blížících se časových tísních se mohla stát chyba. Po první časové kontrole se pozice vyjasnily. Nejprve přidal další výhru na naši stranu Pavel Rakús, když jeho soupeři vzal pěšce, šikovně přešel do střelcové koncovky a pak už to byla otázka techniky.  Další bod přidal Radek Caletka, který ve střední hře vypustil velkou výhodu, ale ve vzniklé koncovce měl stále převahu, kterou přeměnil v celý bod. Pouze remízovým koncem skočila také velmi dobře rozehraná partie Nikose Muratidise. Za stavu 4:2 nabídl soupeř Martinovi Mužíkovi remízu, který nad ní dlouho přemýšlel. A nakonec ji k radosti všech vzal. Za již rozhodnutého výsledku se dohodl Radim Černín se Zdeňkem Holeksou na remíze. V poslední partii se štěstím přidal půl bod i Karel Záleský, když na poslední chvíli pohrozil soupeři matem a ten se musel smířit jen s remízou věčným šachem. Tato remíza uzavřela výsledek celkového utkání na 5.5:2.5 a 1. místo a tím pádem postup do 1. ligy byl na světě. A nyní komentář jednotlivých aktérů:


 1. šachovnice Caletka Radomír 2355F – Lys Josef 2192F

foto 1 

Obrázek 1: FM Radomír Caletka

Poslední kolo 2. ligy a hra o postup do 1. ligy. Takže velmi důležitá partie. Nastoupil jsem bílýma proti panu Lysovi. Poslední dobou mám s tímto soupeřem velmi dobré skóre a tak není divu, že jsem chtěl partii vyhrát. Rozehrála se Benoni s 3…e5. Soupeř ovšem nerozehrál zahájení dobře a začal stavět figurky na poslední dvě řady. Této nepřesnosti jsem využil a začal útočit, viz diagram 1.

diagram 1 

Zde už stojí bílý na výhru, musí ovšem zahrát přesné 26. h6!, a po vynuceném 26…g6 přijde 27. Jxe7 Dxe7 28.Sg5 Vgf8 29.Vf1 s dalším Dh4 a jezdec na f6 padne. Toto jsem neviděl a zahrál 26.Vd1?! +/-. Partie pokračovala do následující pozice, viz diagram 2.

diagram 2 

Zde opět mělo přijít otevření diagonály a1-h8 tahem 29.h6! g6 30.Sc3 +-. Opět jsem to nezahrál a přišlo chybné 29. Sc3? a po 29…Jxd5 je pozice rovná. Dále partie přešla do koncovky (měl jsem sice možnost zahrát v 30. tahu Vxd5 a útočit sice s kvalitou méně, ale mít dobré šance partii vyhrát. Bohužel jsem pozici špatně ohodnotil a nešel jsem do toho) viz diagram 3.

diagram 3 

Zde se dopustil chyby můj soupeř a to tahem 34…Vb6? ( mělo se stát 34…Vgf8 35.Vhf1 s výhodou bílého) a po 35.Sd5! +/- má černý v koncovce velké problémy. Bílý dobere na c4, má silného pěšce e6, aktivnějšího krále i věžky. To vše mi pomohlo partii vyhrát. Ještě uvádím závěrečný diagram, kde se soupeř před matem vzdal, viz diagram 4.

diagram 4 

Přišlo 45.Vxe7?? ( tento tah vede do matu, ale i po lepším 45…Ve1 stejně přijde 46.Vxf6 s dalším Sf7 a bílý má figuru s vyhranou pozicí) a po 46.Vd8+ se soupeř vzdal. Přišlo by 46…Kh7 47.Sg8+ Kh8 48.Sf7+ Kh7 a 49.Sg6 mat. Dneska velmi živá partie :).

 

2. šachovnice Slanina Miroslav 2164F – Nábělek Marek 2274F

foto 2 

Obrázek 2: KM Marek Nábělek

V rámci přípravy jsem se podíval, s kým bych tak mohl hrát. Tipnul jsem to na Zdeňka Holeksu a že to bude nějaký sicilský drak. Za šachovnici však zasedl Miroslav Slanina. Po úvodním d4 jsem byl připravený rozehrát královskou indickou, ovšem můj soupeř zahájení zvolil netradičně a z královské indické sešlo. Přesto jsem celkem brzy vyrovnal a možná získal i mírnou převahu. Tu jsem však pár nepřesnými tahy ztratil a v rovné pozici vzhledem k dobrým ostatním pozicím jsem se dohodl se soupeřem na remíze.

 

3. šachovnice Černín Radim 2265F – Holeksa Zdeněk 2181F

foto 3 

Obrázek 3: FM Radim Černín

diagram 5 

V pozici na diagramu jsem ztratil zbytek času na zkoumání 28. Vf5?, které vede pouze k nerozhodnému výsledku (pole d1 kryje černá dáma). Mělo se stát 28. Vb3! s velkou výhodou bílého. Zahrál jsem slabší 28. b3? De4! 29. Ve1 Dc2! 30. Db4 Dc5, bílý má pouze malou výhodu a partie skončila remízou.

 

4. šachovnice Kalivoda Jiří 2195F – Muratidis Nikos 2194F

foto 4 

Obrázek 4: KM Nikos Muratidis

5. šachovnice Židek Václav 2135F – Štukner Šimon 2155F

foto 5 

Obrázek 5: KM Václav Židek

6. šachovnice Beseda Roman 2107F – Mužík Martin 2155

foto 6 

Obrázek 6: FM Martin Mužík

7. šachovnice Rakús Pavel 2177F – Čech Tomáš 2163F

foto 7 

Obrázek 7: KM Pavel Rakús

V rozhodujícím 11. kole 2LF byl mým soupeřem Tomáš Čech, o kterém jsem věděl, že je poměrně solidní hráč. Zahájení jsme rozehráli klasicky v mezích normy, okolo 15. tahu jsem ale začal cítit, že moje pozice začíná být horší, naštěstí soupeř asi někde nepokračoval přesně a hra se vyrovnala. Po výměně lehkých figur a jednoho páru věží vznikla pozice zachycená na diagramu č. 1.

diagram 6 

 

V té jsem zahrál 27.f4! a po 27...Dc5+ 28. Df2 musel soupeř vyměnit dámy a vznikla pro mě docela příjemná koncovka s pěšcem navíc (černý musí zahrát f6 a po Vd6 ztratí pěšce na c6 nebo e6). Pak začal soupeř dělat drobné nepřesnosti a všechno to vyvrcholilo v pozici na diagramu č.2.

 diagram 7

 

Tady po mém tahu e5 zahrál 40...fxe5?! a po 41. Vxe5 Kf7 42. Ve3 partie vynuceně přešla do střelcové koncovky, která je hladce vyhraná.

 

Komentář k celé sezoně:

Jsem rád, že jsem mohl týmu Opavy svými několika výhrami pomoci k postupu do 1. ligy. V každé partii jsem se snažil hrát na výhru, bylo to dané samozřejmě také tím, že jsem měl vždy o něco slabší soupeře, a moje strategie mi docela vycházela. Někdy jsem soupeře přehrál, někdy mi musel k vítězství více či méně pomoct, ale tak to samozřejmě v šachu bývá. V zápasech, ve kterých jsem nastoupil, měl náš tým vždy elovou převahu, a i když průběh nebyl pokaždé zcela podle papírových předpokladů, až na výjimku v zápase s Orlovou se nakonec tyto předpoklady potvrdily a tým svou sílu prokázal. Takže ještě jednou zopakuji, že jsem rád, že jsem byl součástí tohoto kolektivu, kterému se podařil docela pěkný úspěch, a se kterým si příští sezonu v rámci možností opět rád zahraji.

 

8. šachovnice Záleský Karel 2043F – Tvrdý Petr 1865N

foto 8 

Obrázek 8: KM Karel Záleský

Přípravě na klíčový zápas o postup jsem se věnoval podle možností, většinou jsem po půl hodině usnul. V posledních týdnech jsem na sobě cítil pokles formy oproti první polovině sezóny a absenci kvalitní herní praxe. Proto jsem si v sobotu zajel rozehrát se na superrapid do Bohuslavic a hlavně vyzvednout tam hodiny, abychom měli v neděli s čím hrát. Do klubovny jsem dorazil 40 minut před zahájením. 20 minut před zahájením utkání se objevil jeden hráč Dobré a venku pod oknem snídal nějaký zajíc, jinak nikde nikdo. V 10 však byli všichni na místě a mohlo se začít.

V partii se mi podařilo ze zahájení vyjít s rovnou hrou a ve střední hře jsem získal poměrně slušnou poziční výhodu, jenže s ubývajícím časem jsem nebyl schopen najít všechny detaily správného postupu a po ztrátě pěšce jsem o výhodu přišel. Po časové kontrole jsem se dopustil další chyby a přišel jsem o dalšího pěšce. Jedinou kompenzací byl uvězněný jezdec soupeře na g1, který nehrál. V koncovce mohl vyhrát můj soupeř, ale nabídnutou šanci nevyužil. Já jsem se taky dostal jednu chvíli k protišanci s reálnou šancí hrát na výhru, ale taky jsem to nenašel a tak výsledkem byla nakonec spravedlivá remíza věčným šachem, kdy jsem já hrozil matem a soupeř si nemohl postavit jednotahově druhou dámu viz závěrečná pozice po 64...Kg7.

 

diagram 8 

Tato vtipná pozice zpečetila naše vítězství a mohlo se jít lehce slavit do středověkých pivních sklepů.

 

 

Řekl bych, že jsme měli zápas celou dobu pod kontrolou a zaslouženě jsme zvítězili 5.5:2.5. Toto vítězství znamená celkové 1. místo, které zaručuje opavskému týmu návrat do 1. ligy po 10 letech. Myslím si, že je to velký úspěch, zejména proto, že tým byl tvořen jen z hráčů Opavska. Je třeba poděkovat našemu milému sponzorovi Karlovi Pavlíkovi, který nás dlouhá léta podporuje a jak se zdá, tak to přináší plody. Chtěl bych taky poděkovat všem hráčům, kteří dělali vše proto, aby odvedli výkon na úrovni svých maximálních možností a proto nebudu jednotlivé hráče hodnotit. Někomu se dařilo víc někomu méně, ale dohromady z toho je úspěch celého družstva. A je třeba poděkovat našim fanouškům, kterých přišlo na poslední zápas opravdu dost.

 

Ing. Marek Nábělek

kapitán KVS Ekodivize Opava

 

Fotogalerie ze zápasu:

foto 9 

Obrázek 9: Pohled na hráče utkání KVS Ekodivize Opava – Sokol Dobrá první tahy zápasu 1

 

foto 10 

Obrázek 10: Pohled na hráče utkání KVS Ekodivize Opava – Sokol Dobrá první tahy zápasu 2

foto 11 

Obrázek 11: Za pár tahů bude na 1. šachovnici hotovo FM Radomír Caletka přidá další bod na naši stranu.

foto 12 

Obrázek 12: Složitá pozice FM Martina Mužíka

foto 13 

Obrázek 13: Partie FM Martina Mužíka se začíná vyjasňovat.

foto 14 

Obrázek 14: A už to u FM Martina Mužíka vypadá jasně.

foto 15 

Obrázek 15: A už je konec partie FM Martina Mužíka s remízovým výsledkem.

Poslední úprava Pátek, 11 Duben 2014 09:13
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.