TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Komentář k utkání 10. kola 2. ligy-F SK Slavia Orlová B - KVS EKODIVIZE Opava
Komentář k utkání 10. kola 2. ligy-F SK Slavia Orlová B - KVS EKODIVIZE Opava Tisk Email
Úterý, 25 Březen 2014 19:16

Hráno dne 23.3.2014SK Slavia Orlová B

 

 

KVS EKODIVIZE Opava

 

Mrázek Lumír

2229

0,5 – 0,5

Nábělek Marek

2274

Kuboš Rostislav

2199

0,5 – 0,5

Černín Radim, FM

2265

Polok Kacper

2172

0,5 – 0,5

Muratidis Nikos

2194

Sieber Martin

2025

1 – 0

Židek Václav

2135

Trombík Karel

2017

1 – 0

Rambousek Jan

2001

Kopta Jiří

1960

1 – 0

Mužík Martin, FM

2155

Luczyk Petr

1931

0 – 1

Rakús Pavel

2177

Novák Jiří

1869

0,5 – 0,5

Záleský Karel

2043

 

 

5 – 3

 

 

 V desátém kole 2. ligy F jsme vyrazili pro poslední potřebné body do Orlové. Na všech šachovnicích jsme měli převahu. To bylo také dáno tím, že mnozí hráči Orlové mají elo mírně podhodnocené. Přesto jsme byli favority tohoto utkání a doufali jsme, že si potřebnou výhru připíšeme. Bohužel v tomto zápase se nám opravdu nic nepovedlo. Po remíze na osmé šachovnice v zablokované pozici se začaly naše pozice zhoršovat. Nejprve si první prohru v letošním ročníku 2. ligy připsal Vašek Židek. Jako třetí partie skončila na šesté šachovnici. Ovšem opět s nulou pro náš tým. Se štěstím se přece jen povedlo vyhrát partii Pavlu Rakúsovi, když dobře rozehranou partii zkazil. Chybu mu naštěstí vrátil i soupeř a tak jsme snížili. Remízový výsledek měla partie na třetí šachovnici, když podle mě z dobře rozehrané partie nedokázal vytěžit víc než remízu. Na první šachovnici se po boji a oboustranných chybách dohodli hráči na remíze. V lepší pozici odmítl remízu Jenda Rambousek, ve snaze získat z pozice víc. To se mu nakonec nepovedlo a nakonec z toho nebyla ani ta remíza. Poslední partii dohrával Radim Černín, který partii vedl od začátku velmi dobře. Nakonec se mu partii nepovedlo dovést do vítězného konce, když s nedostatkem času pokračoval nepřesně a jeho soupeři se povedlo vybudovat neprostupnou pevnost, takže už nebylo jak partii vyhrát, a tak se dohodl se soupeřem na remíze. Tento nepovedený zápas celkově znamenal naší první prohru v soutěži a to 3:5. A nyní komentář jednotlivých aktérů:

 

1. šachovnice Mrázek Lumír 2229F – Nábělek Marek 2274F

V 10. kole jsem nastoupil proti Lumíru Mrázkovi. Rozehrála se zavřená sicilská, kterou sám hraji za bílé. Toho jsem využil k vyrovnání. Hrál jsem hodně pomalu a opět jsem se dostal do časové tísně. V té jsem chyboval a tak získal velkou výhodu můj soupeř. Naštěstí ani můj soupeř nepokračoval přesně a nakonec jsem začal pomýšlet na výhru já. U partie se mi nepovedlo vymyslet, jak to vyhrát a ani Fritz na to v rychlosti nepřišel. Já jsem postupoval docela špatně a nemohl jsem zabránit věčnému šachu soupeře. A tak z toho byla asi spravedlivá remíza.

 

2. šachovnice Černín Radim 2265F – Kuboš Rostislav 2199F

diagram 1 

V pozici na diagramu jsem se už chystal zahrát vítězné 58. Kb5! a počítač ukazuje +9(!) pro bílého. S minimem času na hodinách jsem se ale zalekl oběti jezdce na f5 a neviděl jsem dráhu, kudy se vrátí bílý střelec k zadržení černého g-pěšce (po Sf7 jsem si vsugeroval, že pěšec d5 je stále kryt). Proto jsem zahrál slabší 59.Kc3? Kd8 60.Sb5 Kc7 61.b4 Kb6 62.Sd3 Ka7 63.Sc2? b5! a partie skončila remízou. Půlbod vyhozený z okna, ovšem utkání už bylo v tuto chvíli stejně rozhodnuté. :(

 

5. šachovnice Trombík Karel 2017F – Rambousek Jan 2001F

Dnes se mohlo rozhodnout o našem postupu do l. ligy, leč den byl zamračený, pršelo, soupeř Orlová se jevil, že hraje bez stresu, naše body nepřibývaly, a tak jsem se ocitl v situaci, kdy jsem byl nucen odmítnout soupeřovu remízovou nabídku. To není výmluva, protože jsem byl v tu chvíli přesvědčen, že vyhraji. Remíza by nestačila ani na remízu družstva. Moje výhra se nekonala. Ale bude lépe za l4 dnů, nechť ti nejlepší se dobře připraví na S. Dobrá, kterým jde o udržení a nepodcení je.

 

7. šachovnice Luczyk Petr 1931F – Rakús Pavel 2177F

V 10. kole byl mým soupeřem Petr Luczyk (1931), který měl v této soutěži zatím samé remízy. To jsem chtěl samozřejmě změnit, i když jsem měl černé figury a musel jsem vymýšlet nějaký rozumný plán. V zahájení jsem se dostal pod určitý tlak, postupně se mi ale podařilo soupeře přehrát a získal jsem výhodu díky silnému postavení své dámy v centru a lepšímu střelci, kterého jsem byl připraven vyměnit za soupeřova jezdce se ziskem pěšce. To se nakonec také stalo, soupeř se pokoušel o útok s dámou a věží po h-sloupci, ten jsem ale lehce odrazil a byl jsem připraven k rozhodujícímu průlomu. Nakonec jsem ale pozici zkazil a v časové tísni jsem musel zvolit pokračování, které vedlo k výměně všech 4 věží a do dámské koncovky s pěšcem navíc - počítač ji sice hodnotí jako cca +2.20 pro černého, ale přišlo mi, že by remízové šance bílého byly poměrně dobré. Proto jsem se rozhodl okamžitě vyměnit dámy, bohužel jsem ale s minimem času nespočítal, že vzniklá pěšcová koncovka je asi remízová.

diagram 2 

Obrázek 1: Pozice po tahu 40...cxd4

Soupeř dámy vyměnil a poté místo aby zablokoval moje pěšce na dámském křídle tahem 41. b4! s remízou, pokračoval okamžitě králem 41. Kg3?? a po 41...d3 a 42...a5! s dalším a4, a3 atd. nestíhá chytit krajního pěšce. Kdyby se trochu zamyslel, určitě by tah b4 viděl a i jeho 8. partie v 2LF by skončila remízou. Takto jsem si mohl připsat další výhru, i když tentokrát bohužel nestačila k celkovému zápasovému vítězství.

 

8. šachovnice Záleský Karel 2043F – Novák Jiří 1869F

Můj soupeř měl v letošní soutěži vynikající výsledky a byl nejúspěšnějším hráčem svého týmu s aktuální výkonností na úrovni KM, proto nebylo možné jej nijak podcenit. Partie byla relativně krátká a k žádné dramatičtější akci v ní tentokrát nedošlo. V zahájení jsem mohl postupovat přesněji a do pozice vnést výměnami více dynamiky, ale pozice, které by z toho vzešly, mi dvakrát nevyhovovaly. Proto jsem se rozhodl jinak. Vznikla tedy poměrně zablokovaná pozice mírně lepší pro černého. Když mi soupeř nabídl remízu, měli jsme za sebou cca 31 tahů a já už jsem to hrál na minutě, zatímco on měl 42 minut do první kontroly. Věděl jsem, že z pozice víc než remízu nedostanu, a tak jsem ji musel přijmout.

 

 

Zápas v Orlové znamenal naší první letošní prohru v soutěži. Naší prohry využili všichni naši konkurenti, kteří se díky výhrám ještě udrželi na dosah a tak postoupit můžou dokonce 4 týmy. Přesto vše máme ve svých rukou a pokud vyhrajeme, tak se nemusíme ohlížet na ostatní výsledky. V posledním kole přivítáme soupeře z Dobré, kteří jsou těsně nad sestupem, takže k jistotě záchrany by potřebovali vyhrát.

 

Ing. Marek Nábělek

kapitán KVS Ekodivize Opava

 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.