TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Komentář k utkání 9. kola 2. ligy-F KVS EKODIVIZE Opava – ŠK Zlín B
Komentář k utkání 9. kola 2. ligy-F KVS EKODIVIZE Opava – ŠK Zlín B Tisk Email
Pondělí, 03 Březen 2014 21:49

Hráno dne 2.3.2014KVS EKODIVIZE Opava

 

 

ŠK Zlín B

 

Caletka Radomír, FM

2355

0 – 1

Roubalík Jakub

2329

Nábělek Marek

2274

1 – 0

Šenkýř Martin

2186

Černín Radim, FM

2265

1 – 0

Hodovský Jiří

2129

Hromada Pavel

2191

0,5 – 0,5

Svoboda Rostislav

2063

Muratidis Nikos

2194

1 – 0

Kocián Miroslav

2015

Židek Václav

2135

0,5 – 0,5

Palica Jiří

1935

Rakús Pavel

2177

1 – 0

Phamová Xuan Mai

1785

Záleský Karel

2043

1 – 0

Fišer Vladimír

1688

 

 

6 – 2

 

 

 

V devátém kole 2. ligy F nás čekal souboj s průběžně druhým týmem soutěže, jímž byl ŠK Zlín. V průběžném pořadí na nás Zlín ztrácel dva body a tak jsme čekali, že k nám přijedou v plné síle bojovat o možný postup. Jaké ale bylo překvapení, když s patnáctiminutovým zpožděním dorazili do naší klubovny naši soupeři a sepsali svou sestavu na zápas. Z různých důvodů se našim soupeřům omluvilo několik hráčů základní sestavy a tak nasadili náhradníky, pro které to byla zkušenost, ale moc na body myslet nemohli. Naopak my jsme byli připraveni v plné síle a tak jsme byli jasnými favority. Ze začátku se zápas vyvíjel nejasně. Elová převaha se na šachovnicích ze začátku neprojevila, ale s ubíhajícím časem se partie začaly vyjasňovat v náš prospěch. Nejprve Pavel Rakús odebral soupeřce pěšce, za kterého neměla vůbec nic. Při posupném uplatňování udělala soupeřka v časové tísni hrubou chybu, po které došlo k rozhodujícím materiálním ztrátám a tak se raději vzdala. Druhá skončila partie na druhé šachovnici, kde se mi nakonec povedlo v oboustranné časové tísni vytěžit z tlaku rozhodující materiální převahu. V té době už vypadalo, že je o zápase rozhodnuto, jelikož Karel Záleský a Nikos Muratidis stáli na výhru a půlbod na zbylých šachovnicích neměl být problém. Po dohodě se mnou nabídl Pavel Hromada remízu ve vyrovnané pozici, kterou jeho soupeř přijal. Následovala výhra Karla Záleského, který získanou poziční převahu přeměnil ve vyhranou koncovku. V pozici, kde už byl naprosto bez šance, se jeho soupeř vzdal. Ve stejnou dobu realizoval materiální převahu ve věžové koncovce Nikos Muratidis a přidal čtvrtou výhru pro náš tým. Na zbylých šachovnicích se marně snažil bránit pozici Radek Caletka, když se rozhodl vzhledem k vývoji pozici zkomplikovat. Pozice se mu ovšem zhoršila a jeho soupeř se už o bod nenechal připravit. Nedobře rozehranou partii se povedlo nakonec díky nepřesné hře soupeře Vaškovi Židkovi převést do teoreticky remízové koncovky. Poslední partii dohrával Radim Černín, když po zahájení získal dva pěšce, které s mírnými potížemi realizoval až k výhře. Tím upravil konečný stav zápasu na 6:2. A nyní komentář jednotlivých aktérů:


 1. šachovnice Radomír Caletka 2355F – Jakub Roubalík 2329F

Dneska byl mým soupeřem Jakub Roubalík. Měl jsem bílé a rozehrála se Nimcovičova indická. Zahájení proběhlo v klidu viz diagram 1

diagram 1 

Zde jsem se šel projít a podívat se jak si stojíme. Vypadalo to špatně a tak jsem se rozhodl, že nebudu pokračovat 11.dxe5 Sxe5 s rovnou hrou, ale zkusím 11.Jb5!? (tento tah připouští za černého e4, ale říkal jsem si, že tato pozice se bude dát hrát na výhru, jelikož já budu útočit na křídle dámském a černý na královském). Bohužel mi tato pozice vůbec nesedla a já hrál jeden slabý tah za druhým. Soupeř hrál naopak velice dobře a moje pozice se stále zhoršovala. Nakonec jsem pozici nebyl schopen bránit, viz závěrečný diagram 2

diagram 2 

Zde černý zakončil hezkým 43…Vxe3!! -+. No co dodat. Šel jsem dobrovolně do pozice, která mi nesedla L. Příště si na to dám pozor.

 

2. šachovnice Šenkýř Martin 2186F – Nábělek Marek 2274F

Vzhledem k důležitosti utkání jsem se rozhodl na utkání připravit. Jelikož první dva hráči na soupisce odehráli všechny utkání, tak jsem čekal, že nastoupí i k tomuto utkání. Nakonec ale bylo všechno jinak. Proti mně nastoupil Martin Šenkýř, který je na čtvrtém místě na soupisce. Rozehrál jsem dračí sicilskou. Můj soupeř zahrál variantu, která se často nehraje. Já se rozhodoval, jak pokračovat. Nakonec jsem šel do ne zcela korektní oběti pěšce. Soupeř nehrál přesně a tak jsem za pěšce získal zajímavou kompenzaci. Hrál jsem však pomalu a brzy jsem se dostal do časové tísně. Ani já ani můj soupeř nepokračoval přesně a vznikla rovná pozice. Ve vzájemné časové tísni jsem pokračoval aktivně a vytvořil nepříjemné hrozby, které se s nedostatkem času špatně bránily. Nakonec přišla hrubá chyba, po které se pozice bílého rozpadla a můj soupeř se vzdal.

 

3. šachovnice Černín Radim 2265F – Hodovský Jiří 2129F

diagram 3 

Po výborně sehraném zahájení jsem trošku zprasil střední hru a docela dobře sehrál koncovku, takže po poradě s počítačem dnes zasloužený bod. Rozhodující okamžik nastal v pozici na diagramu, kde je černý pěšec na e4 kryt pouze zdánlivě - 15.Sxf6 Sxf6 16. Jgxe4! Sg7 17. Jxd6! a bílý stojí na výhru.

 

7. šachovnice Rakús Pavel 2177F – Phamová Xuan Mai 1785F

Mojí soupeřkou byla mladá holčina Xuan Mai Phamová (1785F), původem asi z Vietnamu, no po rodičích určitě. Když si sedla proti mně ke stolu, tak jsem ji odhadem tipnul na nějaký 13-letý zlínský talent, po pohledu na soupisku hostí jsem ale zjistil, že jí letos bude už 20.

Abych řekl pravdu, čekal jsem o něco málo elově silnějšího soupeře, přece jenom Zlín byl v průběžném pořadí na 2. místě a hrála se 2. liga, takže výkonnost hráčů by této soutěži měla alespoň trochu odpovídat. I když samozřejmě problémy se sestavou může mít každý. Vzhledem k tomu, že do mě v soutěžích většinou "buší" silnější nebo přibližně vyrovnaní borci, vůbec jsem nevěděl co od takové partie čekat. Tak jsem prostě zkusil hrát nějakou svoji klasiku a doufal jsem, že soupeřka dřív nebo později udělá nějakou tu chybičku, a ta povede k zisku dobré pozice nebo materiálu.

Rozehráli jsme přijatelnou variantu v mezích normy, soupeřka zvolila podle mě pochybný tah 7...Sf5?!, ale její hlavní chyba přišla v pozici na diagramu č.1

diagram 4 

- tady po 10. Je5 měla zahrát nejlépe 10...0-0 a pozice je sice lepší pro bílého, ale ještě se hraje. Místo toho zvolila špatný tah 10...Je4? a po 11. Jxe4 Sxe4 12. Sxe7 Dxe7 13. Sxe4 dxe4 14. Jxc4 ztratila úplně bez náhrady pěšce. Partie pokračovala dále, na diagramu č.2 už má bílý velkou výhodu.

diagram 5 

Zahrál jsem 22. Jd2 s cílem převést jezdce na pole c5 s ideou případného braní na b7 a ziskem druhého pěšce. Po 22...f5 23. Jb3 Dh6? (to už byla soupeřka ve velké časové tísni) následovalo ještě 24. Jc5 b6? (s posledníma pár sekundama) a po 25. Jxd7 se soupeřka vzdala.

S napětím jsem pak očekával, jak se zápas bude dál vyvíjet, protože některé pozice byly docela zajímavé. Nakonec se ale projevila síla družstva a podařilo se zvítězit výrazným rozdílem.

 

8. šachovnice Fišer Vladimír 1688 – Záleský Karel 2043

Utkání s druhým týmem v pořadí vyžadovalo speciální přípravu, což na 8. šachovnici není nic jednoduchého. Možných soupeřů bylo 11, takže jsem si prošel poctivě pro jistotu všechny. Normálně to nedělám, protože je to hodně náročné, nicméně šance na postup mě motivovala si ten čas udělat.

Zvolil jsem Pircovu obranu, což nemám moc obehrané, ale aspoň jsem měl jistotu, že soupeř taky ne. Takže se partie nerozhodovala v přípravě, ale v partii.

 

diagram 6 

 

Na diagramu 1 je pozice po 18.Dd2-e3. Potřeboval jsem nějak dostat věž na d4, k čemuž mi posloužila malá léčka, na kterou soupeř skočil. 18...Sc8!? 19.Dc5 Tento tah jsem odhadl přesně. Ještě to není chyba. 19...Jd7 20.Dd6?! Tento tah už je slabší. Měl se vrátit na e3 a pozice je rovná. 20...Db6! =+ Samozřejmě dámy neměnit. 21.Dd3 Jf6, 22.Dg3

 

diagram 7 

A nyní je vidět, že mohu zrealizovat původně zamýšlený plán a obsadit pole d4 svou věží. 22...Vd4, 23.Vxd4 Dxd4! Jedině takto. Lákavé 23...exd4, 24.e5 Je7, 25.Je4 Vxe5 vede sice k zisku pěšce, ale jen dočasně. Bílý by v následné kombinaci získal pěšce zpět. 24.Ve1 Jxe4!, 25. Vxd4 Jxg3, 26.Vd6 Jxe2, 27.Jxe2 c5!? Odevzdávám získaného pěšce za poziční výhodu, kterou pak postupně uplatňuji v koncovce až k výhře (viz partie pod článkem).

 

 

 

Tento zápas byl nakonec jasnou záležitostí, i když prohra 2:6 byla pro naše soupeře možná až moc krutá vzhledem k průběhu zápasu. Touto výhrou jsme zvýšili náš náskok dvě kola před koncem na pět bodů před Zlínem a Přerovem, který deklasoval VOKD Porubu 7:1. Poslední krok k postupu snad uděláme již v příštím kole v Orlové.

 

Ing. Marek Nábělek

kapitán KVS Ekodivize Opava

 

Fotogalerie ze zápasu:

foto 1 

Obrázek 1: Pohled na hráče utkání KVS Ekodivize Opava – ŠK Zlín od první šachovnice

foto 2 

Obrázek 2: Pohled na hráče utkání KVS Ekodivize Opava – ŠK Zlín od osmé šachovnice

foto 3 

Obrázek 3: Souboje na 1. - 5. šachovnici

foto 4 

Obrázek 4: Souboje na 6. - 8. šachovnici


 

Poslední úprava Pondělí, 03 Březen 2014 21:53
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.