TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy KP 1. kolo Baník Havířov B – Slezan Opava B
KP 1. kolo Baník Havířov B – Slezan Opava B Tisk Email
Středa, 07 Říjen 2020 00:05

V letošním KP je náš tým favoritem na sestup, proto jsme jeli na první kolo do Havířova jistě s pokorou ale zároveň s nadějí, že dobrý start do soutěže proti jednomu z ‚hratelných‘ týmů by nás mohl nastartovat směrem k záchraně. A šance na body jsme vskutku měli, mohli jsme bodovat naplno nebo aspoň se o body se soupeři rozdělit – nakonec jsme však odjížděli s prázdnou.

Začalo to dramaticky již v Opavě. Původní rozpis od pana Záruby (nikoliv Roberta) udával začátky zápasů na 10:00. Když přišel v minulém týdnu mail od kapitána Martina se sestavou, tak jsem se pozastavil nad tím, že sraz je 8:50. Vždyť za deset minut se do Havířova jistě nedostaneme, a to ani kdyby řídil Milan Kratochvíl. Zeptal jsem se na to Martina, a bylo mi řečeno, že zástupce kapitána má přece znát rozpis, a že se hraje v deset. Ups!

Uznal jsem chybu, ale nebylo pro mě velkým překvapením, když poměrně záhy přišel další email od Záruby, ve kterém již byl opravený čas začátků zápasů na 9:00. Martin tedy rozeslal mail našemu týmu, že sraz je o hodinu dříve, v 7:50, tento mail ale ne všichni četli a tak se stalo že náš milý řidič, Karel Pavlík, musel po Martinově telefonátu pořádně šlápnout na plyn svého elegantního černého Audi. Nicméně dorazili jsme do Havířova pouze s asi desetiminutovým zpožděním, což byl vzhledem k situaci úspěch. A nyní již k utkání.Přišel, viděl, remizoval. Tak bych popsal výkon Karla Pavlíka, který hrál španělskou za černé a přijal remízu podle mého odhadu asi po hodině hry. Soupeř byl trochu silnější, takže solidní vstup do sezóny, děkujeme za půl bodík i za odvoz.Jako druhý skončil na osmé desce Domča. A to byla jedna z těch partií, kde jsme ztratili body zbytečně. Partii jsem si přehrál a Dominikův výkon se mi navzdory prohře líbil. Proti silnějšímu soupeři se nezalekl ostřejší pozice a hrál sebevědomě. Našel pěkný motiv, který vedl do kombinační výměny (ti kdo mě znají jistě chápou proč se mi to tak líbilo). Soupeř dokázal s Domčou držet krok, ale i tak se dostal pouze do remízové koncovky. Tam se však ukázala jistá nezkušenost Dominika, když si nedal dobrý pozor na soupeřovy šance, hrál možná trochu rychleji, než si to pozice vyžadovala, a udělal hrubku:diagram 1

1.De7? Dd4! a bílý nemůže zachránit střelce. Opravdu škoda! Pozice se dala v klidu hrát.

Jako třetí jsem dohrával já. Soupeř mi poskytl dáreček už v zahájení, když si nevšiml lehké taktiky a musel odevzdat dvě figury za věž. Celou partii pak tahal za kratší konec a bránil se bez šancí na výhru, pouze doufal v remízu. Já ovšem ne a ne zavěsit, výhoda mi proklouzla mezi prsty a byla z toho remíza. Další partie, kde jsme mohli bodovat více, na mou obranu nebyl jsem zcela fit a před zápasem jsem si říkal, že remíza bude dobrá.O naši první výhru a vyrovnání zápasu se zasloužil kapitán Martin Rell. Martin hrál za černé sicilskou proti silnějšímu soupeři, měl jsem tedy trochu obavy, neboť to je od jeho oblíbené anglické na míle vzdálené. Martin to však zahrál v jednu chvíli tak pěkně (nebo soupeř tak špatně), že si to zaslouží diagram:diagram 1

Černý na tahu. Martin našel výborné 1…Vfd8, odtažných šachů bílého se nebojí. Soupeř má nyní možnost vynutit věčný šach pomocí dvojšachů. Vybral si však to nejhorší možné pole pro odtah: 2.Jg4+??? Vxd4 3.Vxd4 Sc5 4.Vd1 Vd8 a je po partii.

Martin byl tak hodný, že sám přispěl svým ‚krátkým shrnutím‘:

Každou soutěž je prima začít výhrou, jelikož se od toho odvíjí další partie i sebevědomí. Mně se tentokrát hrát vůbec nechtělo, měl jsem myšlenky celý týden úplně jinde a zároveň i prožíval jedno velké osobní zklamání. S tím vším jsem se zasmušilý pohyboval v neděli ráno po bytě a marně bloumal nad lepší perspektivou. K tomu nádherně bubnoval déšť, takže skvostné vyhlídky na pár hodin strávené časem, když se mi fakt nechce. Opravdu už Tě chápu Marku…

Mrzutá nálada mě přešla při čekání na ostatní členy, nechtěl jsem jim zkazit den i chuť do hry. Když jsem dorazil na místo, tak najednou všechno zlé kamsi odešlo a partii jsem sehrál mimořádně uvolněně i docela kvalitně. V Sicilské hře jsem se za černého cítil příjemně, podařilo se mi vyrovnat hru, ale problém byl s časem, když jsem měl po 20 tazích na hodinách už jenom 25 minut. Za několik tahů dospěla pozice zcela do rovnováhy a naskytla se i možnost vyměnit další figurky a hrát koncovku s nestejnobarevnými střelci, takže volba remízy zněla rozumně.

Soupeř se rozhodl remízu nevzít a přejít do jiné pozice, kde vytvořil obrovskou hrubku, kterou jsem spočítal a takticky vyřešil na jedničku. V koncovce o figuru více jsem odehrál svůj nejlepší part a došel si pro vítězství nad silnějším soupeřem.

Výkon byl nadprůměrný, určitě je zde plno možností, jak se ještě zlepšit, dneska jsem nebyl měnič, takže mírné zlepšení a dokázal jsem potrestat i soupeřův přehmat. Raději bych však svůj bod vyměnil za bodíky pro naše družstvo. Spíše doufám, že do dalších partií vložím více nadšení.

Co dodat, gratulace k nadprůměrnému výkonu.Za vyrovnaného stavu jsem si šel na pět minut zdřímnout na lavičku s tím, že to bude ještě na dlouho. Proto jsem byl překvapený, když za chvíli přišel Martin a řekl, že už se hraje jen jedna partie.

Co jsem se díval, tak poměrně přesvědčivě prohrál Honza Hromada, kterého soupeř přetlačil. Nevadí, děkujeme za bojovnost a za odvoz a příště to třeba vyjde lépe.Větší překvapení pro mě byla prohra Tomáše Kučery, jehož pozici jsem hodnotil jako lepší, ale byla dost ostrá a člověk se v tom lehce zamotá… Každopádně tohle byla další partie kde jsme mohli bodovat a nebodovali.Naši druhou výhru si připsal na první desce Pavel Gemsa v partii, které, a to přiznávám, příliš nerozumím. :D

Každopádně tam bylo hodně manévrování a různých kliček, než se najednou dost otevřelo královské křídlo a rozhodlo to, čí král byl více v bezpečí. Pavel vyhodnotil jemnůstky pozice lépe než soupeř a partii zakončil zardoušením soupeřova krále. Je vidět, že na první desce máme opravdovou oporu.Prohrávali jsme tedy o bod a jako poslední hrál Kristián koncovku stejnobarevných střelců s pěšcem méně, takže šance na jakékoliv body byly pryč. Bohužel si úplně nevybavuji, jak se Kristián do té koncovky dostal, každopádně půlka lidí jela domů a Kristián se snažil partii udržet. Všichni jsme si však mysleli, že koncovka je prohraná a taky byla, takže konečný výsledek byl 3:5 v náš neprospěch.Druhé kolo je za tři týdny a bude to slavné derby, kde předpokládám, že článek bude psát tak jako loni vítěz. Takže já budu tentokrát od toho oproštěn. Nebo ne…??


 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.