TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Doba ruškova
Doba ruškova Tisk Email
Úterý, 06 Říjen 2020 23:58

Fotogalerie: https://www.slezanopava.cz/sachy/fotogalerie/category/45-2020-10-06-21-50-37.html


To by člověk neřeknul, co teho v životě ešče zažije. Sic sem už stary cyp, ale ešče ni tak stary, abych se všeho teho dožil. Narodil sem se v době socializmu. To sme se fšecy oslovovali soudruhu, soudružko, tykali si, povědali češč robotě a oslavovali česke či světove hrdiny komunizmu jako byl Lenin, potem Stalinov, Brežněv, Castro či Hoči Min, Gottwald či Husák. Světovi teroristi z Palestiny (ni ze Štěpankovic) byli naši kamaradi. Třydni boj se proměnil v ryk kontraverznich hesel typu Ať žije KSČ, Se Sovětským svazem na věčné časy, Republice více práce, to je naše agitace a dalšich cypovin. Fšecy zarobili skoro stejně, rozdil par korun a najvic zarobli dělňasi. To sem byl dycky nasmoleny, že oni se enem vyučili a měli vic chechtaku než ja, vysokoškolak. Fšadě se kradlo, ale nikomu nic něchybělo. V obchodach tež zas toho moc něbylo. Na urlab se jezdilo enem na vychod. Ale zato zdravotnictvi, škola bylo zadarmo, robota jista, bo gdo nechcel robič, šel za katr za přyživnictvi. To byla taka rozporuplna doba s diktatem z Moskvy.A potem přyšel Havel s tum svojum sametovum revolucum a demokracium. To zas byla doba raneho kapitalizmu v Čechach. Do roboty sem mušel chodčič, to jo, bo gdo by živil familiju. Ale kemu se něchcelo, ten byl doma na podpoře nebo chytal lelky. Demokracia je fajna věc, ale k temu muši člověk dospěč. A někeřy dospěli dřyv, někeřy pozdějc. Tak to tež potem dopadlo, krachovali firmy, banky, fšecko kupil za babku zahranični kapital. To se musel Karl Marx obracač v hrobě, že na jeho slova došlo. Monopol už nigdo něma, enem konkurence roste ve fšech odvětvich. Ale na druhu stranu zas byly plne kšefty, ludi mohli rajzovač po celym světě, když na to měli, mohli zarobič velke chechtaky, gdyž to uměli. A k temu fšemu globalizace. Vznikaju i u nas nadnarodni firmy, začina konkurence medzi velkymi staty, začina se šermovač a harašič nejprv slovami a potem i zbraněmi.

Na ten burdel se už panbiček němoh divač a poslal na zem koronavirus. Nejprv ho vyzkušal v Čině, bo tam se ti ludi množi a robi jak hlupi. Bo tež hodně rajzujou po zeměguli, tuž to roznesli do celeho světa. Co to je koronavirus? To je taka mala sviňa, bacil, kery vas nakazi jako chřypajzna, ale gdyž stě oslabeny či mače malo protilatek, tak vam to sežere pajšl a vy se udusiče. Najhorši na tym je, že umiraju hlavně senioři. No prostě panbiček vidžel z teno něba, že už nas tu je moc, tak to chtěl zrobič lidskym zpusobem, nejslabši mače padaka. Naraz tu byla světova pandemia jak hrom. Jak s ni bojovač? Na nas na Čechy si panbiček hned tak nepřidže. Bo sme v centru Evropy, sme naklonovani několika narody a tak nas hned tak cosyk nepřekvapi a neskoli. Naš premier, slovak Babiš to vzal manažersky do svojich ruk jak v Agrofertu a hned zavedl nova protiepidemiologicka opratřeni, nastala doba ruškova. Dycky sem se chlamal, gdyž sem v telce viděl čiňany s ruškama. A fčil to bylo u nas. Fšecy naraz mušeli nosič rušky. Ale kaj je vzač a nekrasč? Statni rezervy male, v lekarnach žadne, v nemocnicach minimalni. A tu sme se projevili jako silny narod. Fšecy, co měli šici mašiny a uměli to, začali šič rušky. Firmy, ludi, roby, chlopi, co mělo ruky a glovu, tak šilo. Ta ruška měla člověka ochranič od nakazy, aby ju tym čuchometrem nevdechnul. Babiš tež přyjal ruzna opatřeni, že němame vychazač z domu, pro seniory specialni hodžiny na nakup, zavřel hranice a plno inych nařizeni a doporučeni. Někerym to něbylo vhod, ale zrobil to dobře, cely svět nam placal rukama.

Ja sem se s robum zavřel doma, bo sme ryzikova grupa. Na nakupy sem posilal enem ju, bo to je jeji hoby. Ale enem pro to najnutnějši do Hrušky, do supermarketu enem raz do tydňa, ať mi tu potvoru nepřinese dodom. Spočatku, v polovině marca, bylo ešče zima, tuž na zahradku sme němohli išč. Jedina zabava tak byla telka. Rano sem spal skorem do osme, pak cosyk pojesč, něco po bytě zrobič a už tu bylo na prima-love prostřeno, potem na nově co na to češi. Oběd, poledni klud, kafe a od štvrte hodžiny ma roba na prima-love svoju turecku telenovelu do šeste. To ja si užival u kompjutra, projel sem novinky a čistil svoju elektronicku poštu, bo mi fšecy pišu. A ja na oplatku jim posilam to, co dostanu od druhych, takže same cypoviny, ale ludi se muši v tym čase čimsyk zabavič, no ni? Nahe baby, srandovni videa, cestopisne obrazky, humorne hesla ze života i o koronaviru. Něgdy fakt sranda jak cyp. Na co ti češi nepřidu a nevymysli. V pul sedme je na čt 1 Hama s jeho sutěžou, potem zpravy a pak večerni program. Každy džeň. No to už pak byla nuda jak cyp. Enem telka, bo roba na nic ineho není. Gdyby aspoň v te telce dali nějake porno či co podobneho na rozpruděni krve, to by se zabavili i ini ludi. Dyť fšecy byli doma zavřeni, nikoho stě venku nepotkali. S robum sme řykali, že to budže zase děcek, bo co ti mladi maju robič. To něbudu husakove děcka, ale babišove děcka. I když . . .Mače mač odstup od každeho člověka dva metry. A jak to mače robič, my chlopi přece nesme černoši!

A jak sem se popasoval s tyma ruškama? Nakoněc nam je ušila jedna znama. Ale možu vam řec, že s tum ruškum sem byl na nervy. Obdivoval sem ty ludi, keři s ňum museli robič cely džeň. Když sem musel s robum išč na nakup, musel sem mač rušku. Po par minutach sem malem kolaboval, bo sem guvno vidžel, zle se mi dychalo a roba enem nakupovala, ona byla ve svým živlu. A najhorši bylo, že vas zdravili ludi a vy ste nevědželi, gdo to je. Gdyž sem se podžival do špigla, přypadal sem se jak bankovni lupič a pytal sem se ho, kery ty sy . . .


Poslední úprava Úterý, 06 Říjen 2020 23:59
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.