TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy
Šachy - Aktuality
Jihočeská metropole odolala náporu Šotků! Tisk Email
Pátek, 11 Září 2020 12:36

Na České Budějovice existují pouze dva názory, ten první nám klade na srdce, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, kdežto ten druhý se opírá o jednoduchou tezi, že toto město nesmíme ani vyslovit. Pokud máte už tak zamotanou hlavu, tak si na to raději sedněte, obě teze totiž vymyslel ten samý autor, jehož jméno je Jára Cimrman. My se vydáme po jeho stopách pomocí Posla z Liptákova.

Na Mistrovství ČR v Rapid šachu (naše kategorie H 10) se snesla temná mračna, hejno netopýrů z daleké provincie chtělo přerušit i tuto akci, ale nepočítali s tím, že si pořadatelé pořídili na hostování Drákulu, takže jsme mohli v pátek 04. 09. vyrazit nejprve autem směr Ostrava a následně vlakem přes Prahu, kde jsme se naštěstí obratně vyhnuli nechvalně proslulému parku „Sherwood“, abychom poté zavolali Bedřichu Smetanovi (slyšel nás!), který nám poslal jako dárek na čas připravenou Vltavu, se kterou jsme, již radostně uháněli směr Tábor, kde nás přepadli Husité, a tak jsme jako trest za prohru museli cestovat do Veselí nad Lužnicí busem.

Poté už nás konečně uvítaly České Budějovice, malebné nádraží, ale kompletně rozkopaná hlavní silnice, takže najít autobusovou zastávku bylo jako hledat jehlu v kupce sena. Autobus měl zpoždění, jelikož na jiné zastávce vznikl požár, inu kam přijede náš klub, tak se zkrátka něco děje! Po 8 hodinách jsme se dokodrcali na vysokoškolské koleje Jihočeské univerzity, kde se nám hned na druhý pokus podařilo najít místnost pro registraci na turnaj. Po úspěšné registraci jsme shlédli náš krásný pokoj 1+0 a šli na večeři. Pokud někdy budete pracovně v Českých Budějovicích nebo jen projíždět, tak vřele doporučuji restauraci U Flíčků, vynikající kvalita jídla i pití + příjemná i ochotná obsluha.

f1

Dobrou chuť :).

Celý článek...
 
ŠACHY - informace k náboru do šachových kroužků Tisk Email
Pondělí, 31 Srpen 2020 11:37

f1

Rádi mezi námi uvítáme stávající i nové zájemce o královskou hru. Vhodné od 6 let věku. Více informací v sekci Šachy nebo přímým kliknutím na fotku. Stačí se dostavit v den zahájení kroužku v době od 15:00 do 16:30. Není nutné se přihlašovat předem.


šachový kroužek mládeže - informace rodičům a zájemcům o členství v kroužku mládeže


Jednou z dlouhodobých priorit činnosti šachového oddílu Slezan Opava je výchova nových šachistů z řad mládeže. Kroužek je určen všem zájemcům od 6 do 19 let, začátečníkům i pokročilým. Tréninkovým dnem je vždy pátek od 15:00 do 16:30 (1. skupina - základní úroveň) a od 16:45 do 18:15 (2. skupina - mistrovská úroveň). Tréninkových dnů bude od září 2020 do června 2021 cca 33. V době prázdnin nebo státních svátků trénink neprobíhá, avšak v posledních letech pravidelně pořádáme letní příměstský šachový tábor. V případě zájmu o individuální trénink mimo stanovený čas je možno se dohodnout s trenéry na základě osobní dohody.


V sezóně 2020/2021 budeme vést šachové kroužky v těchto místech:

místo termín trenér úroveň
TJ Slezan, B. Němcové 20, Opava pátky 15:00 - 16:30 (od 11.9.2020) Ing. Karel Záleský, trenér 2. třídy, Martin Rell, trenér 4. třídy začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí
TJ Slezan, B. Němcové 20, Opava

úterky 16:00 - 17:30

(od 15.9.2020)

Martin Rell, trenér 4. třídy
začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí
TJ Slezan, B. Němcové 20, Opava

pátky 16:45 - 18:15

(od 18.9.2020)

Bc. Radomír Caletka, trenér 3. třídy pokročilí
ZŠ Vrchní, Opava bude upřesněno (nejdříve od října)
Mgr. Martin Pardy, trenér 2. třídy začátečníci a mírně pokročilí
ZŠ Otická, Opava bude upřesněno (od října) Karel Chwistek, trenér 4. třídy začátečníci
ZŠ Slavkov čtvrtky 13:30 - 15:00 (od října) Ing. Antonín Vilášek, trenér 4. třídy začátečníci a mírně pokročilí
MŠ 17. listopadu, Opava úterky 13:00 - 13:45 (od října) Ing. Antonín Vilášek, trenér 4. třídy začátečníci
MŠ Vaníčkova, Opava pondělky 13:00 - 13:45 (od října)
Ing. Antonín Vilášek, trenér 4. třídy začátečníci


Šachy jsou sportem, uměním i zábavou dohromady. Vhodné jsou prakticky pro každého, kdo je alespoň trochu hravý nebo soutěživý a není příliš líný. Naučit hrát šachy dokážeme každého. V mnoha zemích světa se výuka šachu stala součástí povinné školní výuky, když bylo zjištěno, že šachy dokáží v dětech všestranným způsobem rozvíjet nejen myšlení, ale také osobnost a sociální dovednosti. Za optimální považujeme výuku po dobu 3 let na 1. stupni základní školy (doporučujeme začít hned od 1. třídy). Co šachy přináší dětem si můžete přečíst tady:http://www.sachydoskol.cz/. Tento projekt aktivně podporujeme.


Tréninky v klubovně šachového oddílu Slezan Opava, která se nachází ve 2. patře budovy TJ Slezan v Opavě na ulici Boženy Němcové 20 probíhají vždy v pátek, podrobný rozpis viz sekce harmonogram.náplň a obsah tréninku:


Trénink je podle obsahu a náročnosti rozdělen do dvou skupin:


1. skupina je určena pro začátečníky a mírně pokročilé šachisty.
V 1. skupině je tréninkový program zaměřen na osvojení si základních technik a možností šachové hry. Probírají se základy jednotlivých zahájení, jednodušší postupy ve střední hře a základy koncovek. Taktika a strategie je vysvětlována na jednoduchých snadno pochopitelných úlohách.


2. skupina je určena pro pokročilejší a zkušenější šachisty.
Ve 2. skupině je tréninkový program zaměřen na složitější techniky šachové hry. Probírají se jednotlivé varianty zahájení včetně vedlejších variant. Střední hra a koncovky jsou probírány komplexněji. Strategie a taktika je vysvětlována na složitějších příkladech z praxe.doplňkové aktivity mimo šachový kroužek


Doplňkovou součástí komplexního rozvoje mladých šachistů je kromě vlastní domácí přípravy také účast na soutěžích a turnajích mládeže, kterých je během sezóny pořádáno celá řada, a kterých se naši mládežníci pravidelně zúčastňují. Teprve zde se dá porovnat, jestli se tréninková píle zúročí v dobrém výsledku v souboji s jinými stejně starými šachisty, anebo se naplno odhalí hráčovy herní slabiny.


Poslední úprava Pátek, 11 Září 2020 12:41
 
Jeseník Open 2020 – Krev, pot a slzy Tisk Email
Čtvrtek, 27 Srpen 2020 11:58

Zdravím, milí šachoví přátelé! Dovolte, abych zde podal krátkou zprávu o našem devítidenním pobytu v Jeseníku, kde jsme se zúčastnili turnaje Jeseník Open, z našeho klubu ve složení Martin Rell, Dominik Klapuch, Karel Záleský, Robin Olšar a má maličkost.

Několik dní nám také dělal společnost Marek Nábělek, který nehrál turnaj, ale přijel za přírodními krásami Jeseníků a zahrát si doprovodný turnaj v blesku, ve kterém obsadil skvělé druhé místo a potvrdil, že v blitzkách je to pořád stejný zabiják jako zamlada.

F1

z výletu do Rychlebských hor (foto Karel Záleský)


Poslední úprava Čtvrtek, 27 Srpen 2020 11:59
Celý článek...
 
Krajská soutěž 2019/2020 Tisk Email
Úterý, 30 Červen 2020 14:33

RC: Je neděle 28.6.2020 21:00 a venku krásně prší, a byl jsem požádán, abych zhodnotil letošní sezónu v Krajské soutěži družstev. Konkrétněji spíše výkony svých svěřenců. Navíc nikoho jiného bych si ani nedovolil ohodnotit, protože vlastně ani nevím, že hráli v našem týmu Slezan Opava C, buď odehráli málo zápasů, nebo jsme se míjeli. Budu stručný. Svůj výkon hodnotit nebudu, bylo by to egoistické a hlavně neobjektivní :).To nechám na jiných a tak začnu dle pořadí v soupisce.

V minulé sezoně jsem si vyzkoušel vedoucí úlohu v týmu, i proto jsem se rozhodl, že dám tomu ještě jeden rok, abych si případně vychoval i nástupce, kterému předám své žezlo. Druhá sezona je obvykle nejtěžší, jelikož v první nikdo nečeká zázraky a popasuje se s tím, pokud uděláte nějaké chyby. Ve druhé se však už určité chyby neodpouští, protože z nabytých zkušeností by se člověk měl poučit a vhodně jich do budoucna využít.

Průběh celé sezony byl jako na houpačce, střídaly se nám pěkné výkony i s občasným fiaskem. Dále jsme společně prožívali nádherné chvíle, naplněné smíchem i radostí, ale taky jsme poznali smutek, úzkost i zoufalství. Než jsme stačili dohrát, tak naše poslední 2 kole přerušil COVID 19, který nemilosrdně útočil ze vzduchu, a my si opět mohli připomenout, že život je velmi vzácný a strach o naše blízké je na místě.

Bilance venkovních a domácích zápasů je neuvěřitelně rozdílná. Venkovní zápasy znamenaly pravidelnou sbírku mnoha bodů, kdežto domácí trápení nás provázelo celou sezonu. Možná jsme byli i mírně svázáni větším očekáváním, každopádně téma domácích zápasů je jednou z několika věcí, na kterých bude potřeba do budoucna zapracovat. Nyní bych rád věnoval každému spoluhráči pár řádků, dříve než však začnu, tak mi bylo ctí být s každým právě v tomto týmu.1. FM Radomír Caletka

f1

2 opavské legendy, vlevo náš nejlepší trenér i mentor Radek a vpravo vynikající šéftrenér i úžasný taktik Marek Nábělek!

Určitě jste už někdy slyšeli o tom, že každý člověk je nahraditelný, ale ne každá náhrada je dostatečně dobrá, aby zaplnila prázdné místo. Radek byl naše opora nejen v šachu. Odehrál každou partii, kterou mohl, počínal si výborně a svým přístupem dával naději nám ostatním. Bez něj by se případně další sezonu hrálo těžko.

Na druhou stranu všechny jeho dobře mířené rady i trefné komentáře si bereme k srdci, takže pokud jich budeme využívat, tak s námi bude Radek takto pořád, i když bude třeba zrovna vítězit v Extralize. Chci Ti moc poděkovat za Tvou pomoc a velmi si toho všichni vážíme, že jsi trávil části víkendů právě s námi!


Poslední úprava Úterý, 30 Červen 2020 14:35
Celý článek...
 
Domácí prohra nás stála bronzové místo! Tisk Email
Pondělí, 29 Červen 2020 16:32

Před sezonou by se každý podivil nad tím, kdyby právě naše družstvo přebíralo pomyslné medaile za třetí místo v krajské soutěži. Před posledním kolem i v jeho průběhu se však tato možnost více než reálně vyskytla. Samozřejmě, že by nám pomohla i řada okolností, ale kdo chce něčeho dosáhnout, tak by měl jít i tomu štěstí naproti.

Nám se do sestavy vrátila jistota v podobě Radka Caletky na první šachovnici, a to je ta nejlepší motivace, aby i všichni ostatní zabrali a pokusili se urvat jakýkoliv bod. Proti nám nastoupil tým z Ludgeřovic, potřebovali bodovat a nejlépe vyhrát, aby měli jistotu záchrany. My chtěli taky vyhrát, takže neproběhlo žádné taktizování a navzájem jsme se do toho pustili s vervou.1. šachovnice: FM Radomír Caletka (2302) vs. Vladimír Škrle (1860)

Na poslední zápas sezóny jsem se těšil. Našim soupeřem byl tým Ludgeřovic, který hrál o udržení, a nám už o nic nešlo. Dalo se tedy předpokládat, že nastoupí v co nejsilnější sestavě. Mým soupeř byl Vladimír Škrle. Měl jsem bílé a rozehrála se Grünfeldova indická obrana. Soupeř hrál dost pasivně a dostal se ze zahájení do hodně špatné koncovky. Bohužel jsem nehrál přesně a v pozici na diagramu mohl černý vyrovnat

d1

Černý zahrál 26…Vd8? (mělo přijít silné 26…f5!, kde ale černý musí vidět 27.fxe5 fxe4+ 28.Kd4 Sxd5! (to soupeř neviděl) 29.Sxd5 Vd8 30.Ke3 Vdxd5 31.Vf1 s rovnou hrou) a přišlo 27.fxe5 fxe5 28.Vf1 a černý ztrácí pěšce (b6 nebo h7) a tím i partii. 1:0

Radek odehrál v podstatě celou partii s naprostým klidem i přehledem. Svým výkonem nám dost pomohl a jeho přístup budiž nám ostatním inspirací do dalších zápasů.


Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.