TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy
Šachy - Aktuality
Koronavirus nás neskolí aneb úvod k Turnaji Kandidátů 2020 Tisk Email
Úterý, 17 Březen 2020 14:04

26. 3. 2020 - Aktuální informace ! - turnaj kandidátů byl přerušen z důvodu toho, že Rusko od pátku 27. 3. 2020 hermeticky uzavírá hranice země i pro leteckou dopravu. Aby se hráči mohli vrátit do svých domovů, rozhodla FIDE turnaj přerušit po 7 kole. Turnaj bude dohrán v náhradním termínu po uvolnění přijatých omezení.

více zde:

https://www.fide.com/news/462

https://en.chessbase.com/post/breaking-news-fide-stops-the-candidates-tournament

https://en.chessbase.com/post/the-candidate-tournament-stopped-in-tweetsWeb turnaje: https://www.en.candidates-2020.com/

Živě na chess24: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-candidates-2020/1/1/1

Živě na chessbase: https://en.chessbase.com/

Živě na Youtube (česky komentuje Vojtěch Plát) denně od 12:00 hodin: https://www.youtube.com/watch?v=WMMERXVpknE

Dobrý den všem vyznavačům královské hry. Píši tyto řádky za situace celonárodní karantény, kdy v celém světě se ruší sportovní, kulturní a všechny jiné hromadné akce. Zrušeny jsou hokejové a fotbalové ligy, tenisté zřejmě přijdou o antukovou sezónu, MS v hokeji bude zřejmě zrušeno. Otazník visí dokonce nad Olympijskými hrami v Tokyu.

Tento stav se samozřejmě dotkl také šachu, avšak i přes to máme to štěstí, že se odehraje vrcholná akce této sezony – Turnaj Kandidátů 2020, který svým prvním kolem startuje již dnes, 17.3. Hraje se v Ruském Jekatěrinburgu, což je příhodné, neboť právě z Ruska nejdou do světa téměř žádné zprávy o tom, jak tam s koronavirem bojují.

Je to turnaj osmi hráčů na 14 kol, tedy dvakrát každý s každým, vítěz turnaje bude na podzim bojovat proti Magnusi Carlsenovi o titul mistra světa.

Pokud jste si s láskou a se slzou v oku vzpomněli na mé reportáže z tohoto turnaje předloni, pak vás zklamu. Rozhodl jsem se tentokrát udělat pouze úvod a shrnutí po turnaji.

Vítězství z minulého ročníku obhajuje Fabiano Caruana (2842), který je rovněž nasazenou jedničkou a favoritem číslo 1. Nedávno ukázal fantastickou formu na Tata Steel Masters kde vyhrál s náskokem dvou (!!!) bodů před samotným Carlsenem. Zápas o mistra světa proti Norovi před dvěma lety prohrál až v rapid tie breacích a je dost možné, že se letos dočkáme odvety.

Jeho největším konkurentem by měl být čínský hráč Liren Ding (2805) který se kvalifikoval jako finalista Světového poháru. Jeho největším úspěchem bylo loňské vítězství na prestižním Sinquefield cupu, kde v tie breaku porazil Carlsena.

Třetím nasazeným je ruský velmistr Alexander Grischuk (2777), který se kvalifikoval jako vítěz loňské Grand Prix.

Čtvrtým nasazeným je jeho týmový kolega Ian Nepomniachtchi (2774), který se kvalifikoval jako finalista druhý v Grand Prix.

A tady to začíná být zajímavé. Pátým nasazeným je Maxime Vachier-Lagrave (2767), který se původně těsně nekvalifikoval, tak jako už několikrát v minulosti. Jako překvapivý vítěz Světového poháru se kvalifikoval Teimour Radjabov (2765), o kterém už si mnoho fandů jistě myslelo, že už ukončil kariéru. Radjabov asi před dvěma týdny odstoupil z turnaje, zřejmě proto, že po FIDE požadoval přesun turnaje kvůli hrozbě koronaviru. FIDE mu odmítla vyhovět a Radjabov tedy odstoupil „z osobních důvodů“. MVL je tedy vskutku černým koněm turnaje – měl málo času na přípravu, ale na druhou stranu ostatní neměli tolik času připravit se na něj. Je to určitě zajímavý faktor celého turnaje.

Další tři účastníky již nenajdeme v první světové desítce, najdeme he na 11, 12 a 39 místě.

Šestým nasazeným je Anish Giri (2763) z Nizozemska, od kterého nikdo nečeká nic jiného než 50%, neboť již na turnaji kandidátů 2016 se mu podařilo zremizovat všech 14 partií. Milý kluk, ale jeho šachy asi příliš nenadchnou. Kvalifikoval se na základě ratingu.

Sedmým nasazeným je překvapivý vítěz prestižního Grand Swiss Hao Wang (2762), pro kterého je to jistě příležitost dokázat, že již opravdu patří mezi světovou elitu.

No a otloukánkem bude ruský hráč Kirill Alekseenko (2698), který od domácích pořadatelů dostal divokou kartu. Co k tomu říct…na turnaj se nedostala jména jako Mamedyarov, Aronian, So, nebo třeba hrající legenda Anand, ale máme tam Alekseenka…můj názor (který rozhodně sdílí mnoho fanoušků v naší komunitě) je, že divoká karta by měla být zrušena a nahrazena například druhou kvalifikací na základě ratingu.V tomto případě by se tak dostal Mamedyarov. Můj názor je vlastně takový, že celý způsob kvalifikace na Turnaj kandidátů je poněkud pofidérní, ale o tom někdy jindy….

Na závěr přikládám můj tip jak turnaj dopadne:

Caruana 8,5/14

MVL 8/14

Ding 8/14

Grischuk 7,5/14

Nepomniatchi 7,5/14

Giri 7/14

Hao 5,5/14

Aleksenko 4/14

Pokud se chystáte turnaj sledovat, pak vám přeji příjemnou zábavu. Co má taky člověk dělat, když nic nesmí a nikam pořádně nemůže…. Opatrujte se, dávejte na sebe pozor, zvlášť ti starší z nás, ať se všichni zase brzy shledáme ve zdraví v klubovně a na zápasech.

Mirek Janeček


Poslední úprava Čtvrtek, 26 Březen 2020 14:24
 
Tréninky mládeže a soutěže družstev - aktuální situace Tisk Email
Středa, 11 Březen 2020 15:32

Epidemiologická situace již příznivá není a proto jsou veškeré tréninky v uzavřených prostorách TJ Slezan od 12. 3. 2020 až do odvolání přerušeny na základě nařízení vlády ČR o vyhlášení nouzového stavu.


Soutěže družstev řízené ŠSČR a MKŠS jsou od 12. 3. 2020 až do odvolání přerušeny. http://www.mkss.cz/mimoradna-zprava-odlozeni-zaverecnych-kol-soutezi-druzstev/

Poslední úprava Čtvrtek, 12 Březen 2020 23:35
 
Závěrečný turnaj série Grand Prix KP mládeže v rapid šachu dne 21.3.2020 v Dolním Benešově ZRUŠEN ! Tisk Email
Středa, 11 Březen 2020 15:04

S ohledem na současnou situaci zvýšeného rizika nákazy koronavirem a souvisejícím Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, které zakazuje pořádání všech akcí s předpokládaným počtem účastníků více než 100 osob, se ruší termín 21.3.2020 závěrečného turnaje KP mládeže v rapid šachu v Dolním Benešově.

Po zrušení výše uvedeného Mimořádného opatření bude, po domluvě pořadatele s Komisí mládeže MKŠS, určen náhradní termín nebo VV MKŠS projedná a určí jiné řešení. Děkujeme za pochopení.

Poslední úprava Středa, 11 Březen 2020 15:09
 
Hvězdy nehasnou - smuteční oznámení Tisk Email
Neděle, 08 Březen 2020 02:06

Ve věku nedožitých 18 let odešel z tohoto světa náš spoluhráč a kamarád Standa Mlýnek, skromný kluk s křehkou duší a smutným životním údělem, který ho poznamenal víc, než dokázal unést.


Smuteční obřad se uskuteční ve čtvrtek 12. 3. 2020 od 15:00 hodin na městském hřbitově v Opavě.

Standa Mlýnek

Vážené dámy a pánové, zajisté jste si zvykli, že se v našem klubu vytváří články primárně po odehraných zápasech napříč různými soutěžemi, ale ne vždycky se jedná jen o takovou záležitost, nýbrž se můžeme setkat i s radostí nebo smutkem. Dnes Vás však všechny zarmoutím, jelikož bych chtěl následující řádky věnovat našemu spoluhráči Stanislavu Mlýnkovi, který nás už bohužel navždy opustil, když tragicky zemřel dne 04. 03. 2020 ve večerních hodinách.

Standa byl pro mnohé z nás velký kamarád a znali jsme se hodně dlouho. Zajisté si můžeme určitě připomenout krásné momenty, kdy například válel v přeborech škol za Otickou, kde společně působil s našimi dalšími hráči a kamarády Karlem Chwistkem a Lukášem Palyzou. Jestliže jste hledali opravdového šachového mága, který vám vykouzlí na šachovnici prakticky cokoliv, tak jste byli u Standy správně. Hrál z nás opravdu nejvíce ostré a agresivní šachy, které naskýtaly radost každému, kdo dané hře rozuměl. Nikdy se nevzdával, ale stále hledal možnosti k výhře a neváhal obětovat hned několik figur. Jeho taktické schopnosti i síla jejich využití byly znamenité, takže nebylo pochyb o tom, že jsme se všichni dokázali shodnout na tom, že Standa má největší potenciál z nás, aby to dotáhl hodně daleko.

Jedním z nejkrásnějších dnů bych vypíchl ten, kdy se nám konečně v roce 2019 podařilo dostat Standu k nám natrvalo. Už žádný host, ale náš hráč, konečně jsme byli všichni pohromadě, většina z nás hrála ve stejném družstvu. Z tohohle hlediska jsem si minimálně sám nemohl přát nic více, jenže čím více jsme byli šťastní, tím více jsme zapomněli, že životní cesty každého z nás jsou nevyzpytatelné a mnohdy obtížné na zvládnutí…

Standa byl jako šachista úžasný a nápaditý, ale ještě mnohem více jsme si jej mohli vážit jako člověka. Zajisté by se i na něm našlo pár mušek, ale nikdo z nás není dokonalý. Byl nám výborným kamarádem, na kterého jsme se mohli spolehnout. Uměl se hezky smát i radovat. Nikdy nezkazil žádnou zábavu a zcela jednoznačně být v jeho blízkosti, znamenalo hodně inspirace i pochopení, jelikož byl Standa hodně empatický člověk, který dokázal mnohokrát naslouchat a případně i poradit. Občas se i tyto role vyměnily a mohlo se zdát, že nás nic nemůže rozdělit…

Nemluvím jen za sebe, když přirovnám čtvrtého března k černému dni. V něm jsme ztratili úžasného člověka, který na svůj věk velmi bojoval a něco si i vytrpěl. S vyrovnáním takové ztráty se budeme těžko smiřovat, ale zcela určitě na něj nikdy nezapomeneme, jelikož bude nadále žít v našich srdcích, kde mu u nás všech zbylo navždycky místo. Odpočívej, v pokoji Stando, vždycky Tě budeme mít moc rádi!


Poslední úprava Neděle, 08 Březen 2020 02:09
 
SLEZAN OPAVA „A“ (ELO 1804) – ŠENOV „A“ (ELO 2021) 2 : 6 Tisk Email
Neděle, 01 Březen 2020 21:32

Další zápas a zkouška pro naše mladé hráče. Po minulém kole, kde byl jednoznačný favorit Dolní Benešov do Opavy zavítal tým Šenova „A“. Šenov je další aspirant na postup do vyšší soutěže, ale vzhledem ke dvěma prohrám v posledních dvou kolech musí doufat v zaváhání soupeřů snažících se také postoupit.

Šenov dnes neponechal nic náhodě a nastoupil asi v nejsilnější možné sestavě dle soupisky. My jsme dali přednost mladým bojovníkům. Může nás opravdu těšit, že překvapivě v letošním roce proti Slezanu v posledních kolech nasazují favorité to nejlepší, co mají. A těší mě, že se naši borci neztratili, i když zrovna dnes výsledek neodpovídá tak docela dění na šachovnicích. Po třech hodinách hry jsem to viděl tak na 4:4, bohužel to dopadlo trochu jinak.

Dovolím si ještě malou předzápasovou vsuvku. S Robinem jsme si přivstali, a co nás nečekalo při otevření klubovny? Šachovnice, partiáře i hodiny seřazeny v předepsaných místech a v plné pohotovosti. Děkujeme malým skřítkům v čele s Martinem Rellem za takové překvapení.

Po hodině hry se všude bojuje, a zatím to nevypadá na nějakou miniaturku, ale tvrdé měření sil, kdo z koho. Druhá hodina je fuč a stále není nikde rozhodnuto. Sem tam je někde o pěšce méně nebo více, ale všude je hra otevřená, spíše to vypadá lépe pro nás. Dokonce nepadla ani jedna nabídka remízy, že by někdo zavedl v krajském přeboru Sofijská pravidla? Po třech hodinách hry pořád nic, ale je vidět, že nebude trvat dlouho a někde se to zlomí (bohužel v náš neprospěch).

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.