TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy
Šachy - Aktuality
Šachparáda 2 - 2. turnaj Tisk Email
Neděle, 09 Květen 2021 09:09

6. 5. 2021 proběhl druhý turnaj druhé série Šachparády s účastí 28 hráčů. V A turnaji se z našich reprezentantů nejvíce dařilo Davidu Sobkovi, který vybojoval 4. místo. V turnaji B zvítězil Kryštof Holaň a 3. byl Daniel Čavera.

a


výsledky turnaj A: https://lichess.org/swiss/McpoLels


b

výsledky turnaj B: https://lichess.org/swiss/3zDbnF2M

Poslední úprava Neděle, 09 Květen 2021 09:11
 
Šachparáda 2 - 1. turnaj Tisk Email
Čtvrtek, 29 Duben 2021 18:31

Po týdenní pauze se rozběhla ve čtvrtek 29. 4. 2021 druhá série Šachparády, která bude zahrnovat 7 turnajů. V A turnaji se z našich mladých hráčů nejvíce dařilo Davidu Sobkovi, který obsadil 3. místo. V B turnaji byl 7. Kryštof Holaň.


A

výsledky: https://lichess.org/swiss/NOgwaRsD


B

výsledky: https://lichess.org/swiss/zOkTXIQR


Turnaj pokračuje druhým kolem ve čtvrtek 6. 5. 2021 od 16:00 hodin.


odkazy:

A turnaj https://lichess.org/swiss/McpoLels

B turnaj https://lichess.org/swiss/3zDbnF2M


Poslední úprava Čtvrtek, 29 Duben 2021 18:31
 
Turnaj kandidátů – shrnutí Tisk Email
Čtvrtek, 29 Duben 2021 08:20

Turnaj kandidátů – shrnutí

Mirek JanečekV úterý 27.4.2021 skončilo to, co můžeme s trochou nadsázky označit jako nejdelší šachový turnaj historie. Kvůli koronaviru přerušený Turnaj kandidátů již zná svého vítěze a Magnus Carlsen již zná svého soupeře pro svou další obhajobu titulu mistra světa. Již v pondělí po skončení předposledního kola bylo jasné, že se jím stane Ian Nepomniachtchi z Ruska. Nepomniachtchi je jedním z mála hráčů, kteří mají proti mistru světa pozitivní bilanci v klasickém šachu, zároveň je však známý svou nekonzistencí a výkyvy svých výkonů. Zápas je to tedy poměrně otevřený a mohl by být velmi zajímavý. Připomeňme si, že Carlsen získal titul mistra světa v roce 2013 výhrou nad Anandem, kterého porazil i v jejich druhém zápase, a poté porazil další dva vyzyvatele – Karjakina a Caruanu – až v tie-breacích. Nepomniachtchi se může stát sedmnáctým klasickým mistrem světa.

Celý článek...
 
Šachparáda - 10. turnaj Tisk Email
Středa, 21 Duben 2021 10:15

15. 4. 2021 se odehrál 10. turnaj Šachparády, kterým se zároveň uzavřel první cyklus online turnajů ve společné kooperaci šachových oddílů Šachy Krnov a Slezan Opava.

V turnaji A se z našich mládežníků nejvíce dařilo Edovi Formánkovi, který obsadil 7. místo.

V turnaji B pak byl nejlepší Daniel Čavera na 4. místě.


A

výsledky turnaje A: https://lichess.org/swiss/Cir73qb6


B

výsledky turnaje B: https://lichess.org/swiss/0Co8LeQD


Celkové výsledky za 10 turnajů jsou zveřejněny v příloze. Bodovým bonusem byli oceněni nejvytrvalejší účastníci, to jsou ti, kteří zvládli odehrát 9 nebo 10 turnajů a nedosáhli na limit 20 bodů. Tímto prokázali opravdový zájem a vůli se takto zlepšovat. Kdo získal nejméně 20 bodů, získal od pořádajících oddílů poukázky na nákup šachové literatury.


Šachparáda splnila očekávání a proto bude pokračovat druhou sérií, která začne prvním turnajem 29. 4. 2021 a bude se hrát každý čtvrtek od 16:00 hodin až do 10. 6. 2021.

Poslední úprava Středa, 21 Duben 2021 10:16
 
Rok a dvacet pět dní: Úvod k druhé polovině Turnaje Kandidátů Tisk Email
Středa, 14 Duben 2021 15:06

Mirek Janeček

Zdravím všechny členy klubu, šachisty, přátele. Před rokem jsem svůj úvodní článek k Turnaji kandidátů 2020 obdařil titulem „Koronavirus nás neskolí“. Po roce si zřejmě můžeme v klidu přiznat, že nás skolil, někoho více, někoho méně a každého jinak, zejména však bohužel skolil společnost jako celek. A protože tento článek je o sportu, je třeba asi také říct, že skolil i sport. Vzpomeňme si, co se všechno loni nekonalo: slavný Wimbledon, mistrovství světa v hokeji, olympijské hry v Tokiu… a takhle by šlo pokračovat. Koronavirus skolil také amatérský a rekreační sport, o tom asi není třeba se rozepisovat. Nemám v úmyslu plýtvat slovy v tomto článku o ročním vládním deliriu, kdy děti doma tloustnou a sportoviště jsou zavřená, přičemž Česko je dlouhodobě jednou ze zemí vedoucích světové žebříčky obezity.

Turnaj Kandidátů 2020 byla svého času jediná světová sportovní akce, která se nezrušila. Poslední vlaštovka, z mého pohledu poslední naděje, že svět se ještě zcela nezastavil. Přesně po polovině turnaje, tedy po sedmi kolech, však i tato poslední naděje padla. Rusko oznámilo uzavření hranic i leteckého prostoru, tudíž by se hráči po konci turnaje nedostali z Jekatěrinburgu domů. FIDE tedy rozhodla o přerušení turnaje a jeho dohrání na podzim. Dnes už víme, že přerušení turnaje trvalo více než rok. A tím se dostáváme konečně k něčemu pozitivnímu. Po roce a dvaceti pěti dnech od odehrání sedmého kola, se již za pár dní, 19.4.2021, Turnaj kandidátů znovu rozjede. Pokusme se to brát jako dobré znamení, které nás naplní optimismem, že se svět zase pomalu rozbíhá.

Pojďme si připomenout kdo hraje a jak jsou v turnaji po jeho polovině rozdány karty.

4.5/7 má Francouz Maxime Vachier-Lagrave, původně pátý nasazený. Přesto, že je dlouhodobým členem úzké světové špičky, tak hraje svůj teprve první Turnaj kandidátů. Dostal se na něj se štěstím: těsně se nekvalifikoval, ale Teimour Radjabov z turnaje odstoupil poté, co FIDE nevyhověla jeho výzvám k odložení turnaje kvůli koronaviru. MVL se tak dostal na turnaj na poslední chvíli jako náhradník. Tím vznikl zajímavý aspekt turnaje, kdy ostatní hráči neměli tolik času se na něj připravit, stejně jako on sám neměl tolik času na přípravu, jako ostatní hráči. Nikdo moc nevěděl, co od něj v turnaji čekat. Pokud na někoho někdy v historii šachu pasovalo označení „černý kůň,“ pak právě na něj.

Vedení a 4,5/7 bodů s ním sdílí ruský rival Ian Nepomniachtchi. Čtvrtý nasazený byl v turnaji ve vedení, jenže v sedmém kole utrpěl porážku právě od MVL a nyní jsou tedy ve vedení společně a oba mají stejné šance na celkové vítězství.

Poté následuje hned čtveřice hráčů, kteří mají 3,5/7, tedy o celý bod méně. Jedním z nich je první nasazený, na začátku turnaje jeho největší favorit, obhájce vítězství v tomto turnaji a tudíž poslední vyzyvatel Magnuse Carlsena v boji o titul mistra světa – Fabiano Caruana. Nelze jistě říct, že se turnaj vyvíjí podle jeho představ, ale nemyslím si, že je pro něj vítězství nereálné. Sedm kol je ještě dostatek času, aby lídry dohnal, ale nesmí si již dovolit další zaváhání, jako před rokem v partii s Lirenem. Osobně bych rád viděl odvetu mezi ním a Carlsenem, aktuálně dvěma nejsilnějšími hráči na světě, takže budu Fabianovi držet palce.

Dalším ze skupinky je Anish Giri, původně šestý nasazený, který zejména v posledních měsících ukazuje velkou formu. Pokud v první půli turnaje byl černým koněm MVL, tak do druhé poloviny náleží tento titul právě jemu.

3,5/7 má také sedmý nasazený Wang Hao, který loni hned v prvním kole překvapivě porazil svého slavnějšího krajana Lirena.

A čtvrtým z této skupiny pronásledovatelů je třetí nasazený Alexander Grischuk. Ten zatím jako jediný z hracího pole se všemi remizoval, tak uvidíme, jestli se mu podaří vyrovnat legendární Giriho výsledek 14 remíz.

2,5/7 a mizivou šanci turnaj vyhrát má překvapivě druhý největší favorit Ding Liren, který sice porazil svého rivala Caruanu, ale prohrál s Haem, MVL a Nepomniachtchim.

A stejný počet bodů má také nepříliš překvapivě poslední nasazený Kirill Alekseenko, který se na turnaj dostal díky divoké kartě jako domácí hráč.

Za uplynulý rok se stalo mnohé, svět se změnil a všichni máme starosti a obavy. Beru tento turnaj jako příležitost na chvíli přepnout a užít si sledování vrcholového šachu a napětí, kdo se nakonec stane novým vyzyvatelem. Začátek zápasu o titul mistra světa je zatím naplánován na 24. listopadu.Podrobný rozpis jednotlivých kol:

https://en.chessbase.com/post/the-candidates-tournament-2020-21-resumes


Poslední úprava Čtvrtek, 15 Duben 2021 10:00
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.