TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy
Šachy - Aktuality
Mistrovství Evropy v rapid šachu online Tisk Email
Neděle, 24 Květen 2020 16:27

Květnového mistrovství Evropy v rapid šachu online s účastí mnoha tisíc hráčů se zúčastnili 2 hráči Slezanu Opava Martin Rell a Dominik Klapuch, kteří o svém vystoupení napsali na naše stránky pěkné reportáže. Turnaj bohužel postihly technické problémy s výpadky serverů, které by měly zajistit bezchybný průběh turnaje. Zájem o turnaj byl prostě obrovský.


reportáž č. 1 - Dominik Klapuch

Hrálo se 16 května v 17:00. Nakonec jsem uhrál 4 body ze 7. Tady je rozbor mých partii. Hned první kolo jsem dostal hráče s FIDE 1800 stál jsem dobře místy i lépe, ale nakonec jsem dovedl pozici do velice příznivé a o dost lepší pozice. Kterou jsem však nedokázal dovést do vítězného konce.

d1Poslední úprava Neděle, 24 Květen 2020 16:28
Celý článek...
 
Obnovení tréninkové činnosti od 22. 5. 2020 Tisk Email
Pátek, 08 Květen 2020 13:54

S potěšením můžeme oznámit, že na základě trvale se zlepšující epidemiologické situace budou tréninky mládeže obnoveny od pátku 22. 5. 2020, což je datum, které jsme ve výboru šachového oddílu vyhodnotili jako bezpečné pro uskutečnění standardního tréninku.


Během tréninku budou platit pro sportující tyto doplňkové podmínky, pokud nedojde novým nařízením vlády k jejich zmírnění:

  1. kdo vykazuje příznaky jakékoliv choroby typu slabost, nachlazení, zvýšená teplota nesmí se tréninku zúčastnit
  2. kdo je v karanténě nebo byl v karanténě v období kratším než 2 týdny od data tréninku, nesmí se tréninku zúčastnit
  3. kdo bude během tréninku vykazovat příznaky jakékoliv choroby typu nachlazení bude z tréninku ihned odeslán domů
  4. tréninkové skupiny budou v naší klubovně omezeny na max. 20 osob včetně trenérů
  5. sportovci nemusí mít při tréninku roušky, jejich užití je dobrovolné
  6. bude se kontrolovat zvýšená hygiena rukou - před zahájením tréninku bude povinnost si umýt ruce mýdlem
  7. jiné osoby než sportovci a trenéři se nebudou moct tréninků zúčastnit a budou muset čekat venku (platí do doby, než bude zrušen povinný odstup 2 m mezi sportujícími a ostatními osobami)

Pro vedoucí tréninkových skupin:
Zvolená forma desinfekce hracího materiálu po skončení tréninkové jednotky.
Vzhledem k tomu, že desinfekční roztoky by mohly poškodit hrací materiál, bude přistoupeno k desinfekci časem. Po skončení tréninkové skupiny bude hrací materiál trenérem uložen do krabic, které označí nálepkou s datem použití a datem možného dalšího použití, které je stanoveno na 3 dny po prvním použití. Jako bezpečná doba jsou stanoveny 2 dny. My máme nastaveny 3 dny. Hracího materiálu máme dostatek pro zajištění tohoto režimu.

Karel Záleský - předseda

 
Koronavirus nás neskolí aneb úvod k Turnaji Kandidátů 2020 Tisk Email
Úterý, 17 Březen 2020 14:04

26. 3. 2020 - Aktuální informace ! - turnaj kandidátů byl přerušen z důvodu toho, že Rusko od pátku 27. 3. 2020 hermeticky uzavírá hranice země i pro leteckou dopravu. Aby se hráči mohli vrátit do svých domovů, rozhodla FIDE turnaj přerušit po 7 kole. Turnaj bude dohrán v náhradním termínu po uvolnění přijatých omezení.

více zde:

https://www.fide.com/news/462

https://en.chessbase.com/post/breaking-news-fide-stops-the-candidates-tournament

https://en.chessbase.com/post/the-candidate-tournament-stopped-in-tweetsWeb turnaje: https://www.en.candidates-2020.com/

Živě na chess24: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-candidates-2020/1/1/1

Živě na chessbase: https://en.chessbase.com/

Živě na Youtube (česky komentuje Vojtěch Plát) denně od 12:00 hodin: https://www.youtube.com/watch?v=WMMERXVpknE

Dobrý den všem vyznavačům královské hry. Píši tyto řádky za situace celonárodní karantény, kdy v celém světě se ruší sportovní, kulturní a všechny jiné hromadné akce. Zrušeny jsou hokejové a fotbalové ligy, tenisté zřejmě přijdou o antukovou sezónu, MS v hokeji bude zřejmě zrušeno. Otazník visí dokonce nad Olympijskými hrami v Tokyu.

Tento stav se samozřejmě dotkl také šachu, avšak i přes to máme to štěstí, že se odehraje vrcholná akce této sezony – Turnaj Kandidátů 2020, který svým prvním kolem startuje již dnes, 17.3. Hraje se v Ruském Jekatěrinburgu, což je příhodné, neboť právě z Ruska nejdou do světa téměř žádné zprávy o tom, jak tam s koronavirem bojují.

Je to turnaj osmi hráčů na 14 kol, tedy dvakrát každý s každým, vítěz turnaje bude na podzim bojovat proti Magnusi Carlsenovi o titul mistra světa.

Pokud jste si s láskou a se slzou v oku vzpomněli na mé reportáže z tohoto turnaje předloni, pak vás zklamu. Rozhodl jsem se tentokrát udělat pouze úvod a shrnutí po turnaji.

Vítězství z minulého ročníku obhajuje Fabiano Caruana (2842), který je rovněž nasazenou jedničkou a favoritem číslo 1. Nedávno ukázal fantastickou formu na Tata Steel Masters kde vyhrál s náskokem dvou (!!!) bodů před samotným Carlsenem. Zápas o mistra světa proti Norovi před dvěma lety prohrál až v rapid tie breacích a je dost možné, že se letos dočkáme odvety.

Jeho největším konkurentem by měl být čínský hráč Liren Ding (2805) který se kvalifikoval jako finalista Světového poháru. Jeho největším úspěchem bylo loňské vítězství na prestižním Sinquefield cupu, kde v tie breaku porazil Carlsena.

Třetím nasazeným je ruský velmistr Alexander Grischuk (2777), který se kvalifikoval jako vítěz loňské Grand Prix.

Čtvrtým nasazeným je jeho týmový kolega Ian Nepomniachtchi (2774), který se kvalifikoval jako finalista druhý v Grand Prix.

A tady to začíná být zajímavé. Pátým nasazeným je Maxime Vachier-Lagrave (2767), který se původně těsně nekvalifikoval, tak jako už několikrát v minulosti. Jako překvapivý vítěz Světového poháru se kvalifikoval Teimour Radjabov (2765), o kterém už si mnoho fandů jistě myslelo, že už ukončil kariéru. Radjabov asi před dvěma týdny odstoupil z turnaje, zřejmě proto, že po FIDE požadoval přesun turnaje kvůli hrozbě koronaviru. FIDE mu odmítla vyhovět a Radjabov tedy odstoupil „z osobních důvodů“. MVL je tedy vskutku černým koněm turnaje – měl málo času na přípravu, ale na druhou stranu ostatní neměli tolik času připravit se na něj. Je to určitě zajímavý faktor celého turnaje.

Další tři účastníky již nenajdeme v první světové desítce, najdeme he na 11, 12 a 39 místě.

Šestým nasazeným je Anish Giri (2763) z Nizozemska, od kterého nikdo nečeká nic jiného než 50%, neboť již na turnaji kandidátů 2016 se mu podařilo zremizovat všech 14 partií. Milý kluk, ale jeho šachy asi příliš nenadchnou. Kvalifikoval se na základě ratingu.

Sedmým nasazeným je překvapivý vítěz prestižního Grand Swiss Hao Wang (2762), pro kterého je to jistě příležitost dokázat, že již opravdu patří mezi světovou elitu.

No a otloukánkem bude ruský hráč Kirill Alekseenko (2698), který od domácích pořadatelů dostal divokou kartu. Co k tomu říct…na turnaj se nedostala jména jako Mamedyarov, Aronian, So, nebo třeba hrající legenda Anand, ale máme tam Alekseenka…můj názor (který rozhodně sdílí mnoho fanoušků v naší komunitě) je, že divoká karta by měla být zrušena a nahrazena například druhou kvalifikací na základě ratingu.V tomto případě by se tak dostal Mamedyarov. Můj názor je vlastně takový, že celý způsob kvalifikace na Turnaj kandidátů je poněkud pofidérní, ale o tom někdy jindy….

Na závěr přikládám můj tip jak turnaj dopadne:

Caruana 8,5/14

MVL 8/14

Ding 8/14

Grischuk 7,5/14

Nepomniatchi 7,5/14

Giri 7/14

Hao 5,5/14

Aleksenko 4/14

Pokud se chystáte turnaj sledovat, pak vám přeji příjemnou zábavu. Co má taky člověk dělat, když nic nesmí a nikam pořádně nemůže…. Opatrujte se, dávejte na sebe pozor, zvlášť ti starší z nás, ať se všichni zase brzy shledáme ve zdraví v klubovně a na zápasech.

Mirek Janeček


Poslední úprava Čtvrtek, 26 Březen 2020 14:24
 
Tréninky mládeže a soutěže družstev - aktuální situace Tisk Email
Středa, 11 Březen 2020 15:32

Epidemiologická situace již příznivá není a proto jsou veškeré tréninky v uzavřených prostorách TJ Slezan od 12. 3. 2020 až do odvolání přerušeny na základě nařízení vlády ČR o vyhlášení nouzového stavu.


Soutěže družstev řízené ŠSČR a MKŠS jsou od 12. 3. 2020 až do odvolání přerušeny. http://www.mkss.cz/mimoradna-zprava-odlozeni-zaverecnych-kol-soutezi-druzstev/

Poslední úprava Čtvrtek, 12 Březen 2020 23:35
 
Závěrečný turnaj série Grand Prix KP mládeže v rapid šachu dne 21.3.2020 v Dolním Benešově ZRUŠEN ! Tisk Email
Středa, 11 Březen 2020 15:04

S ohledem na současnou situaci zvýšeného rizika nákazy koronavirem a souvisejícím Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, které zakazuje pořádání všech akcí s předpokládaným počtem účastníků více než 100 osob, se ruší termín 21.3.2020 závěrečného turnaje KP mládeže v rapid šachu v Dolním Benešově.

Po zrušení výše uvedeného Mimořádného opatření bude, po domluvě pořadatele s Komisí mládeže MKŠS, určen náhradní termín nebo VV MKŠS projedná a určí jiné řešení. Děkujeme za pochopení.

Poslední úprava Středa, 11 Březen 2020 15:09
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.