ZPRÁVY, ČLÁNKY

1 206.12.2021
Zatímco venku jsme v letošní krajské soutěži ještě nevyhráli, doma jedeme dále na plný počet bodů i po dnešním zápase s Kravařemi. Utkání se neslo v přátelské uvolněné atmosféře a všichni si v klidu a s nadšením užili pár hodin za šachovnicí. Některé partie byly opravdu dobrodružné, tak se na ně pojďme podívat.

04.12.2021
Zajisté jste už někdy navštívili Dinopark v Orlové. Mně se tomu naskytla příležitost, když Petra Kvitová podruhé vyhrála Wimbledon. Od té doby už uteklo pár let, takže více než kdy jindy vnímám, že už jsem na některé věci starý vypelichaný kocour, který je ještě navíc nadmíru mlsný po čemkoliv sladkém. Zkrátka ideální kořist pro orlovské raptory, kteří zasedli proti nám za šachovnici. Než přejdeme k partiím, rád bych touto cestou poděkoval všem svým hráčům a zejména řidičům, kteří se v těžkých podmínkách přemohli a dovezli nás bezpečně do Orlové a zpět. Nastoupit v osmi hráčích se zdálo nadmíru složité a velké díky si zaslouží i domácí tým, který se nám snažil vytvořit takové podmínky, aby se zápas odehrál v regulérních podmínkách.

01.12.2021
Málokdy se Vám stane, že máte zápase přítomné diváky, ovšem nám se povedlo v rámci 3. kola mít návštěvu v podstatě nejvyšší. Na čistý průběh zápasu dohlížely tři veledůležité osobnosti, jmenovitě: Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel a zakladatel SOKOLA Miroslav Tyrš. Během partií jsme mohli taktéž obdivovat krásné nástěnné malby, které lemovaly brušperskou sokolovnu. Mohli jsme zachytit umělecké záměry nebo se kochat sbírkou cenných dvd a i cd. V podstatě by se dostalo na kohokoliv, jelikož hudební i filmové žánry byly plně obsazeny, proto si každý přišel na své. Nyní už k zápasu, který byl specifický a podstatný, jelikož se hrálo o tzv. 6 bodů, jenž jsou důležité do celkové tabulky. V zápase jsme byli mírnými favority a chtěli jsme danou úlohu splnit na jedničku. Nakonec se nám zápas vydařil, i když byl napínavý až do samotného konce a teď už hurá na jednotlivé partie!

28.11.2021
Úvodem musím napsat, že jsem opravdu „nadšen“, že mne Mirek poctil svou důvěrou a požádal mne, abych napsal článek o tomto epochálním mači, ačkoliv je mu určitě známa má vrozená nechuť k této činnosti. Proč ale musí trpět tolik lidí? V prvé řadě já jako autor a dále poté chudáci čtenáři, kteří budou tuto slátaninu číst. Můžu pouze doufat, že Vás nebude mnoho. O mém „literárním talentu“ určitě svědčí skutečnost, že už jsem dopsal odstavec a o samotném zápase jste se zatím nedozvěděli vůbec nic. No nebudu už dále „tahat čas“ jako jeden nejmenovaný pražský fotbalový klub a přejdu konečně k věci.

17.11.2021
Druhý turnaj Krajského přeboru mládeže v rapid šachu Grand-Prix 2021/22 se konal v sobotu 13. 11. 2021 ve Frýdku-Místku s účastí 99 mladých šachistů a šachistek. Slezan Opava vyslal na turnaj 5 kluků, kteří se představili v kategoriích H12, H14 a H18. Nejlépe se s nástrahami turnajových bojů vypořádal Denny Hulva, který zvítězil v kategorii H12.

17.11.2021
Ve druhém kole Krajské soutěže se nám opravdu zadařilo a to takovým způsobem, který jsme možná ani nečekali. Věděli jsme, že hosté z Budišova budou oslabeni o bratry Víchovy, kteří proti Slezanu nenastupují, ale i tak jsme čekali možná vyrovnanější zápas. Ten se ovšem vyvíjel tak, že kolem 13 hodiny bylo skóre 6:0 v náš prospěch a na prvních dvou deskách se Martin a Robin snažili prolomit houževnatou defenzívu svých soků. Martin ji nakonec neprolomil a konečné skóre je tedy 7,5:0,5. Nyní už k jednotlivým partiím. A abych nezapomněl, všechny chválím za to, že přišli včas a ušetřili mi nervy, o to lépe se hrálo. Všechny musím rovněž pochválit za příkladnou bojovnost a chuť do zápasu – moc se mi to líbilo (i když jsem třeba obědval o dvě-tři hodinky později, než se původně zdálo ????).

17.11.2021
Přepište dějiny, Slezan Opava prožívá malé Nagano, protože máme MISTRA Moravy a Slezska! Než se dostaneme k zaslouženým ovacím, pojďme si společně vychutnat článek, který bude svými opěvovanými řádky vzdávat hold našim úžasným svěřencům, kteří pro naše barvy s hrdostí v srdci dokázali neuvěřitelné výkony pod taktovkou trenérského tria. Málokdy se stane, že by jel na turnaj obdobný počet dětí i trenérů. Tento důležitý turnaj se stal ovšem velmi zajímavou výjimkou. Díky okolnostem se ve výpravě objevilo hned několik nováčků a ani já sám jsem netušil, co za příjemný týden, nás všechny čeká.

30.10.2021
Nikdy jsem moc nedával na pověry, ale vždycky si uvědomoval, že pokud nějaká krize trvá delší dobu, pak se drží týmu jako klíště a dá se přirovnat k fotbalu. Pokud útočník odehrál zápas a nevstřelil branku, pak hrál většinou špatně. Čím déle natahuje šňůru bez branky v zápase, tím vzniká na něj větší tlak v každém z následujících zápasů. Mně se jako kapitánovi nedaří s týmem naplno bodovat doma a čekám na soupeře, s kterým zlomím opavské prokletí, bohužel tým Kopřivnice se rozhodl, že oni odrazovým můstkem nebudou…

01.11.2021
Existují šachové kluby, kde vás nic nepřekvapí, existují šachové kluby, kde vás překvapí absence toaletního papíru, existují šachové kluby, kde najdete překvapení, které vás potěší a třeba i zabaví, jako sada šachových učebnic v cizím jazyce, kterému rozumíte, a pak jsou tu šachové kluby jako ten ve Velké Polomi, kde nás přivítala fotka tamních veteránů z první světové války, údajně pořízená roku 1909. Tento den patřil však jiným válečníkům. Neuměli jezdit na koni, střílet z pušky ani bodat bajonety a plná polní je nejspíše těžší, než oni všichni dohromady. Ano, přesně tak, dnešní den patřil opavským šachistům.

22.10.2021
Jeden by nevěřil, kolik veletočů se událo za poslední rok a kousek. Přesto jsme nastupovali do nové sezony krajského přeboru v magické datum – 10. 10., možná už z něj se dalo vyvodit, že nás čeká něco mimořádného. Soupeř pro první kolo byl slavný rival Dolní Benešov a z hlediska soupisek mělo jít o vyrovnaný zápas, který se měl ovšem našemu soupeři mírně naklonit, protože jsme jeli ven, kde nám klubovna domácích nesedí, asi tam mají umístěné legendární středověké duchy.